Powerlife 3lu set

7 Protein Efsanesi

Reklam Alanı
En önemli kas büyütme besini hakkında 7 efsanenin gerçek yüzünü açıklıyoruz.

Başınızı çevirdiğiniz her yerde yalanlar, uydurmalar ve baştan sona kurgular – politik bir konferansın içinde olduğunuzu bile düşünebilirsiniz. Ancak hayır, sıradan bir spor salonunda proteinlerle ilgili genel bir tartışma bu. Protein, özünde basit bir besindir. Besinsel proteinden gelen amino asitler, vücudun yeni kas dokuları üretmek için kullandığı temeli atan tuğlalardır; eğer yeterli protein tüketmezseniz, büyümezsiniz. Bakın, çok basit!

İşte bu yüzden protein, vücut geliştiriciler arasında zamana yenik düşmemiş bir maddedir. Büyüme için çok önemlidir ve Arnold Schwarzenegger ve Ronnie Coleman gibi büyükler, proteini kas büyütme planlarının köşe taşı yapmıştır.

#1 PROTEİN TOZLARI, YİYECEKLERDEN DAHA İYİDİR.

Protein tozlarının emilimi kolaydır ve emilim aşırı büyüme sürecinin önemli bir parçasıdır. Ancak yumurta, süt ürünleri, kuş etleri, kırmızı et ve balık gibi hayvansal protein kaynaklarının tam ama bir şekilde farklı amino asit profilleri vardır. Bazılarının diğerlerine kıyasla belli amino asit seviyeleri yüksektir ve Jay Cutler gibi vücut geliştiricilerin ciddi kas büyümesinin kırmızı etsiz gerçekleşmeyeceğini iddia etmesinin nedeni bu olabilir. Cutler, FLEX’e şöyle demiştir: “Kırmızı eti bıraktığımda, kaslarım büyümeyi kesiyor ve günlük olarak, hatta bazen günde iki kez yediğimdeki gibi büyüyemiyorum.” Bunun nedeni etteki demir mi, B vitamini mi yoksa keratin mi? Belki. Eşsiz amino asit kombinasyonlarının daha iyi protein sentezi sağlıyor olması da başka bir ihtimal.

Optimal kas büyümesi için, yalnızca tozlara bağlanmayın. Geniş bir yiyecek çeşitliliğini kullanın ve antrenmanlardan önce ve sonra ve kolaylığın gerekli olduğu zamanlarda protein tozu kullanın. Farklı yiyecekler arasındaki değişken amino asit konsantrasyonları, bir ya da iki protein yiyeceğine ya da bir protein tozuna bağlı kalmaya karşın. üzerinizde daha iyi büyümeyle sonuçlanan eşsiz etkiler yaratabilir.

#2 PROTEİN İHTİYAÇLARI DEĞİŞMEZ.

Kas yığını kazanmaya çalışan vücut geliştiriciler genelde her gün aynı protein tüketimine bağlı kalırlar. Örneğin, 200 pound ağırlığındaki biri, kalorik bir artış yaratmak için karbonhidratlardan gelen onca kaloriyle günde 300 gram kadar protein tüketebilir. Protein ve kaloriler kas büyütmenin esaslarıdır. Ancak, işleri karıştırarak vücudunuzu hızlandırabilisiniz: Her 10 günde bir ya da iki gün, 400, 450 ya da 500 gram protein tüketin. Bunu büyümeyi daha iyi hızlandırmak için tercihen antrenman günlerinde yapabilirsiniz. Seviyeleri değiştirmek, yani kandaki amino asit artışını hızlandırmak, vücuttaki kas yığınının artışını sağlayan protein sentezinde bir yükselmye neden olabilir.

Her gün aynı seviyede protein tüketimine bağlı kalmak da sorun değildir ama fazla tüketimle arada birkaç gün protein tüketimini değiştirmek daha iyi bir kazanca sebep olabilir.

#3 VÜCUT AĞIRLIĞININ HER POUNDU İÇİN BİR GRAM PROTEİNE İHTİYAÇ VARDIR

Bir klasik olan “vücut ağırlığındaki her kilo başına bir gram protein” önerisi, pratik bir hesap olsa da (zaten bu yüzden FLEX sayfalarında bununla karşılaşıyoruz), çok kesin bir şey değildir. Spor salonunda göbeğini çatlatan gerçek vücut geliştiriciler için bu sayı %50 oranında arttırılmalıdır ve vücut kilosunun her poundu için 1.5 gram olmalıdır. Spor salonunda gevşeklik ediyorsanız ya da zayıf antrenman yapıyorsanız, ne kadar protein tüketirseniz tüketin, büyümeyeceğinizi unutmayın.

Bunun anahtarı, protein tüketiminizi antrenmanınızla uydurmaktır. Eğer daha acemiyseniz, deneyimli biri kadar sıkı antrenman yapmıyorsunuzdur – ve muhtemelen de yapmamalısınız – bu yüzen vücut kilosunun her poundu için bir gramdan biraz daha az protein sizin için yeterli olabilir. Eğer yoğun çalışan biriyseniz, günde pound başına 1 gram ile başlayın ama eğer görünüşte önemli kazançlar elde etmezseniz bunu arttırmaya tereddüt etmeyin.

#4 ÖĞÜN BAŞINA YALNIZCA BELLİ MİKTARDA PROTEİNİ SİNDİREBİLİRSİNİZ

Vücudun oturuş başına 30 gramdan fazla proteinle başa çıkamayacağı fikri bir şekilde besin döngülerinin arasına karıştı. Bu yanlış bir inançtır. Sizce Arnold Schwarzenegger her üç saatte bir 30 gram proteinle mi büyümüştür? Bunun eşidi öğün başına yalnızca dört ya da beş parça tavuk yemektir.

Tekrar düşünün. Protein sindirebilirliği ve vücudunuzun öğün başına işleyebildiği miktar, kilonuza ve antrenman seviyenize bağlıdır. Kilonuz ne kadar fazlaysa, ihtiyacınız da o kadar fazladır; ne kadar sıkı çalışırsanız da ihtiyacınız o kadar artar. Böylece, ne kadar ihtiyacınız olursa, o kadar fazlasını sindirebilir, ememebilir ve hazmedebilirsiniz. 200 poundluk bir erkek genel olarak 160 poundluk bir erkekten daha fazla proteine ihtiyaç duyacaktır ve öğün başına daha fazlasını da sindirebilecektir. Sindirebilirlik de ayrıca düzenli olarak ne kadar protein tükettiğinizle ilişkilidir. Düzenli olarak ne kadar fazla protein tüketirseniz, vücudunuz büyük protein öğünlerini sindirmede o kadar iyileşir.

#5 SÜT ÜRÜNLERİNDEKİ PROTEİNLER YAĞ ARTIŞINA SEBEP OLUYOR.

Bu efsane bir türlü ortadan kaybolamadı. Süt ürünleri bazlı proteinlerin – düşük yağlı ya da yağsız süt, peynir ve yoğurt – yağ artışına ya da ilave su tutulmasına sebep olduğu düşüncesi tamamen yanlıştır. Süt ürünleri gayet iyidir. Harika bir protein kaynağıdır, hatta bazı araştırmalar, düşük kalori alımıyla birleştirildiğinde süt ürünlerinin yağ kaybını ilerletebileceğini göstermektedir.

Bu yanlış anlaşılma, yağsız süzme peynir ve yağsız dilimli peynir de dahil çoğu peynirin aşırı derecede sodyum içerdiği gerçeğiyle ilişkili olabilir. Sodyum, su tutulmasına sebep olma potansiyeline sahiptir. Ancak bu bile abartılmıştır çünkü vücut geliştiricilerin daha fazla sodyuma ihtiyacı vardır. Glikojen deposunu yönetmekte ve kas onarımına sebep olan besinlerin alışverişini yöneten hücrelerdeki pompalama mekanizmalarını aktifleştirmek için potasyumla iletişime geçerek dolaylı olarak büyümeyi desteklemektedir. Ayrıca, sodyum çoğu kişinin sandığı gibi suçlu değildir. Eğer sodyum tüketiminizi aniden değiştirirseniz, aniden arttırırsanız, sonuç muhtemelen su tutulması olacaktır. Fakat eğer düzenli olarak süt ürünleri tüketir ve nispeten tutarlı sodyum alımını korursanız, muhtemelen açık bir sıvı tutulumundan kaçınacaksınızdır.

#6 PROTEİN BİR ENERJİ KAYNAĞI OLARAK KULLANILAMAZ.

Bu yanlış anlaşılma diyet yapan vücut geliştiricileriyle alakalıdır. Bazı antrenörler karbonhidratları kesmeye karşı çıkmakta ve karbonhidrat eksikliğinin kas dokusu kaybına yol açtığı konusunda ısrar etmektedir. Ancak, diyet yaparken protein alımını arttırarak yakıt olarak kullanılmak üzere vücudunuza kas dokusundaki amino asitler için alternatifler sunarsınız. Düşük kalorili ya da düşük karbonhidratlı bir diyet kas dokusunun kırılmasına sebep olabilecekken protein tüketimindeki bir artış vücudu proteinlerde bulunan besinsel amino asitleri kas dokusundakiler için yedek olarak kullanmaya teşvik etmektedir. Bunu amino asitlerin glikoza dönüştürüldüğü glükoneojenez isimli bir süreç ile ve doğrudan bazı amino asitleri yakarak yapmaktadır. Efsaneyi bozan şey şudur: Karbonhidratı azaltırken proteinin arttırılması, kas kaybını önleyecektir.

#7 TÜMLEYİCİ PROTEİNLER BÜYÜMEYİ SAĞLAR

Bir kap pişmiş yulaf ezmesi, 6 gram protein içermektedir. Orta boyutta bir simit (bagel) 11 gram, pişmiş iki kap spagetti ise 16 gram. Bu bir gerçek olabilir ama hayvansal olmayan kaynaklardan elde edilen protein türü, protein sentezini yaratmak ve desteklemek için en iyi seçenek olmayabilir. Bunun sebebi onların tam proteinler olmamasıdır; vücudun kas yığını oluşturmak için ihtiyaç duyduğu gerekli tüm amino asitleri içermezler.

Gerekli olanlar dadahil amino asitlerin tüm spektrumu yalnızca hayvansal besinlerde bulunabilir. Kuş eti, balık eti, kırmızı eti, süt ve yumurta, tam proteinler içerdikleri için en iyileridir; vücudun büyümek için ihtiyaç duyduğu tüm amino asitleri içerirler. Hayvansal olmayan kaynaklarda bulunan proteinler tümleyici ya da “çöp” protein olarak isimlendirilir; vücut içinde anabolik ve iyileşme ortamını yaratmak içn ideal olan, yeterli seviyede gerekli amino asitlerden yoksundurlar.

Kaynak: flexonline.com

23
87
admin
admin - 6 yıl önce
18643 0 23
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları