Powerlife 3lu set

Bulking Döneminde Yapılan 5 Yanlış

2. Problem / Yalın vücuda sahip insanlar daha çok kas yaparlar

Neden fiziksel yarışmacıların her geçen yıl daha yalın ve kaslı gözüktüklerini merak ettiniz mi? Çünkü her seferinde, yüksek seviyelerdeki bu yarışmalara hazırlanırken yağ yakarlar. Her seferinde bunu yaparken alınan besinlerin yağ yerine kas hücrelerine dönüşmesini sağlayan “besin-paylaştırma” konusunda iyi bir vücuda sahip olmalarından kaynaklanan bir durumdur.

Reklam Alanı
Kalori aşımı söz konusu olduğunda kaloriler kasa ya da yağa dönüşürler. Benzer şekilde, diyet yaptığınızda kaloriler kas içine ya da yağ içine doğru çekilebilirler. İyi bir besin ayrıştırmaya sahip bünyeler ve yüksek metabolizma hızı, yağdan aldığı enerjiyi direkt kasa yönlendirebilir. Zamanla, fiziksel yarışmacılar, besinlerin kaslarda (kas dokusu veya glikojen) karaciğerde (glikojen olarak) depolanmasını sağlayan insülin hassasiyetini geliştirirler, vücut için az yağ depolanır.

Fitness çevrelerinde uzun bir süredir kabul gören kural, kas yapmaya meyilli vücudun yüzde 10-15’lik yağ oranına sahip bir vücut olduğunu söylemektedir. Bu orandan fazlası daha fazla yağ ve daha az kas sahibi olmak demektir. Araştırmalar, yüksek yağ oranı ve düşük kas seviyesi arasında ilişki olduğunu göstermiştir. 1980’lerde Forbes, kilo alma ve yalın bir vücut yapma arasında logaritmik bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Kısacası yalın bir vücut, yağ oranına bağlıdır. Buna “Forbes Teorisi” denmektedir ve günümüzde de kabul görmektedir.

Bunun anlamı bulking uyguladığınızda sahip olduğunuz düşük yağ oranı, aşırı yediğinizde kas yapmanız demektir. Daha fazla yağ aldıkça insülin duyarlılığının ve kas yapma seviyesinin azalması problemi ortaya çıkar. Yağsız insanlar, aşırı yiyerek kas yapmada %30-70 arası bir oran sergilerlerken, yağlı vücutlarda bu oran % 30-40 olarak kalmıştır.

Buradaki mesaj şudur: Çok kilo almayın. Eğer vücut geliştirme yarışmasına hazırlanan birisiyseniz bu oran %10 olarak kalmalıdır. Eğer böyle planınız yoksa o zaman bu oran yıl boyu %15 civarında kalmalıdır, bulking uygulasanız bile.

3. Problem / Kaslarınızı geliştirirken zorlayamazsınız

Kas gelişmesi, ataklarla gerçekleşir. Ne kadar aksini istesek de, kesintisiz devam eden bir süreç değildir. Eğer inat eder ve zorlarsanız, sonunda aşırı antrenman, tükenmişlik, sakatlanmalar ve olumsuz sonuçlara davetiye çıkarmış olursunuz.

Belki bunları siz de yaşadınız veya çevrenizde bunun gibi örnekler gördünüz. Aynı durum beslenmede de yaşanmaktadır. Yani kaslarınızı büyümesi için zorla besleyemez ve kalori yüklemesi yapamazsınız. Bunu yaparsanız, zarar görmüş bir sağlık, aşırı yağ, kötü alışkanlıklar ve harap olmuş bir vücut elde edersiniz.

Açık ve net olduğunu biliyorum ancak bir kez daha söylemek isterim ki; vücudunuzla birlikte çalışmak zorundasınız, ona karşı değil.

4.Kural / Cutting, Bulk uyguladığınızda işleri zorlaştırıyor

Kişisel olarak şunu keşfettim: Geleneksel bulk up/cut down diyetleriyle hayatınızı sürdürebilirsiniz. Buna karşın daha sıkı antrenman yaptıkça ve tecrübe kazandıkça –genetik potansiyelinize yaklaştıkça- cutting ile mücadele etmek daha da zorlaşmadan, “kaslı” görünüm hedefinizi aşacaksınız.

Unutmayın her insan sadece kendi protein alımı, genetik, testosteron düzeyleri, testosteron kortizol oranı, insülin duyarlılığı, kas lifinde sorunlar ve diğer birçok faktöre dayalı olarak kas dokusu üretebilir.

Diyelim ki ilk bulk diyetinizle 75-100 kg arasındaydanız ve sonra kestiniz. Tahmin ediyorum 25 kilodan fazlası kastı ve siz sadece kesecek 5 kiloya sahiptiniz. Sorun değil. Kazandığınızın çoğu kastır ve tiroid hormonu maksimum seviyede şarj olur. Bu benim ilk dönüşüm sürecime benziyor.

Diyelim ki ikinci bulk süreciniz, 100-110 kilo arasındaydı. Bu sefer 120 olarak artırmalı ve kas halinde 110 olarak sonlandırmalısınız. Bu durumda 10 kilo yağı dönüştürmek, 5 kiloyu dönüştürmekten daha uzun sürecektir.

Problemi görebiliyor musunuz? Daha fazla cutting demek daha az bulk demektir ve daha az bulk demek; daha az kas kütlesi manasına gelir. Diğer bir gizli problem de, uzun cutting döngüleri, kalori açığından dolayı kas kaybına yol açacaktır. Bu kesinlikle istemediğiniz bir durum.

5.Problem / Bulking yorucu ve pratik olmayan bir hale gelebilir

4-6 ay boyunca yapılan bulking zordur ve pratik olmaz. İnsanlar market ücreti, yemek hazırlığı ve pişirme süresi ile devamlı başa çıkamazlar. Peki sonra ne olur? Bir süre sonra yapamazlar ve kolay olan yemekleri yiyerek kendilerini aldatmaya başlarlar. İlk başta bir miktar kas yaptıklarını görseler de, daha sonra vücudun yağ toplamaya başladığını görmeye başlarlar.

Çözüm çok basit: Çok büyük bir hedef yerine, amacınızı küçük bölümlere ayırın. Bir süre sonra daha hızlı kazanımlar elde ettiğinizi görmeye başlayacaksınız. Haftaya bunu nasıl yapacağınızı ve bulk diyetindeki önemli prensipleri sizinle paylaşacağım.

36
100
admin
admin - 5 yıl önce
67046 1 36
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları