Powerlife 3lu set

Bench Press En İyi Göğüs Egzersizi midir?

6 Kez Mr. Olympia Şampiyonu Dorian Yates ile Soru Cevap

Reklam Alanı
SORU

Bench Press hakkındaki tartışma nedir? Bazı vücut geliştirme uzmanlarına Bench Press'in en önemli göğüs egzersizi olduğunu söylüyor, bazıları ise hiç iyi olmadığını. Siz ne düşünüyorsunuz?

CEVAP

Tartışmayı göğüs ağırlığını geliştirme açısından Bench Press'in değeri değil; kategori olarak, dünyadaki her insana göre en iyi göğüs egzersizi oluşunun sorgulanmadan kabul edilmesi ortaya çıkarıyor. Çoğunluğa göre evet, bazıları için ise hayır. Ben hayır diyen gruptayım.

Flat (düz) Bench Press'ten faydalanmak için vücudunuz ona uygun yapılı olmalıdır. Vücut yapınız, gövdenizle birlikte kol uzunluğunuzun göğüs kaslarınızı maksimum güçle, hareketin tüm aralıklarında hareket etmesini sağlıyor ve göğüs kaslarınız diğer kas grupları çalışmaya dahil olmadan önce tamamen yorulmuş olmalı. Eğer bu koşullar size uygunsa, Flat Bench Press yapmaya devam edin -- hiçbir şey size göğüs kaslarınızda bundan fazla yarar sağlayamaz.

Ancak, eğer benim gibiyseniz, daha iyi çalışan başka hareketler veya hareket çeşitleri bulun. Benim için Flat Bench'ler garip ve sınırlayıcı oluyor. Vücut yapım, egzersizin hedefini göğüs kaslarımdan delta (omuz) kaslarıma geçiriyor. Tabi ki bu yolla muhteşem delta kasları geliştirdim fakat üst göğsüm umduğum gibi çalışmadı. Hareketi kurtarmak için pozisyonumu veya şeklimi ne kadar değiştirmeye çalışırsam çalışayım daha kötü bir hâle getirdim.

Sonuç olarak, çoğu insan için işe yarayan bu egzersizin bende işe yaramadığını keşfettim. Flat pozisyonundaki sabitlememden vazgeçtim ve onun yerine Bench'i hafifçe yükselttim. Bu baskı açımı değiştirerek ön delta kaslarim ve sırtımdaki baskının üst göğüs kaslarıma geçmesini sağladı.

Ancak kullandığım eğim çok düşüktü. Biraz daha yükseltince de gene başka bir ön delta kası geliştirme egzersizine dönüşüyordu. Size önerim,  küçük derecelendirmelerle yukari doğru ayarlanabilir Flat Banch ile başlayın. Benim için en iyi açı 30 derecenin altı.

Aynı zamanda, zihinsel yaklaşımımı da değiştirdim. Artık kaldırabildiğim kadar çok ağırlıkla güç artırmaya çalışmıyorum. Onun yerine, göğsümdeki bütün kas dokularının kasılmasını hissetmeye konsantre oluyorum. Bu değişimden elde ettiğim derin, tam ve sıkı basım hissine minnettarım.

Bench Press üstün nitelikli bir egzersiz oluşunu sürdürüyor ve eğer benim çıkardığım dersleri çıkarabilirseniz size göre bir egzersiz olabilir. İlk olarak, Bench Press bir ego egzersizi değildir, yani ne kadar Bench basabileceğinizi görmek için değil göğüs kaslarınizı geliştirme amaçlı kullanın. İkincisi, egzersizi vücudunuza göre ayarlayın, vücudunuzu egzersize göre değil. Eğer Flat Bench pozisyonundayken baskıyı göğüs kaslarınızda hissediyorsanız, o pozisyonu kullanmalısınız. Ama eğer belirli bir açıda hissediyorsanız o açıyı kul

lanın. Üçüncüsü, harekete hakim olun, böylece göğüs kaslarınızdaki, tam istediğiniz yerdeki, pompalamanın geliştiğini hissedersiniz.
Kaynak: flexonline.com

14
60
admin
admin - 7 yıl önce
10001 0 14
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları