Powerlife 3lu set

Antrenmanlarınızı Geliştirecek 5 Taktik

Vücut geliştirmeden bahsettiğimiz vakit, aslında fiziksel görünüm peşinde olmaktan bahsediyoruz. Antrenman, Beslenme, Takviye, Kardiyovasküler Egzersiz, duruş, vs. düşüncelerimizin büyük bir kısmını oluşturuyor ama hiçbir zaman zihnimizin antrenmana uyarlanması gibi ikinci bir meseleye değinmiyoruz. Doğru zihinsel yaklaşım olmadan o kendinizi paraladığınız antrenman seanslarından umabilecklerinizi ciddi biçimde sınırlandırmış olursunuz.

İşte benim kişisel olarak da her antrenmanın verimli olmasını garantilemek için kullandığım en sevdiğim 5 teknik:

Antrenmanınızı Geliştirecek 5 Teknik!

Antrenmanınızı Önceden Planlayın

Aslında bu her sporcunun­ yapması gereken bir şey ama pek nadiren uygulanıyor. Antrenman seansınızı önceden planlamak kesinlikle hayati öenem taşır. Plan olmadan spor salonuna tamamaen gözleriniz kapalı bir şekilde gitmiş olursunuz ve hazırlıksız olmanız sonuçları minimize etmenizi neredeyse garantiler. Ben, anrenmanlarımı bir gece önceden planlamayı alışkanlık haline getirdim.

Oturup geçen hafta kullandığım ağırlıkları, setleri, tekrarları ve sonuçları gözden geçirmem sadece 5 dakika alıyor. Böylece spor salonuna gittiğiniz zaman hedefinize bir adım daha yaklaşmak için ne yapmanız gerektiğini tam olarak bilebiliyorsunuz.

Reklam Alanı
Hedeflerinizi Yeniden Teyit Edin

Spor salonuna gitmek üzere arabada olduğum esnada antrenman hedeflerimi yeniden teyit etmeye başlıyorum. Sadece uzun vadeli hedeflerimi de değil; o günkü antrenman seansım için koyduğum hedefleri de tekrarlıyorum. Uzun vadeli hedeflerle ilgili oarak fiziksel gelişimimi gerçekleştirmem gerektiğini düşünüyorum ve bunun da ancak birçok büyük antrenman seansının sonucunda olabileceğini farkederek o günkü hedeflerime odaklanıyorum.

Göğsüm ve deltoidlerim arasını daha kalınlığı geliştirmek gibi bir uzun vadeli hedefim olduğunu aklımda tutmalıyım.

Eğer o gün göğüs çalışıyorsam yüksek beklentilerimi karşılamaya yaklaşabilmek için en yüksek çabayı sarfetmek zorunda kalacağımı biliyorum.

Duygularınızı Kontrol Altında Tutun

Bu cidden önemli bir konudur ve antrenmanınızı cidden geliştirebilir. Spor salonuna gelmeden önceki günü nasıl geçirdiğinizin hiçbir önemi yoktur; bu konu, antrenmanınızla alakasız bir şeydir. Spor salonunda olduğunuz zaman sadece antrenmanınıza odaklanabilmelisiniz.

Spor salonuna gittiğimde ilk iş, birkaç dakikalığına koşu bandına çıkarım. Sadece ısınma için değil; aynı zamanda duygularımı da önümde beni bekleyen antrenmana hazırlamak için. Kendi kendime durmadan 'Bugün harika bir seans geçirmeyi SEÇİYORUM.' diye tekrar ederim. Bütün fiziksel hareketlerimiz zihnimizden gelir. Dolayısıyla iyi bir seans geçireceğinize gerçekten inanırsanız bunun gerçekleşeceğine garanti verebilirim. Önce kendinize inanmalısınız. Merak etmeyin, becerileriniz ve çabanız, ödüllendirilecektir.

Set Aralarında Konuşmayı Asgariye İndirin

Bazılarına spor salonlarının sosyal boyutunun çok çekici geldiğini biliyorum ama bunu zaptetmelisiniz. Spor salonunda olduğunuz zaman spor salonundasınızdır. Seans içinde antrenman arkadışınızla muhabbetlerinizi minimize edin ve hatta mümkün olduğunca az konuşun. Bunu yapmak, elinizdeki işe daha çok odaklanmanıza yardımcı olur. Sosyal hayatınızı antrenman sonrasına saklayın.

Antrenman Öncesi Ritüeli Oluşturun

En iyisini en sona sakladım. Diğerlerinin üzerinde gördüğüm bu teknik, geride bıraktığımız birkaç yılın ardından benim fiziğimi tamamen değiştirdi. O kadar güçlü!

Yoğun çalışma fiziksel olduğu kadar zihinsel açıdan da zordur. Aynı bir kaldırma öncesinde vücudunuz hazırladığınız gibi zihninizi de hazırlamalısınız. Ben, kontrollü nees almanın gcünden yararlanıyorum. Bir sete başlamadan önce o sette kullanacağım ekipmanın yanında kendimi hazırlıyorum ve ondan sonra setin gereklerini yerine getiriyorum.

Toplam 5 nefes alıyorum ve her nefesle birlikte daha iri, daha güçlü ve daha kuvvetli olduğumu hayal ediyorum. Her nefes alışımda dış dünyadaki bütün dikkat dağıtıcıların önemlerini kaybettiğini de düşünüyorum. O beşinci ve son nefesi aldığımda tamamen nümdeki egzersize odaklanmış oluyorum. Kuvvetimin sınırsız olduğunu ve hiçbir şeyin zihinsel kararlılığımı sarsamayacağını hissediyorum. Beşinci nefsi aldığım anda doğrudan sete başlıyorum. Bu ritüeli tamamalamam 15 saniye kadar zamanımı alıyor ama antrenmanımı başka hiçbir şeyin yapamadığı kadar güçlendiriyor.

Eğer birisi bana gizli bir silahım olup olmadığını sorsaydı bu tekniği söylerdim.

Dolayısıyla, gördüğünüz gibi, bazı basit teknikleri takip ederek fiziksel hedeflerinizi gerçekleştirmek için doğru yolda olacaksınız - İyi Şanslar.

Kaynak: Bodybuilding.com

20
80
admin
admin - 5 yıl önce
10771 0 20
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları