Powerlife 3lu set

Engelleri Aşmak İçin Spora Başladılar, Türkiye Şampiyonu Oldular


Reklam Alanı
Ağrı'da ormanda çalışırken ayağına ağaç devrilmesi sonucu bedensel engelli olan Bulgay ve trafik kazası sonucu yürüme yeteneğini kaybeden bedensel ve zihinsel engelli Çeçen, yaptıkları spor sayesinde yürüme sorununu çözerek kazandıkları başarılarla milli takıma seçildiler - Milli sporcu Bulgay: "Hiçbir birey engelli değildir bir insanın özgüveni varsa aşılmayacak engel yoktur. Benim başarım da engelli kardeşlerime bir moral olur ve onların da spora kendilerini vermelerini tavsiye ediyorum" - Antrenör Demir: "Tüm engellileri bekliyoruz, spor alternatif yaşam tarzıdır, en iyi rehabilitedir ve sporu seveceklerine inanıyorum"

AĞRI (AA) - ORHAN GÜNGÖR / HÜSEYİN YILDIZ - Ağrı'da ormanda çalışırken ayağına ağaç devrilmesi­sonucu bedensel engelli olan Muhammet Ali Bulgay (32) ve­trafik kazası sonucu yürüme yeteneğini kaybeden bedensel ve zihinsel engelli Ömer Çeçen (23), 2014 Türkiye Vücut Geliştirme-Fitness Şampiyonası ve Dünya Şampiyonası'nda derece alarak­milli takıma seçildiler.

Yaklaşık bir­yıl önce ailelerinin­ve antrenörleri Çetin Demir'in­desteğiyle spora başlayarak engelliler arasındaki yarışmalara katılan­Bulgay, Engelliler Vücut Geliştirme dalında Türkiye birincisi olurken,­Çeçen ise­Türkiye ikincisi olarak milli takıma girmeye hak kazandı.

Bulgay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçirdiği kazadan­dolayı çok büyük tramvaylar atlattığını belirterek, daha sonra madde bağımlısı olduğunu­ve birtakım olayların da başına geldiğini dile getirdi.

­

Spora, antrenörü Çetin Demir sayesinde başladığını anlatan Bulgay, şöyle konuştu:

"Belli bir süre sonra Çetin hocam ile tanıştım ve spora­başlamam konusunda beni ikna etti.­Çünkü içime kapanık, uyuşturucu bağımlısı ve­spora hevesli biri değildim. Hocamın çabasıyla bugünlere geldim. Zonguldak ve Yalova olmak üzere iki kere Engelliler Vücut Geliştirme dalında Türkiye şampiyonu oldum. Benim için en önemlisi hedefim Avrupa da ve dünyada ülkemi temsil etmek.­Hiçbir birey engelli değildir bir insanın özgüveni varsa aşılmayacak engel yoktur. Benim başarım da engelli kardeşlerime bir moral olur ve onlarında spora kendilerini vermelerini tavsiye ediyorum. Hayatlarında çok başarılar elde edeceklerine inanıyorum. Engelliydim, spora başladım başarılar elde ettim daha da başarı elde edeceğime inanıyorum."

Milli sporcu Ömer Çeçen ise­geçirdiği trafik kazasından sonra hayattan soğuduğunu ve hiçbir beklentisinin kalmadığını belirterek, "Çetin hocam elimden tutarak­spora başladık ve her şeyin imkansız olmayacağını söyledi.­Türkiye Vücut Geliştirme-Fitness Şampiyonası'nda ikinci olarak milli takıma seçildim" ifadelerini kullandı.

- "Spor en iyi rehabilitedir"

Gençlik ve Spor­Bakanlığı'nın­engellilere çok büyük destekleri olduğunu vurgulayan antrenör Demir ise­"Tüm engellileri bekliyoruz, spor alternatif yaşam tarzıdır, en iyi rehabilitedir ve­sporu seveceklerine inanıyorum" dedi.

Ağrı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdür Vekili­Cemil Budak,­Türkiye'de engelli olmadığını bakımsız ve ilgisiz engelli olduğunu ifade etti.

Budak, Bulgay ve Çeçen'in­başarılı olmalarının kendilerini çok mutlu ettiğini­belirterek, Avrupa'da da başarılı olacaklarına inandıklarını kaydetti.

Engellilere yönelik 10-12 yılda büyük atılımlar yapıldığını belirten Budak, şunları kaydetti:

"Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın katkılarıyla engellilere yönelik faaliyetler arttı.­Aracından,­spor tesisine kadar birçok çabalar var.­Ağrılı

Reklam Alanı
kardeşlerime,­hemşehrilerime sesleniyorum,­engel denildiği zaman ayıbı yoktur.­Engelli kardeşlerimize her zaman hizmetkarız ve hizmetkar olmaya da çalışıyoruz. Engelli milli sporcularımız Muhammet ve Ömer kardeşimize desteklerini esirgemeyen Ağrı Valisi Mehmet Tekinarslan'a şükranlarımızı arz ediyoruz."

20
0
admin
admin - 8 yıl önce
4580 0 20
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları