Powerlife 3lu set

Yeni Başlayanların Yaptığı 10 Hata

Reklam Alanı
Salona ilk adım attığım anı hatırlıyorum. Annem ve babam bir Christmas zamanı bana ağırlık seti almıştı ve en az bir yıldır bodrumda çalışıyorum. Dergileri okuyor ve her gece dambıl, barbell ve bench ile ne kadar egzersiz yapılıyorsa hepsini çalışıyordum. Bir zaman sonra benim için tutku haline gelmişti.

Her gece ağırlık kaldırma görevimi tamamlama duygusunu çok sevdim. Aslında salona yazılmak için babama sordum ve o da tamam dedi. Çok mutluydum.Artık dergilerde gördüğüm bütün aletleri kullanacak ve benim basit ağırlık setimle oyalanmayacaktım.

Salona vardığım ilk gün, oradaki aletler, makineler ve gereçlerle oldukça yorulmuştum. Dönüp baktığımda, bir insanı antrenmana devam etmek için cesaretini kıracak birçok hata yaptığımı görebiliyorum.İşte listeleyebileceğim bu 10 hata.

 

Hata 1 : Ego Lifting

Hangi seviyede olursanız olun, bu şimdiye kadar yapılan en büyük hata. Egonuzla ağırlık kaldırmak demek, arkadaşlarınızı ya da karşı cinsi etkilemek adına bilinçsizce kendinizi zorlamak ve kapasitenizin üstünde ağırlık kaldırmaya çalışmak demektir.

Kendi tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, hiçbir şey beni,birini etkilemek adına yanlış hareketler içine giren genç biri kadar güldüremez. Arkadaşlarınız bunu çok etkileyici bulabilir ama belki de siz kendinizi çok tehlikeli bir pozisyona sokup sakatlayabilirsiniz.

İkincisi, bayanların büyük bir çoğunluğu, ne kadar ağırlık kaldırabileceğiniz konusunda dikkatsizdirler. Sonuç olarak tecrübeli bir adam bütün bu hareketlere güler çünkü antrenman yaparken doğru bir form kullanmak,manyak gibi ağırlık kaldırmaya çalışmaktan hem daha zor hem de daha faydalıdır.

Hata 2: Hijyen Eksikliği

Spor salonu, her gün yüzlerce insanın aynı imkanları kullanıp terlediği bir yerdir. Bu da bakteri yayılımı için mükemmel bir ortam demektir.

Mümkün olduğu kadar hijyenik olduğunuzdan emin olmalısınız. Bunun anlamı bir bench ya da alet kullandığınızda, onu silmek için de zaman ayırın. Banyoyu kullandığınızda ellerinizi yıkayın. Bu konuda biraz hassas olun.

Terle ıslanmış bir bench üzerine uzanmaktan hoşlanır mıydınız? Elbette hayır, o zaman neden bir başkası da aynı şeyi yapmak zorunda kalsın. Bu yüzden sağlık bilincine sahip olarak ve aletleri kullandıktan sonra silerek, mikropların yayılmasını engelleyebilirsiniz. Hasta olmayı ve antrenman kaçırmayı istemezsiniz. Unutmayın,öğrenmenin en iyi yolu, örneklendirmedir.

Hata 3: Ağırlıkları yerlerine koymamak

Bütün seviyelerdeki antrenörler bu konuda suçlular. Annemin de dediği gibi, gençken öğrendiğiniz bir şeyi, daha sonra da aynı şekilde yaparsınız. Plate ve dambılların doğru yerlere konulmaması beni gerçekten sinirlendirir.

Ben çalıştıktan sonra etrafı toparlayıp temizlerken, başka birinin bunu yapmaması ve benim onun arkasını toplamak zorunda olmam gerçekten sinir bozucu. Bir sete başlarken, salonda doğru ağırlıkları aramak gerçekten çok kötü.

Ağırlıkları orada burada bırakmak büyük bir görgüsüzlük olduğu gibi,aynı zamanda tehlikeli de. İnsanlar takılıp düşebilir ve kolayca kendilerini yaralayabilirler. Ağırlıkları etrafta bırakmayın. Ben onları oyuncaklarım gibi görüyorum. Çocukken onları toplamam gerektiği söylenirdi bu yüzden ben de, kullandığım ağırlıkları topluyorum.

Hata 4: Sosyalleşmek

Salona gitmenizin birinci amacı mükemmel bir şekilde antrenman yapmaktır. Ancak elbette sosyalleşmek de mümkündür. Fakat önceliğiniz antrenman olmalıdır bu yüzden egzersiz vakitlerini, sosyalleşerek eksiltmemeniz gerekir.

Set aralarında konuşan ve bu yüzden set sırası bekleyen insanların daha da fazla beklemesine yol açan birçok insan görüyorum. Unutmayın ki, orada sizden başka da antrenman yapan insanlar var, onların vakitlerini ve haklarını gasp etmeyin.

Eğer aklınız başka yerdeyse,antrenmana odaklanmanız zor olur. Bu yüzden yeni başlayanlara tavsiyem, sizin gibi hedeflere sahip olan arkadaşlar edinmeniz olacaktır.

Antrenman yaparken ufak sohbetler iyidir ancak egzersizin akışını bozacak sohbetlerden uzak durun. Arkadaşlarla takılmak güzeldir ama salonda fazla sosyalleşmek,hedeflerinize ulaşma yolunda sizi engeller.

Hata 5: Collar kullanmamak

Serbest ağırlık antrenmanı en etkili çalışmalardan biridir ancak aynı zamanda en tehlikelisidir. Bu iki gerçeğin tek sebebi,ağırlık sabit bir şekilde durmaz. Serbest bir şekilde hareket eder,denge değişir.

Squat ve bench press çalışırken, barbell balance egzersizinde yeniyseniz, bu güç olabilir çünkü çoğu yeni başlayan kişi, dengeyi baskın tarafına doğru yönlendirir. Bunun sonucunda bir taraf daha hızlı gelişebilir ve ağırlık zayıf olan tarafa doğru kayabilir. Ancak collar kullanırsanız bunu engellemiş olursunuz.

Salonda çılgınça şeyler görüyorum ama hiçbir şey, bir antrenörün collar kullanmadan ağırlık kaldırmaya çalışması kadar korkutmuyor. Bir taraf bırakacak biliyorum ama bunun için hiçbir şey yapamayabiliriz. Kendinizi yanlış bir pozisyon içine sokmak istemezsiniz. Collar kullanın.

23
100
admin
admin - 8 yıl önce
13434 1 23
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları