Powerlife 3lu set

Ağır İşlerde Çalışanların Vücut Geliştirirken Yaşadığı 5 Sorun

Eğer fitness dergilerini ya da internet sitelerini takip ediyorsanız birçoğu rahat masa başı işlerde çalışan insanlara hitap eder. Çoğu zaman masa başında oturmanın kaslarınızı nasıl erittiğinden bahsederler. Aslında bir ofiste çalışan insanlara karşı nefret beslemiyorum. Ben daha çok ofis işlerinden nefret ediyorum.

El emeği işlerin dezavantajları ile ilgili hiç bir şey duymuyorum. Daha önce ağırişlerin kötü yanları ve spor seanslarınızı nasıl etkileyeceği hakkında bir makale okumadım. Sanki bu site ve dergiler bizleri unutmuş gibi. İster inanın ister inanmayın mavi yaka işçiler de okur.

Bahsettiğim insanlar itfaiyeciler, Boru hattı döşeyicileri, inşaat işçileri, sakallı oduncular, madenciler ve bir sürüsü daha. Liste bu şekilde ilerledikçe ilerliyor. Bu insanlar canı çıkıncaya kadar çalışıyor. Tamam, bazı iyi yanları da var. En azından dışarıda çalışıyorsun. Çoğu zaman parası iyi, çok seyahat ediyorsun, güçlü ve dayanıklı oluyorsun ama yeterli bir şeyler yapsan da bu sana negatif sonuçlar olarak dönebiliyor.

Son 5 yıldır bira sektöründe çalışıyorum. Daha açıklayıcı olmak gerekirse içecek sektörü. İşim bira ve su teslim etmek. Bayağı ağır kaldırıyorum. Günümün 8 saati bira götürmek, ağır şeyler taşımak, taşıdığım şeyleri istiflemekle geçiyor. İşimin pozitif yanlarını seviyorum ama çok yorucu olabiliyor. Bu da yaptığım kasları eritebiliyor. İşte vücut geliştirmek isteyen ve ağır işlerde çalışanların karşılaştığı 5 sorun;

Spor Yapmak İçin Çok Yorgun Olursun

Bütün gün bir sürü ağır şey kaldırdıktan sonra sırf eğlence için daha fazla ağırlık kaldırmak istemezsiniz. Tamam, işten önce spora gidebilirsiniz tabi daha vardiyanız başlamadan önce tükenmek istemiyorsan. Ben şahsen işten çıktıktan sonra birkaç saat dinlenip öyle spor yapıyorum. İşten çıkınca ölesiye yorgun oluyorum.

Not: Eğer akşam spor yapmanız gerekiyorsa ve sabah en geç 7de kalkmanız gerekiyorsa spor öncesi içecekleri pek mantıklı değildir. Yasakladıkları zaman Jack3D den bayağı bir zulalamıştım. Spordan önce bundan kullandım ve gece boyu uyuyamadım.

İşte  size kaslarınızı eritecek başka bir durum;

Sağlıklı Beslenme İçin Vakit Bulamazsın

Mükemmel bir spor seansı yapıp daha sonra sağlıklı beslenmek gibisi yoktur. Ancak zaman sınırınız varsa ve bunun gerisindeyseniz hızlı bir şeyler yemek zorundasınızdır. Bu da sağlıklı beslenme düzeninizi bozar. Meşgul olmak ve sürekli bir aceleyle yaşamak size kötü beslenmeyi getirir. Ben çoğu zaman küçük bir dilim pizza yiyerek öğlen öğününü geçiştiririm.

Her gün yollarda olmak yemek konusunda kolaya kaçmanıza yol açar. Bu da genellikle fast-food ‘a yönelmek olur. Bu sadece paranızın boşa gitmesine yol açmaz aynı zamanda sağlıklı diyetinizin bozulmasına da yol açar. Ben artık her gün yemeğimi evimden getiriyorum. Isıtmak için bir mikrodalgam olmadığı için kamyonumun ısıtıcısını kullanıyorum. O da yemeği çok iyi yapmıyor. Çoğu zaman düzgün yemekler yemeye çalışıyorum ancak bu her zaman olmuyor. Sizde pozitif seçimler yapmak için ne yapmanız gerekiyorsa onu yapın.

Eğer bir ofiste çalışıyorsanız işiniz daha rahat. Sağlıklı bir öğle yemeği için dinlenme odalarında her türlü ekipman bulunmakta. Aynı şey fabrika işçileri içinde geçerli. Neredeyse tüm fabrika ve depolarda dinlenme odaları bulunmaktadır. Yani isterseniz düzgün bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. İnşaat işi ise biraz farklı. Bir anda kendinizi yağlı bir zeminde yemek yerken yanınızdan geçen pis bir kamyonla bulabilirsiniz. Hava ne kadar sıcak veya soğuk olursa olsun daima terli insanlarla dolu bir ortamdır inşaat alanları.

Ben her türlü yere sevkiyat yapıyorum. Milyar dolarlık şirketlerden, uluslar arası limanlardan her türlü beyaz yaka iş kollarının yerine teslimat yapmaktayım (İşimin su kısmı). Bu iş yerlerinin ortak bir yanı var. Çalışanlarının tamamına yakını alabildiğine şişman. Bu bir tesadüf değil elbette. Kötü yemek tercihleri kötü hayat tarzına liderlik ettiğinden buradaki insanların şişman olmasının tesadüf olması beklenemez. Pozitif seçimler yapın.

Ağır işlerde çalışmanın diğer bir yan efektinden bahsedelim;

Kronik Sakatlıklar

Karşılaşabileceğiniz salakça sakatlanmaların sayısı inanılmazdır. Bahsettiğim şey ağır bir şey kaldırırken belinizi sakatlamanız ve önünüzdeki 6 ay boyunca sizi her şeyden mahrum bırakması durumudur.

İşimde bir sürü sakatlık yaşadım ve yaşadığım bu sakatlıklar spor yapmamı engelleyen sakatlıklardı. İki bileğimi, belimi, dirseğimi, dizlerimi incittim. Belimi sakatladım. Ayaklarım zaman zaman beni rahatsız ediyor. Bu durumlarla bir şekilde başa çıktım. Ancak yaşadığım sıkıntılar spor salonunda istediğim gibi ağırlık kaldıramama neden oldu.

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız size ancak şu tavsiyeleri verebilirim; antrenmanlarınızı hafifletin, aktif dinlenme günleri belirleyin, çoğu zaman esneme hareketleri yapın ve yapabiliyorsanız daha hafif bir işe geçmeyi deneyin. Bu durumlarda iş arkadaşlarınızın yardımı önemlidir.

Etrafınızdaki Yanlış İnsanlar

Gelişmenizdeki düzeni bozabilecek bir diğer unsur ise yanlış kişilerle etrafınızın sarılı olmasıdır. İşyerinden insanlarla arkadaş olmak kolaydır ancak şunu itiraf etmek gerekir ki çoğu  işçi bilinçli insanlar değildir. Şuna eminim ki iş yerinizde sigara içen kişiler vardır.

Bu insanlarla arkadaş olmakta bir sıkıntı yok aslında. Ancak bu adamlardan birine dönüşüyorsanız asıl sıkıntı başlamış demektir. Bu adamlarla spor yapmak üzerine konuşmak neredeyse imkansızdır bu adamlar spor yapmanın iyi olduğunu bir türlü kabul etmezler.

Uzun Çalışma Saatleri

Ben bu konuda biraz şanslıyım. Haftada 5 gün 40 saat çalışıyorum. Bu bana spor yapmak için gerekli dinlenme zamanını veriyor. Bazı şanssız arkadaşlar günde 12-15 saat çalışıyorlar hatta bazı zamanlar bu haftada 7 günü buluyor. Bu gibi insanlar çok önemlidir. Gerçek erkek bu insanlardan çıkar.

Uzun çalışma saatleri kaslarınızın erimesine sebep olan ana etkenlerden biridir. Uzun çalışma saatleri dengesiz beslenmeye, yanlış insanlarla çok vakit geçirmeye, sakatlanmaya ve gün sonunda spor yapamayacak yorgun kalmanıza sebep olur.

Şunu herkes söyleyebilir. Kararlı olun, istediğiniz için gerekli her şeyi yapın falan filan.

İşinize gelirse bütün gün ağaç kesmeyi, 8 saat boyunca ağır şeyler taşımayı ya da benim gibi 80 kiloluk bira fıçılarını taşımayı deneyin. Belki bunları yaparsanız bizim gibi ağır işçilerin neden işlerini sevmediğini anlarsınız.

18
100
admin
admin - 7 yıl önce
20408 0 18
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları