Powerlife 3lu set

DAHA FAZLA KAS İÇİN BU ŞEKİLDE YÜRÜYÜN

Fazla ağır şeyleri yerden kaldırıp taşımak oldukça özel ve eskiden beri iyi hissettiren şeyler içermektedir.

Adı çıkan German Beer Hall’dan efsanevi ‘Basque Stomp’ ve Highland Games yarışmasına kadar ve hatta en tepedeki Dünyanın En Güçlü Adamı yarışması gibi güç liglerinin hepsinde çiftçi yürüyüşü(farmer’s walk) denilen hareketin bir takım türleri kullanılmaktadır.

 

Fonksiyonel Egzersiz

Fonskiyonel egzersiz denge topunda tuhaf nesneler ile yapılan geleneksel kaldırmanın dejenere olmuş bir versiyonu değildir- fonksiyonel demek bir egzersiz yöntemini ne kadar iyi bir biçimde istenilen aktiviteye dönüştürüldüğüdür.  

Aşırı güç, atletizm, tutuş gücü, tüm güç limiti ve karın gücü gibi şeyleri içeren her şey bu çitçi yürüyüşü yönteminden fayda sağlayacaktır.

Egzersiz

Çiftçi yürüyüşü yanınızda ağırlıklar tutarken yürüme eylemini içermektedir. Teknikte ustalaştıkça hedef yürümekten çıkar ve olabildiğince hızlı hareket etmek olur.

Güçlü adam yarışmalarında ve egzersiz merkezlerinde bu hareket için özelleştirilmiş aletler kullanılır. Bunlar oldukça ucuza satın alınabilir ve eğer yetenekliyseniz kendiniz de bir çift geliştirebilirsiniz.

Tutacak yapamadınız mı sorun değil! Bir çift ağırlıklı halter veya dumbbell da işinizi görecektir.

Boş alanı olan bir yere gidin ve aletleri birbirine paralel olacak şekilde yere koyun. Tutma yerlerinin birbirine uzaklığı en fazla omuz genişliğinizde olmalıdır ki ikisinin arasında durabilin.

Uzanın tutma yerlerinden kavrayın ve ağırlıklar yanlarınızda kalacak şekilde ayağa kalkın. Ağırlıklarla rahat hareket edebileceğiniz kadar kısa ve hızlı adımlar atın daha sonra hızlanabilir ve adımlarınızı genişletebilirsiniz. İstediğiniz mesafeye kadar devam edebilirsiniz.

 

Çalışan Kaslar

Birçokları bu hareketi bir tutuş testi olarak sınıflandırır. Simetri için yüksek seviyede bir tutuş olabilirken, iyi eğitimli bir atlet bu harekette limitlerini görebilir ama aslında hareketin yaptığı şey tüm bedeni çalıştırmaktır.

Bu harekette iyi olup da iri ve gelişmiş trapez kaslarına sahip olmayan biri ile henüz karşılaşmadım. Dahası, karın dengesi, bacak gücü, baldır gücügibi duruş zincirindeki tüm bölgeler bu hareket ile test edilebilir.

Uygulama

Eğer hedef üst sırt ve trapez kasları ise bant kullanın. Tutuş limit faktörüyse eğer neden trapezlerinizin gelişimini kısıtlayasınız ki?

En sevdiğim trapez geliştirme stratejilerinden birisi çiftçi yürüyüşi ile silkme halter süpersetleridir, olabildiğince büyük ağırlıklar kullanıp her iki egzersiz de de bant kullanabilirsiniz. 75 adımlık 3-4 süperset çiftçi yürüyüşü yapın hemen ardından da 12 kez halter silkme yapın.  

Daha fazla fonksiyonel atletizm için bantlardan kurtulun ve tutuşunuz ön kol kaslarınızı zorlarken kendiliğinden gelişecektir. Tablaları sıkıştırarak 3-4 set çiftçi yürüyüşü yapın, düz kısımlarından tutarak ağırlıkları bir araya getirip sıkştırın.

Eğer güç öncelikli hedef ise 30-100 adımlık 2-3 set yapın oldukça büyük ağırlıklar kullanın ve setler arasında yeterince dinlenin.

Hipertropik hedef için 100-200 adımlık 3-4 set yapın (setler arasında 90-180 saniye kadar dinlenin) ve özelleştirilmiş büyük ağırlıklar kullanın.

 

Son Görüş

Bu egzersiz bacak veya sırt gününün bir parçası olabilir. Eğer gerçekten vahşi bir şeyler istiyorsanınz bir gününüzü güçlü adam etkinliklerine ayırın. Daha da fazlası bu egzersiz fiziğinizi ve fonsiyonelliğinizi bir üst kademeye çıkarır. Kendini her türlü spor konusunda geliştirmek isteyenler için çiftçi yürüyüşünden başka egzersize gerek yoktur. 

18
0
admin
admin - 5 yıl önce
9494 0 18
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları