Powerlife 3lu set

Fit ve Sağlıklı Olmak İçin Bu 10 Yiyeceği Tüketin

Fit bir vücuda sahip olmak için öncelikle egzersiz yapılması gerektiğine inanılır. Bu inanışın bir noktaya kadar doğru olduğu söylenebilir. Fakat tamamen doğru olması gibi bir durum söz konusu değildir. Çünkü fit ve sağlıklı olmak için sadece egzersiz yapılması yeterli değildir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise beslenmedir. Beslenme de en az egzersizler kadar önemlidir ve egzersizlerin etkisinin tam olarak görülebilmesi için mutlaka doğru bir beslenme prensibi benimsenmelidir. Eğer bu noktada gerekli hususlara dikkat edilmezse, günlerce düzenli olarak yapılan egzersizin hiçbir faydası olmayacaktır.

Beslenme programının bir uzman tarafından hazırlanması en iyi seçenektir. Çünkü beklentilere göre farklı beslenme programlarının yapılması gerekir. Bazı beslenme programında proteinler daha ağırlıkta iken, bazılarında ise durum nispeten daha farklı olabilir. Fakat bunların neredeyse tamamında yer alan ve insanların fit ve sağlıklı olmasına ciddi bir şekilde katkı sunan besinler de vardır. Bahse konu besinler ve bunlara ilişkin kısa açıklamalar yazımızın devamında yer almaktadır.

 

1. Süt ve Süt Ürünleri

Fit bir vücuda sahip olmak için protein ağırlıklı beslenilmesi gerekir. Bunun için en iyi seçeneklerden birisi, süt ve süt ürünleridir. Bunlar tüketilirken, yağsız olan seçeneklerin tercih edilmesi gerekir. Süt; hem vücudun ihtiyacı olan besinleri sağlar, hem de susuzluğu giderir. İçerisindeki protein ise kas oluşumu için etkilidir. Tam yağlı sütte 3,1 gr protein varken, az yağlı sütte ise 3,4 gr protein vardır (100 ml sütteki değerler). Yoğurtta bu bakımdan benzer değerlere sahiptir. Bir bardak yoğurtta 6,5 gr protein vardır. Bunun haricinde yoğurtta yer alan probiyotikler, sindirimin daha sorunsuz olması adına önemlidir.

 

2. Yumurta

Protein denildiği zaman ilk akla gelen besin yumurtadır. İçerisindeki yüksek proteine karşın, kalorisinin düşük olması, bu besini diğer protein kaynaklarından çok daha cazip yapar. Bundan dolayı özellikle güçlü kas yapısı inşa etmek isteyen kişiler günde 5 - 10 arası yumurta tüketir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Aşırı Kaslı Olmak Mı? Fit Bir Vücut Mu?

 

3. Kırmızı Et

En önemli protein kaynaklarından birisi de kırmızı ettir. Proteinlerin genellikle burada depolanmasından dolayı oldukça zengin bir besindir. Buna karşın vücuda sağladığı kalori de yüksektir. Bundan dolayı kararında tüketilmesi gerekir. Eğer aşırı bir tüketim olursa, vücutta yağ oluşumuna neden olacaktır.

 

4. Balık

Günümüzde en organik besin kaynaklarından birisi olarak balıklar gösterilebilir. Denizdeki doğal ortamında yaşayan balıklar, tam anlamıyla bir besin deposudur. İçerisinde yüksek miktarda protein bulunan balıklar, aynı zamanda Omega-3 yağ asitlerini de içerir. Bundan dolayı vücut için çok gereklidir. Uzmanlar, haftada en az 2 gün balık tüketilmesini belirtmektedir.

 

5. Ispanak, Roka ve Maydanoz

Burada bahsedilen 3 sebze, tam anlamıyla bir demir deposudur. Bunun dışında antioksidan özellikleri vardır ve bu sayede vücudun temizlenmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu besinler, vücudun daha dinç olmasını sağlar. Bu ise daha rahat bir şekilde egzersiz yapmanız için son derece önemli bir husus olarak dikkat çeker.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Evden Çıkmadan Fit Olmanızın 7 Yolu

 

6. Badem, Ceviz ve Fındık

Kuruyemişler de birer protein kaynağıdır. Bunun dışında içerisinde yer alan yağlar sayesinde vücuda farklı olumlu etkileri de vardır. Burada bahsedilen ceviz, badem ve fındık gibi kuruyemişler vücuda ihtiyacı olan gücü de sağlar. Bağışıklık siteminin güçlendiren besinler, zihinsel aktivitelerin sağlıklı bir şekilde yapılmasını destekler. Bütün bunların haricinde ise fit bir vücuda sahip olmanızı destekler. Fakat abartılı bir şekilde tüketilmemesi gerekir.

 

7. Soğan ve Sarımsak

Bu iki besin, doğal birer ilaçtır ve vücudunuzun savunma sistemlerini destekler. Böylece hastalıklara yakalanma riskiniz ciddi anlamda azalır.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Kızların Hoşlandığı En İdeal Vücut Tipi Nedir?

 

8. Elma, Muz ve Üzüm

Sağlıklı bir vücut için bu meyveleri haftada bir defa tüketmeniz gerekir. Söz konusu besinler antioksidan, vitamin ve mineral yönünden çok zengindir. Bu sayede ihtiyacınız olanı size kısa sürede, etkili olarak verir.

 

9. Baklagiller

Bitkisel proteinlerin başında gelen baklagiller, içerisindeki farklı besinlerle de dikkat çeker. Yağ oranının oldukça düşük olmasına karşın, içerisinde bol miktarda mineral ve aminoasit olması, bu besinleri cazip kılmaktadır.

 

10. Tahıllar

Tahıllar da bir protein kaynağı olarak görülebilir. Her ne kadar hayvansal gıdalar gibi yüksek miktarda protein içermeseler de içerisindeki lifler sayesinde sindirim sistemini desteklemeleri, bu besinlerin belirli aralıklarla tüketilmesini gerektirir.

Fit Olmanıza Destek Olacak Olan Yağ Yakıcı Besin Takviyelerini İncelemek İçin Tıklayın.

6
100
admin
admin - 3 yıl önce
1487 0 6
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları