Powerlife 3lu set

Bir Hafta Boyunca Bedenimi Başkaları İle Kıyaslamaktan Vazgeçtim- Bakın Neler Oldu

Siz ne kadar dayanabilirsiniz?

“Onun için iyi. Bu bir yarış değil. Bedeninin benimkine bir etkisi yok.”

Ağırlık odasında başka bir kadının bedenine gözlerimi dikip bakarken veya vücut yağ oranı çok düşük olan bir kadın yanımdan geçerken işte yine yapıyorum.... bu oyun listesini kafamda defalarca döndürüp durdum. Kıyaslamamam gerek!

Her zaman yemek ve vücut görünümü meseleleri ile mücadele ettim. ( belki de annemin kendinden nefret etmesinin etkisidir bu). Göz önünde kilo alışını kontrol edemeyen her kadın gibi bir haftalığına kıyaslamalara ara vermek kendime güven sorunları ile mücadeleme yardımcı olabilir diye düşündüm.

Yedi gün 29 yıl boyunca kendinden nefret etmeni onarmaya yeterli değildir biliyorum ama bir şans vermeye karar verdim. İşte neler olduğu:

Yargılama bir alışkanlık
Eğer benim gibi biriyseniz kendi değerinizi diğer kadınlara karşı ölçersiniz. Hatta bilim insanlarının bunu için bir tabiri de var: ‘şartlı kendine güven’ 

Açıkça görülüyor ki Boise Eyalet Üniversitesi psikologu ve vücut şekil uzmanı May Pritchard’ın dediğine göre bu kıyaslama iç güdüsü için biyolojiyi suçlayabiliriz. Dediğine göre biz ‘ayna nöronlar’ adı verilen  hücrelerle doğarız ve bu hücreler özellikle bebeklerde başkalarını taklit ederek öğrenmeye yönlendirme yaparlar. Artı, bu ayna nöronlar kadınlarda erkeklerde olduğundan daha azla olma eğilimindedir diye ekliyor Piritchard. Ve diyor ki yetişkin olsak bile bu hücreler çalışmaya devam ederek bize bu rekabet oyununu oynatmaya devam ediyor.

Washington Üniversitesinin araştırmalarına göre, diğer insanların fiziğine olan bu takıntı kötü fizik yapısından, depresyona ve yeme bozukluklarına kadar her şeyle bağlantılı olabilirmiş. Benim tecrübelerimde, bu bana sanki kendi egzersizim veya kilo kaybetme hedeflerim belirsiz bir noktadaymış gibi hissettiriyor. Barfiks yapsam veya sadece sosyalleşsem ne farkedecek ki? Yine de o instagramdaki kadınlar gibi sımsıkı görünemiyorum. Ve mutemelen asla öyle olamayacağım zaten.

Zorba Olmak
kendimi başkaları ile kıyaslamaktan vazgeçmeye karar veriğimde bu öneml bir şeydi çünkü aslında kendimi aşağı çekmekten vazgeçmiş olacaktım. Ama bir kez bu yargının farkına varınca o zaman anladım ki diğer kadınları da aşağı çekiyordum.

Kendimi düşünürken bulduğum şey iğrençti: ‘ Tamam benden daha fit olabilir ama hiç kalçası yokmuş’ veya ‘Ben en azından onun kadar aşırı kilolu değilim.’ Kabul etmek gerçekten de utanç verici.

Kadınlara yönelik pikolojik şiddet içeren bu davranışa düştüğümü farkettiğimde davranışımı sen yapabilirsi şeklinde destekleyici bir yönde değiştirmeye çalıştım. Yanımdaki kadın zorlayıcı bir hareketi tamamladığında onu kutladım. Ve bisiklete uzandığında karnında sarkmalar olmaması gerçeği ile tehdit altında hissetmemeye çalıştım.

Kendi İşimle İlgilenmek
Spor salonunda yanımda egzersiz yapan kadınların çabasına gururlanmanın kötü yanı şu oldu farkında olmadan kadınları ‘öncesi’ ve ‘sonrası’ görüntüleri ile sınıflandırmaya başlamam oldu. Ya onları fitness ve kilo verme hedefleri uğruna çalıştıkları için içimden destekliyordum ya da fit bir bedene ulaştıkları ve gelişimleri için sessizce sırtlarını sıvazlıyordum.

Bu sadece çok zorlayıcı değildi ama bu düşünce yapısı yargılama onusunda beni cesaretlendirmişti. Ben kimdim ki  bir kadın kilo kaybetmek için mücadele ederken diğerinin vücudu ile tamamen mutlu olması gerektiğini varsayıyordum?

Kazanamazdım! Bu deneme berbattı. Biraz mağlup spor salonunu terketmemle birlikte bir adam yolda önümü kesti yüzüme baktı ve bedenimle ilgili cinsiyetçi bazı yorumlarda bulundu.

Cinsel olarak aşağılanmak beni tüm bunları söylemeden önce adamın baştan aşağı vücudumu incelemesi gerektiği düşüncesi kadar rahatsız etmedi. Sanki işi buymuş gibi benim bedenimi kontrol ediyordu.

İşte bu an ben de tam olarak aynı şeyi yapmaktan suçlu olduğumu farkettim. Yanımdaki kadının karnında ne kadar sarkma olduğunu kontrol ettiğimde ( ki hiç olmuyor siz de biliyorsunuz) tıpkı o adam gibi olduğumu anladım.

Belki diğer kadınlarının bedeninin benim işim olmadığıve benim bedenimin de başkalarını ilgilendirmediği  gerçeği ile yüzleşmek tüm bu kendini kıyaslama ve vücut görünümü dramasının çözümü oldu. 

14
0
admin
admin - 6 yıl önce
4040 0 14
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları