Powerlife 3lu set

Çaylaklar İçin 5 Temel Fitness Kuralı

Fitness yapmak, kilo vermenizi ve vücudunuzu yeniden şekillendirmenizi sağlar. Bunlar ise sizin için değişim demektir. Değişimler asla kolay değildir, hele ki vücudunuzun değişmesi. Bir anlamda bütün yaşamınız bu durumdan etkilenir. İşte bu kadar önemli bir değişimin doğru olarak yapılması gerekir. Bunun için ise bilinmesi gereken bir takım hususlar vardır. Yazımızın devamında çaylaklar için 5 temel fitness kuralı ve bunlara ilişkin diğer detayları bulabilirsiniz.

Fitness yapmak dışarıdan bakıldığında çok kolay görünebilir. Gerçekten de öyledir aslında. Fakat fitness yapanların belirli kurallara dikkat ettikleri unutulmamalıdır. Yani kendi kafanıza göre spor salonuna giderek çalışırsanız, beklentileriniz kesinlikle tam olarak karşılanmayacaktır. Böyle bir olumsuzlukla karşılaşmamak için kuralları öğrenmeniz gerekir. Gelin bu kuralları birlikte inceleyelim.

 

1. Doğru Beslenme

Fitness yapmaya yeni başlayanların bilmesi gereken ilk kural beslenme ile ilgilidir. Sadece egzersiz yaparak, kaslarınızı çalıştırarak istediğiniz vücuda sahip olmanız pek mümkün olmaz. Bunun için ilk olarak egzersiz programı ile birlikte detaylı bir beslenme planı da yapmanız gerekir. Beslenme programı için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Beslenme programının kişiye özel olduğunu asla unutmayın. İnternet sitelerinden ya da benzer alanlardan bulduğunuz beslenme programı sizin için uygun olmayabilir. Bundan dolayı kendinize özel bir program yaptırmanız önemlidir.

Beslenme programınızda yağlara çok az yer vermelisiniz. Karbonhidratları ise kesinlikle tamamen kesmeyin. Çünkü karbonhidratlar, vücudun temel enerji kaynağıdır. Öğünleriniz genellikle protein ağırlıklı olmalıdır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Aldığınız Protein Miktarını Artırmak İçin 14 Yöntem

 

2. Rekabete Girmeyin

Fitness yapmak son derece basittir. Fakat bunun bir süreç olduğunu ve herkesin bu süreci kendi içinde yaşadığını bilmek gerekir. Ortalama bir kiloya sahip olan bir kişinin 2 ay önce fitness yapmaya başladığını varsayalım. Sizin ise yeni başladığınızı düşünelim. Sizin, diğer kişinin yaptığı hareketleri ve egzersizleri yapmanız uygun olmaz. Yani onunla rekabet etmeye çalışmayın. Vücut ölçülerinizi başkaları ile kıyaslamayın.

Fitness yapılan spor salonlarında farklı seviyelerden sporcular vardır. Bazıları son derece iyidir ve birçok spor aletini başarılı şekilde tamamlar. Bazıları ise bu tür kişilerle rekabete girmeyi dener. Fakat bu son derece hatalı bir adım olur. Çünkü fitness sporunda rekabet yoktur ve herkesin yolu kendisine özeldir.

 

3. Kayıtları Tutun

Fitness, yavaş sonuç alınan bir spor dalı olarak ifade edilebilir. Çünkü vücudun yeniden şekillendirilmesi sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Bunun için düzenli çalışma ve sabır gerekir. Eğer bunlar tam olarak sağlanırsa, amaçlarınıza ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla da ilk olarak amaçlarınızı, başarmak istediklerinizi kayıt altına alın. Zaman geçtikçe bunları tekrardan hatırlamanız gerekebilir.

Tutmanız gereken bir diğer kayıt ise vücudunuzdaki değişimlerdir. Yukarıda da ifade edildiği gibi sonuçları aniden görme gibi bir beklenti içine girmeyin. Zaman içinde değişimler yaşanacaktır. Bu değişimleri fark etmek ise sanıldığı kadar kolay değildir. Bundan dolayı haftalık olarak kilonuzu, çalıştırdığınız kasların genişliğini ve değiştirmek istediğiniz bölümlerin ölçülerini not edin. Bir hafta sonraki rakamlarla bunları karşılaştırarak değişimi rakamlar üzerinden de görebilirsiniz.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Aşırı Kaslı Olmak Mı? Yoksa Fit Bir vücut Mu?

 

4. Formunuza Odaklanın

Fitness yaparken önemli olan sizin formunuz. Bunun dışındaki unsurların kesinlikle dikkatinizi dağıtmasına izin vermeyin. Çünkü fitness yaparken dikkat dağıtıcı bir takım unsurlara maruz kalabilirsiniz.

Formunuzu sürekli takip ederek motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz. Bu ise çalışmalarınıza daha fazla ağırlık vermenizi sağlar. Böylece çalışmalarınızı bırakma gibi bir düşünceye girmez ve sadece kendinize odaklanmış olursunuz.

Farklı bir hususa yoğunlaşmanız ya da canınızı bir olayın sıkması, motivasyonunuzun düşmesine neden olur. Bu ise sizin egzersizleri istemeyerek yapmanızı tetikleyebilir. Son olarak da fitness’ı bırakmanıza dahi neden olabilir.

 

5. Egzersizlerinizi Çeşitlendirin

Fitness yaparken sürekli aynı şekilde çalışmak, bir süre sonra can sıkıcı hal alabilir. Bu duruma izin vermemek için ilk olarak düzgün bir planlama yapılması gerekir. Bu planlamada birden fazla egzersizin olması ve hatta bunların zaman içinde değişmesi çok önemlidir. Böylece fitness yaparken sürekli farklı egzersizlerin heyecanı sizi sarar ve bu da egzersiz devamlılığını sağlar.

Egzersizleri yaparken kendinize mini hedefler koyabilirsiniz. Bu hedefler sayesinde motivasyonunuz ve heyecanınız sürekli yüksek kalacaktır. Bütün bunlar ise sizin pes etmeden, sabırla çalışmanızı sağlama noktasında son derece etkilidir. Bu sayede hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

5
0
admin
admin - 3 yıl önce
1188 0 5
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları