Powerlife 3lu set

Arnold Schwarzenegger'in Aşırı Çalışma Yorumu

Reklam Alanı
Soru

Aşırı çalışma üzerine düşüncelerin neler? Bu bir efsane mi?

Cevap

Bugünlerde salonlarda gördüğüm insanlar antrenman dışında her şeyi yapıyorlar. Ne yaptığı hakkında hiçbir fikri olmayanlar, araları uzun tutanlar ve çalıştırılan kaslara çok az yoğunlaşanlar. Antrenmanlarınız böyle sıradan olduğunda, yapmanız gereken son şey ara vermek veya bunları tekrarlamaktır. Fakat ciddi kas büyümesi ve güç isteyen sizin gibi sıkı çalışan adamların aşırı çalışma riski vardır ve sizi durdurmadan önce bunun farkına varmanız lazım.

Vücut geliştirme ve yarışmalardaki ilk zamanlarımda aşırı çalışma hakkında çok az şey biliniyordu ve ne ben ne de antrenman arkadaşlarım bunun hakkında konuşmuyorduk. Üzerimizden kamyon geçmiş gibi hissettiğimizde veya rezil bir antrenman geçirdiğimizde, 1 ya da 2 gün ara verip yeterince uyuduğumuzdan ve iyi beslendiğimizden emin olurduk – ve daha önce olduğumuzdan daha güçlü bir şekilde geri dönerdik. Günümüzde çoğu genç vücut geliştirici aşırı çalışmaktan çok korkuyor fakat ben sıkı çalışmanızı öneririm çünkü aşırı çalışma düşündüğünüz kadar kolay olan bir şey değil.

Haftada 3, 4, 5 gün çalışıyorsanız, geceleri 8 saat uyuyor, hedeflerinize ulaşmak için yeterince kalori, protein alıyorsanız ve antrenmanlarınızı sıkı bir şekilde takip ediyorsanız o zaman aşırı çalışma riskiniz sıfırdır. 40 yaşınızı geçtiyseniz, büyük ağırlıklar kaldırıyorsanız, bir yarışma diyeti uyguluyorsanız veya haftada 6-7 gün çalışıyorsanız, aşırı çalışmış duruma doğru kayıyor olabilirsiniz.

Bunu şöyle belirlersiniz: Herhangi bir ilerleme kaydedemediğinizi göreceksiniz ve vücut geliştirmeye olan ilginizi kaybetmeye başlayacaksınız. Uzun ağrılı süreçler geçireceksiniz ve yorgun hissedeceksiniz. Bu noktada, benim yapacağım şey, biraz ara verip programımı değiştirmek olurdu.

Bir süredir çok büyük ağırlıklar kaldırıyorsanız, ağırlıklarınızı 40% oranında geri çekebilirsiniz. Powerlifterlar buna  “deload” (ağırlık boşaltma) haftası diyor ve bu onların yenilenmiş bir şekilde geri gelmelerini sağlıyor. Her 6 haftada bir 1 hafta tamamen ara vermenin ya da çok daha hafif çalışmanın akıllıca olduğunu düşünüyorum, fakat bu süre tamamen size kalmış.

Kaynak: flexonline.com

27
100
admin
admin - 7 yıl önce
23057 0 27
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları