Powerlife 3lu set

Bulk Nedir?

Reklam Alanı
Fitnessda, bulk yapmak kas yapmayı hedefleyen bir diyet ve antrenman programını anlatmak için kullanılan bir terimdir. Vücut geliştirme teorileri, diyette değişimin kas yapmak için gerekli zamanı azaltabileceğini iddia etmektedir. Bu düşünceler genelde proteinin kaslara hareketini hızlandırmak için diyete protein ve karbonhidrat eklemeye dayalıdır.

Proteinler kasların yapı taşlarıdır. Bulk yapmaya yönelik diyetler tam tahıllar ve düşük yağ seviyeleriyle büyük miktarda proteinden faydalanır. Genelde normal yiyecekler bulk yapmak için yeterli protein gramını sağlayamazlar bu yüzden protein içecekleri yiyecek seçimlerine takviye olarak kullanılmaktadır.

Protein içecekleri kas dokularını beslemek için antrenman öncesi ve sonrasında tüketilebilir. Antrenman öncesinde protein içecekleri kaslara kan akışını arttırmak için başka takviyelerle birleştirilebilir. Antrenman sonrasında protein içeceklerine karbonhidratlar eklenir. Karbonhidratlar proteinlerin yeniden doku üretmek için kullanılabilecekleri kaslara hareketine yardımcı olmaktadır.

Bilimsel olarak, kas yapmak lifleri yırtıp onarmayı içerir. Ağırlık kaldırıldığında, kaslar gerçekten yırtılır. Buna genelde kas yakımı denir ve ağırlık kaldırırken ılık ya da acı verici bir his verebilir.

Diyet değişiklikleri genelde ağırlık taşıma ve kaldırma alıştırmaları ile birlikte yapılır. Kaslar ağırlık kaldırmak için kullanıldığında, kas lifleri yırtılır. Karbonhidratlar yardımıyla kaslara gönderilen protein, onarım sürecinde kullanılır. Antrenmanlar genelde kasların tekrar yırtılmadan önce onarılması için zaman verildiği bir dönüşlü bir çizelgede planlanır.

Bulk yapmak devamlı bir süreç olmamalıdır ya da hafife alınmamalıdır. Kas kazanmak için optimal programlar, vücudun zirvedeki seviyelerde performans gösterdiği zamanda başlatılabilir. Yani düzenli antrenmanların iyi gittiği ve vücudun iyi bir durumda olduğu bir zamanda. Kas yapmak vücut için külfetli olabilir bu yüzden spor salonuna ara verdikten sonra bulk yapma programına başlamak önerilen bir şey değildir.

Vücut geliştirme programları planlamak önemlidir. Buna genelde öğün seçimleri, antrenman rutinleri ve günlük programlar dahil edilir. Kas büyütme fazında spor salonuna nadiren bir gün ara verilir ama ara verilecek günler genelde plana dahildir. Ağırlık kaldırmaya verilen bu kısa aralar genelde koşma, yürüme ya da yüzme gibi kardiyovasküler antrenmanlar için kullanılır.

Kas büyütürken yeterli miktarda su almak önemlidir. Kas çekilmesi, eklem yağlanma ve enerji üretimi kas büyütme için önemlidir ve yeterli su tüketimi gerektirir. Terleme meydana gelirken, vücudu sulu tutmak için su tüketimini arttırmak gerekebilir.

Pek çok vücut geliştirici bir yarışmadan bir ay öncesine kadar ya da kas büyütme döngüsünün sonuna kadar bulk yapma diyetine devam eder. Profesyonel ya da amatör seviyede kas büyütmek, diyeti bulk yapmayla ilişkilendirilen su şişmesini azaltmaya yönelik uyarlamayı gerektirebilir. Şişme azaltıldığında ten kasa yaklaşır ve daha iyi bir görünüm sağlar.

Kaynak: wisegeekhealth.com

15
0
admin
admin - 8 yıl önce
7401 0 15
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları