Powerlife 3lu set

Amino Asit Nasıl Kullanılır?

Reklam Alanı
Sağlık ve metabolizmalarını desteklemek için herkes düzenli olarak gerekli amino asitleri yediğinden emin olmalıdır. Bunu her öğününüze protein kaynağı bir besin ekleyerek yapabilirsiniz.  Amerikan "Ulusal  Spor Ve Beslenme Topluluğu Dergisi" nin 2014 mayıs sayısında yayınlan bir makaleye göre, çok aktif bir hayatiniz olsa da  sporla ilgileniyor olsanız da, her öğününüzde protein almak egzersizlerden önce ve sonra almak kadar etkili olabilir.

Amino asitlerle ilgili bilmeniz gerekenler

Yediğiniz proteinler kanınıza amino asit olarak emilir. Bu amino asitler vücudunuzdaki hücreler tarafından o sırada gereken proteinleri sentezlemek üzere kullanılır. Vücudunuz amino asit depolamaz, bu nedenle hücrelerinizin sınırlı kaynakla çalışır. Eğer o an gereken amino asitlerden biri bile yoksa istenen protein sentezlenemez. Gerekli amino asitlerin düzenli alimi kaslarınızı güçlendirmenin, metabolizma için gereken enzimleri sentezlemenin, dokuların inşası ve tamirinin tek kesin yoludur.

Yemeklerde kaliteli protein tüketmek

Çoğu kisi için gerekli amino asitleri edinmenin en iyi yolu gün içinde düzenli ve birden fazla öğün yemek, her öğünde protein almak ve en az Tıp Fakültesi tarafından tavsiye edilen miktarlar (günlük olarak erkekler için 56 gr, kadınlar için 56 gr) kadar protein tüketmektir. Dayanıklılığa dayalı egzersizler yapıyorsanız toplamda daha fazla protein ihtiyacınız olacaktır fakat ana mantık kas geliştirme için de aynıdır. 2014 Haziranında “Beslenme Dergisi”nde yayınlandığı üzere her öğünde protein tüketmek bütün proteini bir öğünde yemeye kıyasla gün boyu kas proteini sentezini daha fazla stimülestimüle eder.

Sporcular için en uygun zamanlama

Amerikan Spor ve Beslenme Koleji "Spor Ve Egzersizde Tip Ve Bilim" adli derginin 2009 mart ayında yayınlanan sayısında egzersiz öncesi ve sonrası kaliteli -yani gerekli bütün amino asitlerin bulunduğu- protein alimini tavsiye ediyor. "Uluslararası Spor Ve Beslenme Dergisi"nin 2014 mayıs sayısında yayınlanan kısa süreli çalışmalar da egzersize yakin zamanda protein almanın kas proteini sentezini hızlandırdığı ve kas yıkımını yavaşlattığını gösteriyor. Ama yine ayni dergide yayınlanan uzun sureli çalışmalar bazı çelişkili sonuçlar ortaya koyuyor. Sonuçta proteinlerin gün boyu toplam alımı egzersize yakın zamanda alınıp alınmadığından daha önemli olabilir. Bu konuda daha fazla çalışma yapılması gerekiyor.

Çapraz bağlı amino asitler

Çapraz bağlı amino asitler olan lözin, izolösin ve valin kas dokusu sentezini teşvik eder, egzersiz sonucu oluşan kas hasarlarının azalmasını sağlar. 2014'te  "Uluslararası Spor Ve Beslenme Dergisi"nde de yayınlandığı üzere kas sentezinin teşvik edilmesi için minimum miktarda lözine ihtiyaç duyulduğundan yemeklerinizde lözin almanız diğerlerine kıyasla daha fazla tavsiye edilir. Fakat yalnızca lözin almanız diğer  çapraz bağlı amino asitlerin vücutta azalmasına yol acar, bu nedenle hepsini yeterince tükettiğinizden emin olmanız gerekir. Bazı çalışmalar çapraz bağlı amino asitlerin yemekler arasında ya da egzersizden sonra almanızı tavsiye etse de "Uluslararası Spor Ve Beslenme Dergisi"ne göre lözini sadece normal öğünlerinizle almak en etkili yöntem. Yine de bu konuda insanlar üzerinde yapılan çalışmaların arttırılması gerekmektedir.

Kaynak: livestrong.com

22
0
admin
admin - 8 yıl önce
6520 0 22
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları