Powerlife 3lu set

Vücut Geliştirme Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Reklam Alanı
Bir çoğumuz ­spor salonlarında saatler harcamayı biliriz ama diyet yapmak aklımızın ucundan bile geçmez. Vücudunuzun artan kas kütleleri karşısında çeşitli besinlere ihtiyacı olacaktır.

1.Tam ve eksik protein içeren besinlerin ne olduğunu bilin

­Kas geliştirmede yumurta, balık, peynir, süt gibi birçok hayvansal besin tam­protein­içerirken, soya fasulyesi, patates gibi besinler eksik protein içerirler.

2.Yeterli miktarda protein alın

­Kilonuz başına 1 ila 1,5 gram arası protein alın. Eğer 75 kg iseniz günde 75 gram protein tüketmelisiniz. Bazıları daha fazla tüketebilir ama bundan fazlası abartı sayılabilir. Protein, kas yapımı için büyük bir etkendir. Kırmızı et;­sığır ve kuzu eti tüketebilirsiniz. Balık;­tuna, somon, alabalık, levrek, uskumru Kümes hayvanları;­tavuk, hindi, ördek Yumurta Süt ürünleri;­süt, peynir, süzme yoğurt.

3.Sabahları ve egzersiz sonrası karbonhidrat almak

Vücudunuza Glikojen depolamış olmanız, size gün boyu enerji sağlar. Sağlığınız için glisemik endeksi düşük besinler tercih edin. En iyi örnekler ise şunlardır: Esmer pirinç Kinoa Yulaf Tatlı patates Kepekli çavdar ekmeği Kepekli spagetti

4.Kahvaltı öğününü atlamayın

Kahvaltı, günün en önemli öğünüdür.­Protein, karbonhidrat ve lif dolu bir kahvaltı, metabolizmanızı harekete geçirecektir. Aynı zamanda size bol miktarda enerji verecektir. ‘’Kral gibi kahvaltı yapın, prenses gibi öğle yemeği yiyin ve bir fakir gibi akşam yemeği yiyin. ’’ Çünkü siz zayıflamaya çalışmıyorsunuz ve sürekli fakir olmanıza gerek yok. Kahvaltıda bol miktarda protein alın. Omlet ve süzme peynir bol miktarda protein içerir. Kompleks karbonhidratlar tüketin. Şeker ve çörek gibi basit miktarda karbonhidrat içeren besinler şeker seviyenizi aniden artırır ama kompleks karbonhidratlar kan değerlerini aniden yükseltmez ve sizi daha uzun süre tok tutar. Karbonhidratlar, diyet listelerinde kötü bir üne sahiptir. Çünkü, kompleks karbonhidratlar yavaş parçalanır ve şeker kadar olmasa da düşük glisemik indeksi vardır.

­

5.Daha sık ama daha az yemek yiyin­

Düzenli aralıklarla yiyin.­Eğer tutarlı zamanlarda yemek yerseniz, vücudunuz yalnız o saatlerde acıkacak. Kahvaltıda, öğle yemeğinde, egzersiz aralarında, yatmadan önce ufak atıştırmalar yapmayı deneyin. Fındık, sebze veya meyveler buna örnek olabilir. Eğer kas yapmak ve kilo vermek istiyorsanız, uyumadan önce yemek yemeyin. Yatmadan hemen önce yemek yemek, vücudunuza enerji değil yağ kazandıracaktır. Çünkü metabolizmanız uyku saatlerine girdiğinde, kendini kapatıyor.

­

6.Kolay protein alımı için besin desteklerini dikkate alın

Kefir ve­soya proteini­tüketimi oldukça yaygındır. Ancak bazı doktorlar kefirin, karaciğeri ve böbreği zorladığını söylüyor.­Genellikle yüksek proteinli beslenmede böbrek zorlanabilir, bu sebeple bol su tüketilmelidir. Bu, sistemi temizlemeye yarayacak ve yüksek protein alımının olumsuzluklarını ortadan kaldıracaktır.

29
0
admin
admin - 8 yıl önce
82480 0 29
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları