Powerlife 3lu set

Arnold Çağı Beslenme Şekli

Reklam Alanı
 Vücut geliştirme 1970’lerde Arnold Schvwarzenegger sayesinde çok popüler bir hale geldi. Herkes ona özeniyordu. Arnold’un fiziği oldukça etkileyiciydi ve hiç kuşkusuz boyu, çekici yönleri ve karizması ona büyük fayda sağladı. Vücut kıvrımları günümüzdeki vücut geliştiricilerle karşılaştırıldığında nispeten daha az etkileyiciydi. Yoğun antrenmanlar, genetik, anabolik steroidler ve protein bakımından zengin beslenme alışkanlıkları bu adamların inanılmaz büyüklüklere ulaşmalarını sağladı. Fakat Arnold zamanında bunlar yoktu. O zamanlar besinlerle ilgili bir bilinç gelişmemişti ve insanlar karbonhidratlar ve proteinler hakkında konuşmuyordu. Tek bildikleri et ve patatesti. Dolabınızdaki takviyeleri unutun, bunların hiçbiri yoktu. Ellerindeki en iyi şey jelatin ve soyadan üretilmiş önceden hazmedilmiş proteinler ve kurutulmuş ciğer tabletleriydi. Atletler glikoz tabletleri çiğniyordu.

Vücut geliştiricilerin çok azı bu işi profesyonel olarak yapıyordu ve çoğu işçi sınıfından geliyordu. Bu vücut geliştiricileri ucuz ve normal yiyeceklere yönelmek zorunda bırakıyordu. Yarışmalar için yolculuk yaparlarsa iş daha da kötüye gidiyordu. Pumping Iron filminde Arnold’un rakiplerinden birini oynayan Mike Katz, bir yarışma öncesinde pazarda bir seyyar satıcıdan diğer yarışmacılarla birlikte kebap yediğini anlatıyor.

 Dar elbiseler ve Sıkı vücutlar

Obezite o yıllarda kötü bir üne sahipti bu yüzden kendine saygısı olan hiçbir vücut geliştirici bulk yaparak kendini balina gibi şişirmezdi. Tipik beslenme şekli bugünkü beslenme şekliyle karşılaştırıldığında cahilce görüne bilir. Önemli besin öğeleri bakımından yetersiz ve fazla kalori, yağ ve soydum içerikli.

Ete doğru bir yoğunlaşma vardı fakat kimse amino asitler hakkında konuşmuyordu, herkes kaslarını şişirmek için ete ve proteine ihtiyacı olduğunu biliyordu. Tabi proteine yağlar da eşlik ediyordu. Kıyı kesimlerinde yaşayanların balığa 

erişimi varken diğer bölgelerdekiler kolayca erişemiyordu. Bu yüzden yağların çoğu doymuş yağlardı.

Şekerli içecekler düzenli bir şekilde tüketilmiyordu ve gazlı içecekler 300ml’lik cam şişelerde satılıyordu. 1960’larda şeker, yüksek früktoz içeren mısır şurubundan değil şeker kamışından üretiliyordu ve bu yüzden şekerin etkisi günümüzdeki kadar büyük değildi. Ellerindeki tek tatlandırıcı Saccharin’di. Vücut geliştiriciler genellikle düşük kalorili şekerlere güvenmiyordu. Plastiklere ve suni gübrelere maruz kalmaları da başarılarına etki etmiş olabilir. Tavalar demirden yapılmıştı ve tereyağı veya domuz yağıyla kaplanıyordu. Teflon ve diğer yapışmaz yüzeyler daha yeni yeni ortaya çıkıyordu.

 

Bu zamandaki adamların diyetleri düşük karbonhidratlı olarak sınıflandırılabilir fakat ketojenik değildir. Normal koşullarda günlük 100 gramla sınırlıydı. Bu gelişi güzel bir rakamdır çünkü o zamanlar yiyeceklerin üzerine besin değerlerinin yazılması zorunlu değildi ve yiyecekler tartılmıyordu. İnsanlar börek, ekmek ve şekerli şeylerden uzak duruyordu. Karbonhidrat meyve, bal, pirinç ve patates yoluyla alınıyordu. Bu adamların deneme yanılma yoluyla ve bulduklarını toplumla paylaşarak keşfettikleri şeyler inanılmaz.

 

21
0
admin
admin - 7 yıl önce
19850 0 21
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları