Powerlife 3lu set

Dorian Yates Vücut Geliştirmedeki Tüm İlaç Testlerinin Kaldırılması Gerektiğini Söylüyor

Vücut geliştirmede steroidler eskiden keskin karın kasları, tepeli bicepsler ve vücuttaki damarla ile hiç bahsi geçmeyen odada duran kocaman güzel bir fil gibiydi.

Alınıyorlardı ve sıkça kullanılıyordu ama kimse onlar hakkında açıkça konuşmak istemiyordu. Bu durum YouTube’da problemi işaret eden kanalların çoğalması ile birlikte son yıllarda yön değiştirdi. İster Bostin Loyd olsun ister Rick Piana ya da diğer başka spor/ vücut geliştirme ünlüleri; kendilerine verilen herhangi bir günde bunun hakkında konuşuyorlar.

Ancak kapsamlı dünya sporlarında steroidler daha fazla kutuplaşmaya sebep olan bir mesele olrak kalıyor. Bir diğer tarafta bunu destekleyen bir kesim var bu kesimdekiler böyle bir ortamda rakiplerine karşı bir avantaj kazanmak için duyduğun istek ve ihtiyacı anlıyorlar ve bu artamda sırada bekleyen kazançlı anlaşmalar var bozulmaması gerekiyor ama en önemlisi de  rekor kırmak için gerekli. Kısacası: muhteşem olmak için gerekliliğini anlıyorlar.

Bir diğer tarafta ise ‘saf kan’ olan, olayı alıp bir sonraki aşamaya taşımış olanlarla alay eden ve onlardan utanan, onları ‘sahtekar’ olarak adlandıran ve kendi sporlarında onları utandıran kişiler var. Bunlar her egzersiz seansından önce ön çalışmalarını( performans geliştirmenin bir çeşidi) bilgisayar başında yapanlarla aynı kişiler ve ardından da anti- steroid nutuklarını internet üzerinde beslemek için aderal ( performans arttırıcı) atarlar. Tüm bunların hepsi de hemen bir eğlence mekanına gidip 16’lık silahlarını sergilemeden hemen önce  ve birkaç hatunla barın bir köşesinde konuşabilmek için gerekeken cesareti toplamak için içilen litrelerce içecekler  (performans arttırıcı) ile yapıyorlar.

Günün sonunda olayın hangi tarafına düştüğünüzün bir önemi yok, önemli olan steroidler burada olacaklar ve ilaç testleri olsun ya da olmasın bu durumun spor ortamlarında Soğuk Savaş’a dönüştüğü tüm geniş kapsamlı dünya sporlarında uygulanmaya devam edilmesi gerekiyor.

Dorian Yates (6x Mr. Olympia) kendisinin yıllardır steroid kullandığı konusunda açık davrandı, hem dergi sayfalarında hem de internette. Son zamanlarda steroid testlerinin bir kez daha tartılması konusunda, Yates spordaki bu PED testinin kasıtsız da olsa neden olduğu dengesizlikten bahsederken olayı can damarından yakalıyor:

“Yıllardır devam eden ilaç testleri ile birlikte aslında daha fazla dengesizlik yaratıyorsunuz çünkü doktorlarla ve sponsorlarla birlikte olan insanlar gerçekten pozitif (test)çıkan testleri görmezden gelebiliyorlar ve fakir bir bölgeden gelen ya da daha az kaynakları olan kişlerden daha büyük avantaja sahip oluyorlar. Bu yüzden de testler durumu daha adil hatta sportif kılıyor mu?” – Dorian Yates

Performansınızda yüzde 10, 5 hatta belki yüzde 2’lik bir artış sağlarken en iyisi değilseniz bile hepsi bir fark yaratıyor. Ancak zaten en tepede ve sıralamanda önlerdeyseniz bununla birlikte karlı anlaşmalar gelecektir, kendi sporunuzda daha düşük aşamalardaki oyuncuların yapamadığı şekilde bu ilaç testlerini aşabiliyorsanız ihtimaller iyiden de ötedir. Bu eninde sonunda spordaki adaletsizliği artıracak ve spor ortamında hiçbir şekilde eşitlik getirmeyecektır.

Test etmek sadece halk için bir vitrin ki Yates’e göre bu ironik bir biçimde yeterli sayılıyor, steroidler  “ çok fazla yayıldı erkekler onları tıpkı kadınların göğüs implantı veya botoks yaptırmaları gibi bir kozmetik iyileştirme olarak kullanıyorlar.”

Sporlar hayranların rekorların kırıldığını görmek istediği bir alan. Sahada mucizeler görmek istiyorlar ve nesillerce konuşulacak müsabakalar izlemek istiyorlar.

Sporda sıradanlığa yer yok. Bu konuda bilgi sahibi olsun yada olmasın gerçek şu ki PED hayranlar için kullanılmakta. Eğer insanlar oyun alanında hayal gücüne meydan okuyan kahramanca perfrmanslar görmek istemeselerdi, PED kullanımına başvurmaya gerek olmazdı ama acı gerçek şu ki sporu hayranlar yönlendiriyor ve bu yönlendirmenin sonucu olarak onların gönlünü almak için atletler daha fazla büyüyüp irileşmeye yöneliyor.

Sporda steroidler inanılmaz. Eğer ortada birşey varsa oda onlara daha çok ihtiyacımız olduğudur kesinlikle daha az değil.

İşte steroidler daha da güçlü olduğu zaman gelecekte sporda neler olacağı:

§  Fransa Turnesi Avrupa Turnesi’ne dönüşür.

§  Mini Güreş artık normal güreş olur.

§  Golf atışları metre yerine kilometrelerle ölçülür.

§  NFL Mutant Futbol Ligi olur.

§  UFC Mortal Kombat olur.

§  NBA resmen Space Jam’e dönüşür.

§  Hokey neredeyse izlenebilir hale gelir.

 

Spor içinde steroide testleri hakkında konuşurken Dorian Yates soruyor:

“Gerçekten Olimpik sporlarda sırf bazı testler yapılıyor diye ilaç kullanımı olmadığını düşünüyor musunuz? Bu testler arasında bir çok yol var, ‘biz test yapmıyoruz’ demek çok daha dürüstçe olacaktır. İnsanlara ‘hey biz test ediyoruz, sporda ilaç kullanımı istemeyiz’ olayı sadece yüzeysel bir uygulama.’’

Sağlam olması için tasarlanmış her test için o testi atlatmak için geliştirilmiş düzenbaz ilaçlar vardır bu yüzden kedi fare oyunu oynanmaya devam eder. Kendinize sormanız gereken soru şu:  ‘Yakalanan’ her adam için, raharın altına saklanan ve yakalanmayan daha kaç tane var?

Joe Rogan koonuşmasında UFC ve MMA’da genel olarak bir ‘steroid salgını’ olduğunu söylemiş.

“Bunu  gerçekten  zorlu testlerle başlattılar ve herkes başarısız oldu. Yarışçıların uzun bir süre boyunce söyledikleri şeylerden biri ya herkesin ya da büyük bir kısmının steroid kullandığıydı. Rakamlar yüzde 50, 60 civarındaydı, bu ne demek oluyorsa artık.”

Sporcular arasında PED kullanımı, özellikle de MMA dövüşçülerinde sadece daha gelişmiş teslerin ve daha sert cezalandırmaların dikkate alınmaması durumunu artıracakmış gibi görünüyor. UFC’de diğer spor komisyonları gibi düşünceye ulaşmanın derdinde değil.

Bu yıl 1 Temmuzdan itibaren, UFC U.S. Anti-Doping Kurumu ile ortaklığa başladı  bu kurum yeni bir program için sonuçların yönetimi konusunda denetim ve yönetim gerçekleştirecek. Programa aşağıdakiler dahil olacak;

§  Her yıl en az 2.700 ilaç testi  (uyutun)

§  Kural ihlali durumunda ciddi cezalandırmalar (daha çok uyutun)

§  Şartlara bağlı olacak şekilde ilk kez suç işleyenler için belki 4 yıllık uzaklaştırma olabir (uyuduk).

Yukarıdaki bu doping cezalandırlamarı ve hepsinin ötesinde bu güne kadar Japonya’daki PRIDE Dövüş Şampiyonası’nda tam olarak uygulandı çünkü Enson Inoue’ye göre, narkotik ilaç kullanımı dışında hiçbir doping kullanımının cezası yokmuş.

Hatta PRIDE FC anlaşmasındaki madde bu kadar ileriye gidip ‘steroid temelli gruptan olan performans artırıcı uyarıcılar özellikle bu testte kapsam dışıdır.’ Diyor. Bu burum MMA’da görülmüş bazı en iyi dövüşlerin PRIDE ringlerinin sınırları içinde yer alması gerçeğini aydınlatıyor ki orada dövüşçülere steroid kullanımınaaslında saygı ile izin veriliyor.

UFC iste tamamen farklı düşünen bir canavar ve her zaman artık faaliyet göstermeyen PRIDE organizasyonundan farklılıklar arayışında oldu. Markasını daha yasal ve daha temel yapmayı istedi ve bu yolda attığı her adımla doğrudan Birleşik Devletler’de kanun yapıcı ve altletik komisyonlar tarafından düzenlenen bir halkanın içine atladı. Aynı zamanda da ciddi bir biçimde steroidle ilgili bir cadı avı başlattı ama ne uğruna?

Gerçekten de kalabalıkları oluşturan ve bilet sattıran bu atletlere sadecek kendilerini ortaya koymakla kalmayıp sizin organizasyonunuzu da bir üst seviyeye taşıdıkları için işkence mi edeceksiniz? Bill Hicks (komedyen, sosyal eleştirmen, hicivci ve müzüsyen) bir keresinde müzikteki ilaç kullanımı ile ilgili aşağıdakileri söylemişti ve içeriğindeki mesaj aynı şekilde spor için de uygun olacaktır:

“eğer ilaçların bizim için iyi şeyler yaptığını düşünmüyorsanız, o zaman tüm kayıtları, kasetleri ve CD’lerinizi alın ve onları yakın gitsin. Çünkü ne var biliyor musunuz? Yaşamınızdaki tüm yıllar boyunca çoğalan o mükemmel müzikleri yaratan müzisyenler var ya? Gerçkten de ilaçlarla uçuyorlar.”

…Ve dolayısı ile sporcular da öyle

20
60
admin
admin - 7 yıl önce
5147 1 20
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları