Powerlife 3lu set

Kahvaltı Yapmak Neden Önemli?

Reklam Alanı
Bu yazımızda kahvaltının neden çok önemli olduğunu öğreneceksiniz.

Sabah uyandığınızda kendinizi aç hissetmeseniz de kendinizi yemeye ya da içmeye zorlamak bu noktada vücudunuz için yapacağınız en yararlı işlerden biri olabilir. Yaklaşık 6-8 saattir uyuyordunuz ve bu süre zarfında vücudunuza herhangi bir besin almadınız. 6-8 saatlik bu süre, vücudun aç kalması için uzun bir süredir. Metabolizmanızı çalıştırmak için bir an önce bir şeyler yemeli ve vücudunuzun işlevselliğini sürdürmelisiniz.

­

Dengeli bir kahvaltının yararları nelerdir?

Kahvaltı yaparsanız, vücudunuza ihtiyacı olan yakıtı sağladığınız için gün­boyunca daha çok enerjiniz olur. Sabah aracınızı benzinsiz yola çıkarmıyorsunuz değil mi? Vücudunuzun da­enerji­verilmeden işlemesini beklememelisiniz.

- İyi bir kahvaltının sayesinde, okulda ya da işte daha iyi konsantre olursunuz. Beyniniz esas olarak karbonhidratla çalışır, eğer vücudunuzda karbonhidrat azalmışsa baş dönmesi ve sersemlik baş gösterebilir. Kahvaltı sayesinde gerginliğiniz azalır.

- Aç kaldığınızda ve etrafta yiyecek olmadığında nasıl olduğunuzu size hatırlatmama gerek yok. Eminim aç olduğunuzda çok da sevimli değilsinizdir. İşte vücudunuz da böyle hisseder. Kendinizi bu duruma düşürmeyerek ve gününüze başlamadan iyi bir yemek yiyerek ya da yanınıza sağlıklı bir şeyler alarak daha zinde olabilirsiniz.

­

- Kahvaltınızı iyi yaparsanız, öğlen yemeğinde daha az kalori harcarsınız. Bu,­kilo vermeye çalışanlar için de çok önemlidir.

- Metabolizmanızı hızlandırırsınız, bu da gün içerisinde daha çok kalori yakmanıza yardımcı olur.

Vücudunuz uzun süre yemeksiz kaldığında metabolizmanızı yavaşlatarak elinde kalan yakıtı idareli kullanmaya çalışır. Bu da günlük aktiviteleriniz için daha az kalori yakmanız demektir. Diğer taraftan 2-3 saatte bir yerseniz, vücudunuz yavaşlamaya gerek duymaz çünkü­yemek­geleceğini biliyordur ve metabolizma motorunuz sürekli çalışır. Bu­nedenle yemeksiz 8 saat durmak zaten metabolizmanızın yavaşlama riski için yeterli bir zamandır ve bu 8 saate uyandıktan sonra 4-5 saat daha eklemek iyi bir şey değildir.

Sabahları aç­hissetmiyorsanız;

Şimdi, kahvaltının günlük rutininize eklemeniz gereken bir şey olduğuna ikna oldunuz. Ama o sırada aç olmadığınız gerçeği ile karşılaştınız. Çoğu erişkin bundan şikayet eder ama bu sadece vücudunuzu eğitme meselesidir.Vücudunuz alışmaya­eğilimlidir ve sabahları yemeksiz kalmaya hızlıca alışarak, bir süre sonra­kahvaltı­isteğinizi yok eder. Tek yapmanız gereken bir ya da iki hafta küçük bir­kahvaltı­yaparak vücudunuzun tekrar sabahları ilk iş yemek istemesini sağlamaktır.

28
0
admin
admin - 8 yıl önce
117312 0 28
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları