Powerlife 3lu set

Fitness Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Düzgün ve fit bir vücuda sahip olmanın en etkili yolu fitness sporudur. Fakat bu konuyla ilgili bilinen bir takım yanlışlar vardır ve çoğu kişi bunun farkında dahi değildir. Doğru bilinen bu yanlışlar nedeniyle insanlar uzun süre egzersiz yapmasına karşın, bekledikleri etkileri bir türlü görememekte ve hayal kırıklığına kapılarak sporu bırakmaktadır. Oysa burada bahsedilen hususlara vakıf olunsa, kişiler yanlışından hemen dönecek ve yaptığı egzersizlerin etkisini çok daha fazla görecektir. Bu yazımızda, fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar ve bunlara ilişkin kısa açıklamaları bulacaksınız.

 

1. Kilo Vermek Her Şekilde İyidir

Fit bir vücuda sahip olmak için kilo vermek son derece önemlidir, fakat burada esas olan sağlıklı bir şekilde kilo verilmesidir. Yani nasıl verirsen ver, gibi bir yaklaşım kesinlikle doğru değildir ve oldukça da zararlıdır. Bu tür yöntemler nedeniyle insanların sağlıklarını kaybetmeleri söz konusu olabilir.

Kilo vermek için bir planın yapılması gerekir. Fitness yaparken hedefin fit bir vücut olduğu dikkate alındığında, öncelikle ideal kilonuzu belirlemeniz gerekir. İdeal kilonuzu belirledikten sonra bu kiloya düşmek ya da çıkmak için bir program belirlemeli ve buna göre hareket etmelisiniz. Bu süreçte vücudunuza aşırı yüklenmeniz ya da yetersiz beslenmeniz, çok ciddi sağlık sorunları yaşamanıza neden olabilir. Dolayısıyla da dengeyi doğru bir şekilde ayarlamanız önemlidir.

 

2. Sadece Mekik Çekmek Karındaki Yağlardan Kurtulmanızı Sağlar

Mekik, karın kaslarını çalıştıran önemli bir egzersiz olarak ifade edilebilir. Fakat tek başına karın bölgesindeki yağların yakılması noktasında beklentileri karşılamayabilir. Unutulmamalıdır ki, yağların yakılması için egzersiz ve beslenme süreçlerinin birlikte planlanması gerekir. Bu sayede etkili sonuçlar alınır. Fakat böyle yapılmaz ve sadece mekik çekilerek sonuç alınmak istenirse, bel ve sırt ağrısı gibi kronik sağlık sorunları meydana gelebilir.

 

3. Formu Korumak İçin Haftada 1 veya 2 Antrenman Yeterlidir

Fitness sonucunda bir form yakaladıysanız ve formunuzdan memnunsanız, bunu korumanız gerekir. Sporu bıraktığınız andan itibaren formunuz kaybolmaya başlayacaktır. Haftada bir ya da iki gün antrenman yapmak da bu noktada size yardımcı olmaz ve formunuzu kaybetmenize engel olmaz. Bu konuda yapılan farklı araştırmalar vardır ve bunlardan çıkan sonuca göre haftanın en az 3 günü spor yapılması gerekir. Diğer günler ise yine fiziksel aktiviteler yapılmalı ve günü hareketli bir şekilde geçirmek gerekir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Vücut Geliştirme Yapan Sinema Oyuncuları

 

4. Egzersiz İçin En İyi Zaman Sabahtır

Egzersizler için en iyi zaman konusunun kişiden kişiye göre farklılık göstermesine neden olmaktadır. Yani birisi için en iyi zaman dilimi sabah olabilirken, farklı birisi için öğleden sonra daha uygun olabilir. Burada kişinin günlük rutinleri çok önemlidir. Dolayısıyla da egzersizlerin de bir rutin haline getirilmesi gerekir. Böylece elde edilen faydanın en üst seviyeye çıkması söz konusu olacaktır. Fakat bu hususa yeteri kadar dikkat edilmediğinde ve sürekli farklı zamanlarda egzersizler yapıldığında elde edilen sonuçların bir miktar kısıtlı olması söz konusudur.

Yağ yakımı ve kilo vermek için yapılan egzersizlerden en iyi sonucun sabah saatlerinde alındığına dair farklı araştırma sonuçları olduğu da unutulmamalıdır. Fakat burada önemli olanın bir rutin haline getirilmesi olduğu da aklımızda bulunmalıdır.

 

5. Ağırlık Çalışmak Yağları Kasa Çevirir!

Öncelikle yağ ve kasın kesinlikle birbirinden farklı dokular olduğunu bilmek gerekiyor. Bunlar arasında herhangi bir benzerlik olmadığı için fizyolojik olarak bir yağ dokusunun kasa dönüşmesi gibi bir durum söz konusu dahi değildir. Bu durum bir benzetme ile açıklanacak olursa, bir kalıp katı yağın bir süre sonra ete dönüşmesi durumu düşünülebilir. Böylesine bir olayın mümkün olmadığı herkes tarafından kabul edilecektir. Bundan dolayı yağların kasa dönüşmesi gibi bir durum söz konusu dahi değildir.

Peki, ağırlık kaldırmayla ilgili bu yanlış bilginin temelinde olan neden nedir? Ağırlık kaldırmak yağların etkili bir şekilde yakılmasını sağlar. Karın bölgesindeki yağların hızlı bir şekilde erimesi ve sonrasında ise kasların ortaya çıkmasından dolayı böyle bir benzetme yapılır. Fakat burada esas olan yağların yakılmasıdır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kas Gelişimi İçin Dinlenme süresi Ne Kadar Olmalı?

 

6. Mekik Çekerek Six-Pack Kaslarına Sahip Olabilirsiniz

Mekik çekmek tek başına burada bahsedilen kasların çalıştırılmasında yeterli değildir. Dolayısıyla da böyle bir amaca ulaşmak için tek başına tercih edilmesi son derece yanlış olacaktır. Öncelikle mekik hareketinin abdominal kaslara yönelik bir hareket olduğu unutulmamalıdır. Bundan dolayı six-pack sahibi olabilmek için farklı kas gruplarını da çalıştırmanız gerekir.

 

7. Egzersizlerden Sonra Sporcu İçecekleri İçilmelidir

Egzersiz sırasında su ve mineral kaybedersiniz ve bunu kısa süre sonra yerine koymanız gerekir. Dolayısıyla da su ve mineralin bir arada olduğu bir içeceği tercih edebilirsiniz. Fakat sporcu içeceği olarak bilinen ürünlerin içeriğinin önemli bir kısmı şekerden oluşur. Şeker ise antrenmanlarda kazandığınızı kaybetmenize sebep olabilir. Dolayısıyla da bahse konu içeceklerin sadece şekersiz olanları tercih etmelisiniz.

3
0
admin
admin - 3 yıl önce
1169 0 3
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları