Powerlife 3lu set

Hangi Tip Vücuda Sahipsiniz?

Vücut tipiniz, diyetinize ve antrenmanınıza vücudunuzun nasıl cevap verdiğini­etkiler. Vücut geliştirme antrenmanlarını­ve diyet programlarınızı düzgün planlamak için, vücut tipinizi öğrenmeniz gereklidir.

Vücut geliştirme sahnesine ilk adım attığımda ortalıkta dolaşan farklı antrenman programlarının, farklı vücut geliştirme takviyelerinin, farklı diyetlerin, makalelerin ve bilgilerin miktarı karşısında afallayıp kaldım. Birbiriyle çelişen o kadar çok diyet ve antrenman programı vardı ki ne yapmam gerektiği hakkında hiç fikrim yoktu. Bunun sonucu­da spor salonunda harcanmış ama pek az kazanç sağlanmış 6 ay­oldu. Tamamen başarısız olmuştum­ve havlu atıp pes etmek üzereydim. Sonra salondaki bir adam bana bir dergi verip içinde bulunan vücut tipleriyle ilgili bir makaleyi okumamı söyledi. Ben de okudum. Okuyunca da gözüm açıldı ve spor salonunda hiçbir kazanç elde edemememin nedenini kavradım.

Reklam Alanı
Gerçek bir Ektomorf­ (klasik bir zor kilo alan) çıktım. Spora ilk başladığımda 60.2 kilogramdım. O zamanlar, vücut tipleri hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Çoğu acemi gibi ben de ne kadar çok çalışırsam o kadar irileşeceğimi sanıyordum. ‘Daha çok çalışmak, daha iyidir’ düşüncesiyle dört başı mamur vücut geliştiriciler için tasarlanmış bir programı takip etmeye başladım. O program, 6 ayda bana sadece­1.7 kg. kazandırdı. O dergideki vücut tipi makalesini okuduktan sonra ise vücut tipimin, metabolizmamın ve kilo alma meselesinin nasıl işlediğini biraz daha iyi anlamaya başladım.

Bir Ektomorf­­ olarak yüksek kalori alımına, uzun dinlenme dönemlerine ve minumum kardiyoya ihtiyaç duyuyordum. İşte ancak o zaman az da olsa gerçek kazanımlar elde etmeye başladım ve bir daha da dönüp arkama (bana uygun olmayan o programla kendimi paraladığım) eski günlere bakmadım. Dolayısıyla, vücut tipinizi tespit edip onu anlamayı becermek çok önemli. Farklı vücut tipleri, farklı antrenman yöntemleri ve beslenme­planları gerektiriyor.

Aşağıda özellikleriyle birlikte 3 erkek vücut tipini bulabilirsiniz: Ektomorf, Mesomorf ve Endomorf.


Ektomorf Vücut Tipi

Ektomorf, tipik sıska çocuk oluyor. Ekto’ların küçük eklemli, ince kaslı ve hafif bir yapıları vardır. Genellikle incecik kaslarla kaplı uzun,ince kollara ve bacaklara sahip olurlar. Omuzlarıysa ince ve dar görüntüdedir.

Ektomorf’ların tipik özellikleri:

•­­­­­­­­­­ Küçük, ‘narin’ bir beden ve kemik yapıları vardır.

•­­­­­­­­­­ Dümdüz bir göğüse sahiptirler.

•­­­­­­­­­­ Küçük omuzları vardır.

•­­­­­­­­­­ Kilo almakta zorlanırlar. •

Hızlı metabolizmaları vardır. Kilo almak, Ektomorf’lara­çok zor gelir. Kalorileri çok çabuk yakan hızlı bir metabolizmaları vardır. Ekto’ların, kilo almak için yüksek­miktarlarda kaloriye ihtiyaçları vardır. Antrenmanları, büyük kas gruplarında odaklanan kısa ve yoğun çalışmalar şeklinde olmalıdır. Takviye ürün kullanmaları kesinlikle tavsiye edilir. Gece boyunca kas katabolizmasını (yıkımını) engellemek adına yatmadan önce yemek yemelidirler. Genelde, kaslarının yeniden incelmesini kolaylaştıracak şekilde çok çabuk yağ kaybederler.

44
90
admin
admin - 8 yıl önce
130769 8 44
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları