Powerlife 3lu set

ARNOLD SCHWARZENEGGER'in BACAKLARININ SIRRI

 

Efsane için bacakalrı geliştirmek hiç sorun değildi. En yaygın olan bu vücut geliştirme sorununun nasıl üstesinden gelmiş öğrenelim.

Altın şehri yönetmeye başlamasından çok uzun zaman önce ve ekranda kötü adamları yenmeden önce hatta o zamanlar yedi kez Mr. Olympia olup rekor kırmasından bile önce, Arnold Schwarzenegger bariz bir zayıflığı olan ve umut vaadeden genç bir vücut geliştirmeciydi, bu zayıflık bacaklarıydı. 188 cm boyu ile Arnol uzun boylu vücut geliştirmecilerin vücutlarının alt bölümü ile yaşadıkları zorlukları ilk elden tecrübe etmişti. Bu eksikliğini kabul etmek yerine Arnold bu sıkıntıya göğüs gerdi ve insanların ona ‘The Oak( meşe)’ lakabını takmasına sebep olacak güçlü bacakları geliştirmek için haftada üç gün egzersiz yaptı.

Arnold normal egzerszilerini yaparken antrenman yaklaşımı bunun yanında bir hiçti. Vücudunun fiziksel limitlerini aşmak için bacak günlerinde acıya ve adanmışlığa sıradışı bir tölerans ile yaklaştı.

 

Rutininde kullandığı egzersizleri herkes yapabilirken bacak için geliştirdiği yoğun programı çok az kişi yapabilir. Ancak bazılarınız denemek için biraz cesarete sahipsinizdir diye düşünüyoruz.

VOLÜMÜ AÇIN

Dayanıklılık, büyüklüğün değişimine ek olarak bacakları çalıştırmak için zor bir bölüm haline getirir. ‘bacakları sadece ağırlıkla yüklemek yeterli değildir’ diyor Arnold. ‘Mevcut lifleri zorlamak için büyük ağırlıklar ve etkin volüm kullanmalısınız ve kasların dayanıklılık kapasitesini zorlamalısınız.’

Arnold’ın ilk çalışmaları volüm vakımından yeteri kadar yüksekti. ‘ Aslında sekiz yapıyor olmam gerekirken yıllarca sadece 5 set squat yaptım...(ve) bacak-press makinesine yeterince ağırlık koymadım,’ diyor. ‘Bir kere hatalarımı farkedip onları düzeltince bacaklarım kalın ve güçlü olmaya başladı.’ Bu noktada Arnold bacakları için en az 20 tekrar yaptı ve zorlanma noktasına kadar yaptıklarını sadece ısınma olarak değerlendirdi. Bu yüksek volümlü yaklaşım hem irileşmesine hem de güçlenmesine yardımcı oldu ve vücudunun zayıf kısmını güçlendirdi( en iyi perormansı sekiz tekrarda 200 kg squattı).

SPOR SALONUNA TAŞIYIN

Arnold’ın yüksek volümlü yaklaşımı başlarda fazlasıyla zordu ama vücut zamanla adapte oldu ve güçlendi. Kendi bacaklarınızda belirgin değişikliği yakalamak için 6-8 hafta deneyin.

kaslarınızla düşünün

Zorlayıcı birkaç set yaptığınızda kaslar kaçınılmaz olarak yorulur ama Arnold bununla savaşmak için aklını kullandı. ‘Kabullendim ki etkili olabilmek için bacak egzersizlerinin acımasız olması gerekiyor’ demiş. ‘Normal egzersizler yeterince zor ama eğer bacaklarınız fiziğinize göre zayıf olmaya başlamışsa kendinizi daha da zorlamaya hazır olmalısınız. Bu da fiziksel olduğu kadar zihinsel çaba da gerektirir... Bunun anlamı şu ki herhangi bir faktöre ve engele karşı hazırlıklı olmalısınız.’ 

 

PARTNER BULUN

Bacaklarınızı partnersiz çalıştırmayın. ‘İyi bir partner daha ço ağırlıkla başa çıkmanız konusunda sizi zorlar ve her sette daha fazla tekrar yapmanız için size cesaret verir,’ diyor Arnold otobiyografisinde. ‘Bir partner eşliğinde egzersizler rekabetli olduğu kadar eğlenceli de olacaktır... birbirinize meydan okuyabilirsiniz.’ Örneğin squatta  tüm tekrarlarda zorlandığınızda bir dakikalığına durun ve bir tane daha deneyin(sizi gözlemleyen bir partner eşliğinde)  ve bedeninizi sonuna kadar zorlayın. 

14
0
admin
admin - 4 yıl önce
6193 0 14
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları