Powerlife 3lu set

Dinlenme Günlerinde En Sık Yapılan 4 Hata

Hangi amaçla fitness yapıyor olursanız olun, egzersizlerden sonra vücudunuzu dinlendirmeniz gerekir. Zaten uzun süredir düzenli spor yapıyorsanız, dinlenme günlerine fazlasıyla aşinasınız demektir. İşte böyle zamanlarda yaptığınız hatalar, kazandıklarınızı ciddi anlamda geriye götürebilir. Dolayısıyla söz konusu hataları bilmeniz ve bunlardan uzak durmanız son derece önemlidir.

Bir saat veya biraz daha uzun süre yapılan ağır egzersizlerden sonra kaslarımız ve vücudumuzun diğer bölümleri dinlenmeye ihtiyaç duyar. Bu süreçte vücut kendi içinde bir onarıma girer ve birkaç gün sonra tekrar egzersiz yapmanız, mümkün hale gelir. Ancak dinlenme için vücudunuza zaman vermezseniz, bunun yıkıcı etkileri olur.

Dinlenmeyen vücuttaki hormon dengesi bozulur ve kortizol seviyesi ciddi anlamda yükselir. Stres düzeyinde belirgin bir artış yaşanır. Yağ depolama ve tiroit sorunları gibi problemler ortaya çıkar. Bütün bu nedenlerden dolayı egzersiz programınızın içerisinde dinlenme günleri olmalıdır. İşte bu zaman dilimlerinde yapmamanız gereken hataları sizler için sıraladık.

 

1. Dinlenme Günlerinde Egzersiz Yapmak

dinlenme günlerinde egzersiz

İlk defa egzersize başlamışsanız, büyük bir heyecana sahipsinizdir. Hedefinize ulaşmak için çok çalışmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuzdur. Bunun için de vücudunuzu olabildiğince zorlamaya niyetlisiniz. Ancak bu düşüncenin hatalı olduğunu bilmelisiniz. Çok çalışmanız tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda doğru olarak çalışmanız gerekir. Aksi takdirde ciddi sorunlar yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Dinlenme günlerinde kesinlikle spor salonuna gitmeyin. Hafif de olsa antrenman yapmayın. Vücudunuzun dinlenmesini sağlayın. Çünkü bir gün önce çalışmayı bıraksanız dahi, kaslarınızdaki aktivitelerin halen devam etmesi gibi bir durum vardır. Bu aşamada kaslarınızı rahat bırakmalısınız. Böylece kronik egzersiz ağrıları ile mücadele etmek zorunda kalmazsınız. Fitness hakkında doğru bilinen yanlışlar arasında en önemlilerinden biri dinlenme günlerinde egzersiz yapmaya çalışmaktır.

 

2. Stres

stres

Dinlenme günlerinde fiziksel olarak rahatlamanız son derece önemlidir. Ancak buradaki dinlenmenin sadece fiziksel olmaması gerektiği unutulmamalıdır. Çünkü bu dönemde zihinsel anlamda da dinlenmeli ve stres seviyenizi düşürmelisiniz. Böylece strese bağlı olarak ortaya çıkan birçok olumsuzluktan da kurtulmuş olursunuz.

Sizde stres oluşturan durumları ve olayları genel hatları ile biliyorsunuzdur. İşte bu tür olaylardan kaçınmalı ve bile bile stres yaşamamalısınız. Zihinsel açıdan ne kadar sorunsuz bir zaman geçirirseniz, vücudunuzdaki hormon dengesi o kadar sorunsuz olacaktır. Bu ise egzersizlerin çok daha etkili sonuç vermesi demektir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kas Gücünü Artıran Glutamin Açısından Zengin 7 Gıda

 

3. Diyet

diyet

Dinlenme günlerinde sadece kaslarınızı dinlendirdiğinizi sakın unutmayın. Kesinlikle diyetinizi bozmayın ve ara vermeyin. Bu dönemde yedikleriniz, yaptığınız egzersizlerin ne kadar etkili olacağını belirleyecektir. Dolayısıyla da ayrı bir önem vermeniz gerekir.

Yoğun antrenmanlardan sonraki dinlenme günlerinde protein yüklemesi yapabilirsiniz. Ayrıca kaslarınızdaki glikoz depolarının tamamen tükenmiş olma olasılığına karşı karbonhidrat alımını da diyetinize uygun olacak seviyede yapın. Kısacası, daha önce eğitmeninizle yapmış olduğunuz diyete sadık kalın ve dinlenme günlerini bir kaçamak fırsatı olarak görmeyin.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kas Kütlenizi Korumak İçin Yapmanız Gerekenler

 

4. Basit Egzersizler

hafif egzersiz

Dinlenme günlerinin ne kadar gerekli olduğunun farkındasınız, ama yine de duramıyorsunuz değil mi? Birkaç basit hareketten bir şey olmaz diyor ve basit egzersizler yapıyorsunuz. İşte bunlar, yapabileceğiniz en büyük hatalardan birisidir. Çünkü tam olarak dinlenmemiş kaslarla yapılan basit egzersizler dahi, ciddi sakatlıklara neden olabilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi ise en az birkaç hafta sizi egzersizden uzak tutar. Kazanmış olduğunuz kasları dahi kaybedebilirsiniz.

2
0
admin
admin - 2 yıl önce
1050 0 2
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları