Glutamin Nedir? Yararları ve Zararları


Kimileri onu, vücut geliştirmenin temeli olarak adlandırıyor. Bazıları ise o kadar da büyütülmemesi gerektiğini söylüyor. Glütaminin vücut geliştirme­için ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız rehberimizi okuyun. Vücutta en fazla bulunan aminoasit olarak glütamin; her kas dokusunda, kan plazmasında ve neredeyse tükettiğiniz her çeşit hayvansal üründe bulunabilir. Glütamin, ortalama olarak, et, süt ürünleri ve yumurta gibi hayvansal protein kaynaklarında bulunan amino asitlerin yüzde 5`inden biraz daha fazlasını oluşturur. Bu oran pek fazla değilmiş gibi gelebilir ama şüpheniz olmasın ki glütamin, vücut gelişiminde hayli önemlidir. Bu kadar mühim bir şeyin `temel` asit olması gerekir, değil mi? Ama tam olarak öyle değil. Glütamin, `şartlara bağlı olarak temel` kabul edilir. Bu, normal şartlarda vücudunuzun her zaman değil, ihtiyaçlarını karşılayacak kadar glütamin ürettiği anlamına gelir. Başka bir ifadeyle, glütamin kaynağı besinleri tüketmeye bazı durumlarda ihtiyaç duyarsınız. Takviye olarak glütaminin çok fazla fanatiği vardır.

Glutamin Nedir ?

Glütamin, insan vücudunda temel olmayan amino asit türü­glutamate`in­(ya da glütamik asidin) tükendiğinde ve nitrojen içeren amonyak moleküllerine bağlandığında üretilir. Glütamini bir tür nitrojen sünger olarak düşünebilirsiniz. Glütamin, amonyağı temizler ve birçok işlevinin yanında hücre gelişiminde ve doku onarımında kullanılmak üzere dokular arasında nitrojen taşır. Protein kırılmasından türeyen bütün nitrojenin yüzde 30-35 kadarının glütamin biçiminde taşındığı tespit edilmiştir. Glütamin, glütamatı yeniden sentezlemek için de kırılabilir. Bu da glütamini mühim bir amonyak ve nitrojen kaynağı hâline getirir.Vücudunuzun dahili glütamininin yaklaşık yüzde 70’i, glütamin kullanımının baskın alanları olan ince bağırsağa, böbreklere ve akyuvarlara taşındıkları iskelet kasta üretilir. Amino asitin dahili seviyeleri birçok unsura bağlıdır. Yorucu egzersizler, hastalık, rahatsızlık, açlık ya da oruç, hızlı büyüme veya gelişim ve diğer aşırı psikolojik baskı/stres durumları gibi hamilelik ve emzirme de aşikâr biçimde vücuttaki glütamin stoğunu tüketir. Bu sayılan durumlar, glütamin alımını artırmanın veya takviyesini düşünmenin uygun olacağı durumlardır.

­

Glutamin Ne İşe Yarar ?

Glütamin diğer alfa-amino asitler gibi- protein sentezinde ve kırılmasında rol oynar. Ancak glütaminin tek­işlevi bu değildir. Belirgin biçimde BCAA (Branched-Chain Amino Acid) metabolizmasını, bağırsak çeperi onarımını, normal bağışıklık sistemini, glükoz oluşumunu, su taşınmasını, nörotransmisyonu ve daha birçok başka unsuru etkiler. Amonyağın vücudunuzun asit temelli dengesini koruma görevi yapmak için glütaminden ayrıştığı böbrekleriniz, glütamin tüketen başlıca organlarınızdır. Nerede amonyak varsa orada glütamin de var demektir. Bir araştırmada, sadece 4 günlük yüksek proteinli ve yüksek yağlı bir diyetin, kan plazmasındaki ve kas dokusundaki glütamin seviyelerinin yüzde 25 düşmesine neden olmaya yettiğini göstermiştir.

­

­

Performans ve Fizik Uygulamaları Nelerdir ?

Glütaminin çeşitli işlevlerine rağmen onun normal ve sağlıklı insanlar üzerinde kas kütlesinin artışına, vücut yağının azalmasına veya kas kuvvetinin ya da gücünün artmasına doğrudan etkisinin oluğunu gösteren pek az kanıt var.
Bununla beraber vücutlarını ne kadar da yoğun antrenmana maruz bıraktıkları düşünüldüğünde sporcular, kayda değer miktarlarda aldıkları glütamin takviyesinin veya diğer takviyelerle birlikte yaptıkları glütamin yüklemesinin bazı yararlarını görebilirler. Bir araştırma, sporcuların hafif dehidrasyondan mustarip olduklarında takviye glütaminin, egzersiz performansını yükselttiğini ve glükoz ve eloktrolit içecekleriyle birleştiğinde sıvı ve elektrolit tutulumunu artırdığını bulmuştur. Takviyelerin, yorgun düşene kadar bisiklete binilen örneklerde büyüme hormonu seviyesini artırdığı da görülmüştür. Hücre dışı glütamin yoğunlaşmalarının kas büyümesinden sorumlu olan moTOR sinyal iletimi yollarını harekete geçirdiği de görülmüştür. Yine de­bir kere daha belirtilmeli ki glütamin takviyesinin yararları, başka şartların da karşılanmış olmasını gerektirmektedir: Söz konusu durumda, mTOR sinyal iletiminin, bir miktar sınır seviyede hücresel hidrasyonla birlikte BCAA (özellikle leucine)’nin varlığını da gerektirir. Başka bir vakadaysa 8 hafta boyunca yükleme ve devam dozunda kreatinle birlikte günde 4 gram glütamin tüketen sporcular, kreatini tek başına alanlara oranla vücut kütlelerinde (yağ harici) daha fazla kazanım elde etmişlerdir. Bu, dikkat çekici gibi gelebilir ama bu kadar düşük dozajda alınan ve sadece 8 haftalık bir süreç sonunda­çıkan sonucun sağlıklı olduğunu söylemek oldukça güçtür. Daha yüksek dozajla veya daha uzun süreli yapılacak bir çalışmanın daha anlamlı farklar ortaya koyacağı bellidir.­

­

Glütamine Tipleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

­Bir glütamin ürünü seçerken dikkate almanız gereken en önemli nokta, miktarından çok onun salım sistemidir. Toz, kapsül ya da tablet satın aldığınızda düzensiz biçimli L-glütamine en iyi iş görenidir. Ancak glütamin değişken olduğundan içmeye hazır karışımlardan veya­ L-glütamin takviyesi içerdiğini iddia eden protein barlarından uzak durun. Eğer hazır içecekleri ve protein barları tercih ediyorsanız L-alanyl-Lglutamine, glycyl-L-glutamine hydrate veya içeriğinde ‘glutamine peptide’ olarak yazılmış olanları gibi glütaminin­ ‘peptide-bound’ biçimlerini aramalısınız. Bu peptit biçimlerin birindeki glütamin yoğunlaşmasının tipik olarak yaklaşık yüzde 65-70 olduğunu aklınızda tutun. Başka bir deyişle, 10 gr. Glutamine peptide başına sadece 6,5-7 gr. glütamin düşer. Tabii dozaja da bağlı olarak. Biçimine bakılmaksızın mideye giren glütaminin yüzde 90’ına kadarı, ilk geçişte bertaraf edilir. Tükettiğiniz glütaminin az bir bölümü­ karaciğerinizin ötesine geçmeyi başarabilir. Tüketilen glütaminin büyük bir kısmı, sindirim enterositleri ve bağırsaklarınızdaki bağışık hücreler tarafından saf dışı bırakılır.

­

­

­

9
80
admin
admin - 4 ay önce
132245 2 9
GÜNÜN MOTİVASYONU
Ben Bir Canavarım - Motivasyon Ben Bir Canavarım - Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ
GALERİLER
 • 1
  İngiltere'nin En Büyük Kadını
  İngiltere'nin En Büyük Kadını
 • 2
  Efsaneleşmiş 10 Arnold Resmi
  Efsaneleşmiş 10 Arnold Resmi
 • 3
  Herkes Vücut Geliştirmeci Olsaydı Nasıl Olurdu?
  Herkes Vücut Geliştirmeci Olsaydı Nasıl Olurdu?
 • 4
  Sıra Dışı İşleriyle Basmakalıpları Parçalayan 8 Vücut Geliştirici
  Sıra Dışı İşleriyle Basmakalıpları Parçalayan 8 Vücut Geliştirici
ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
GÜNÜN MOTİVASYONU
Ben Bir Canavarım - Motivasyon Ben Bir Canavarım - Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  İngiltere'nin En Büyük Kadını
  İngiltere'nin En Büyük Kadını
 • 2
  Efsaneleşmiş 10 Arnold Resmi
  Efsaneleşmiş 10 Arnold Resmi
 • 3
  Herkes Vücut Geliştirmeci Olsaydı Nasıl Olurdu?
  Herkes Vücut Geliştirmeci Olsaydı Nasıl Olurdu?
 • 4
  Sıra Dışı İşleriyle Basmakalıpları Parçalayan 8 Vücut Geliştirici
  Sıra Dışı İşleriyle Basmakalıpları Parçalayan 8 Vücut Geliştirici
 • 5
  Geçmişten Günümüze Vücut Geliştirmecilerin Evrimi
  Geçmişten Günümüze Vücut Geliştirmecilerin Evrimi