Powerlife 3lu set

Egzersiz Setleri Arasında Dinlenme Süreleri

Reklam Alanı
Vücut geliştirme için kısa aralar vermek mi yoksa uzun aralar vermek mi en iyisi?

TARAFLARIN İFADELERİ

DAVALI

Kısa dinlenme süreleri kaslara kan pompalanmasını ve büyüme hormonu seviyelerini en üst düzeye çıkarmak için kullanılmalıdır. Uzun dinlenme süreleri yalnızca vücut geliştirenler için en iyi seçenektir.

DAVACI

Kısa dinlenme sürelerine bağlı olarak oluşan metabolik stres vücut geliştirme uyaranı üretmede etkili faktörlerden yalnızca birisidir. Ayrıca ağırlık stresi ve toplam egzersiz hacmi devamlı kuvvet kazançları için olduğu kadar uzun vadeli vücut geliştirme için çok önemlidir. 

KANIT

 1. Kan akışı kısıtlayıcı egzersizin sonuçları metabolik stresin kas geliştirmeyi teşvik etmede temel bir unsur olduğunu açıkça göstermektedir. Kısa dinlenme süreleri daha fazla metabolik stres yaratır ve uydu hücrelerin üretimini artırır.
 2. Araştırmalar göstermiştir ki halsizliğe bağlı olarak uygulanan kısa dinlenme süreleri nihai egzersiz hacmini kısıtlar.   
 3. Büyüme hormonundaki daha büyük artışlar sık sık daha kısa dinlenme süreleriyle birlikte görülür. Bununla birlikte, daha uzun dinlenme süreleriyle karşılaştırıldığında yaklaşık 10. haftaya kadar aradaki fark daha da azalır; 10. haftada hem kısa hem uzun dinlenme süreleri büyüme hormonunun salınımında yalnızca ufak değişikliklere sebep olur.
 4. Büyüme hormonu değişimlerini kontrol eden çalışmalar ağırlık egzersizi esnasında büyüme hormonunda meydana gelen geçici anlık yükselmelerin kas ve kuvvet kazançları üzerinde hiçbir etkisi olmadığını göstermiştir.
 5. Doğrudan karşılaştırıldığında, kısa veya uzun dinlenme süresinden elde edilen kazançlar arasında anlamlı bir fark yoktur. Dahası, bazı çalışmalar daha uzun süren dinlenme sürelerinin (örneğin, 2.5 dakinanın) aslında kas boyutunu büyütmede daha fazla kazanç sağladığını göstermiştir.

KAZANAN TARAF: HİÇBİRİ

Kısa ve uzun dinlenme sürelerinin kendilerine has avantajları vardır. Kısa dinlenme süreleri daha fazla metabolik stres yaratırken uzun dinlenme süreleri sizin daha fazla ağırlık ve egzersiz hacmi kaldırmanıza yardımcı olur.

HÜKÜM

Dinlenme süreleri, egzersiz planınızdaki diğer önemli değişkenleri manipüle ettiğiniz gibi değişkenlik göstermelidir. Bir egzersiz döngüsünün başında, kısa dinlenme süreleri, daha hafif ağırlık kaldırma egzersizlerinin etkinliğini artırır ve kaslara zarar verebilecek sonraki egzersizler açısından önemli olan kas uydu hücrelerinin oluşumunu teşvik eder.

Egzersiz döngünüz içerisinde ilerledikçe, ağırlığı kademeli şekilde artırın ve dinlenme sürelerini de artırın. Bu, egzersiz yüklerinde tutarlı bir artışa izin verecektir. Dinlenme süreleri üç dakikaya ulaştığında son uyguladığınız setin bir dropsetini uygulayın veya son seti takiben her bir kas grubu için bir high-rep set uygulayın. 

 

Kaynak: flexonline.com

16
0
admin
admin - 6 yıl önce
6734 0 16
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları