Powerlife 3lu set

İdmanlar tek kolla mı, çift kolla mı daha verimli?

Tek kol ve çift kolla yapılan egzersizler arasındaki farkları araştırdık.

sorunuz

Bent-over lateral raise hareketi, bent over row, upright row, ront raise ve biceps hareketleri gibi bazı egzersizlerde, bu hareketleri yaparken tek kolumu kullandığımda iki elimi kullandığımdan daha güçlüyüm, bu normal mi?

işin arkasındaki gerçek

Birçok üst beden egzersizinde tek el kullanmak aynı anda iki eli kullanmaktan daha kolay görünebilir. Bununla ilgili birkaç sebep var: ilk olarak araştırmalar göseriyor ki üst vücut egzersizlerini tek taraflı( tek el kullanarak) yapmak aynı egzersizi çift elle (çift taraflı) olarak yaptığınızdan daha fazla güç kullanmanıza imkan sağlar. Bu ise tek elle çalıştığınızda daha fazla kas lifi kullanıyor olduğunuz gerçeğine bağlanır.

Ancak bir başka yönden bazı insanlar bunun kandırmaca olduğunu düşünür. Tek taraflı egzersiz yapmak kandırmaca yapmanızı engellemez- aslında tam tersidir. Muhtemelen farkında bile değilsinizdir ama bazı tek taraflı egzersizleri yaparken daha fazla ters köşe yaparsınız çünkü odaklandığınız kas grubuna destek için diğer kas gruplarını da kullanıyorsunuzdur.

Bu nasıl olabilir? Bu vücut dengesi ile ilgilidir. Örneğin; bent over lateral raise hareketini düşünün. Aynı anda iki elinizi kullandığınız zaman vücut dengenizi sağlamak için bedeninizin her iki tarafına eşit ağırlık yüklenir: ağırlığı iki yandan kaldırdığınızda bunun anlamı düz ve dengede olmaktır.

Sadece tek kolunuzla hareketi yaptığınızda ağırlıktaki denge eksikliğinden dolayı bedeniniz pozisyonun alt kısmında sizi oluşan eğime karşı koymaya zorlar. Ağırlığı sağ klounzla yukarı çekmeye başlamanızla hareket tarafından oluşan momentum- sol tarafa çekilen vücut kaslarınız ağırlığı sağa ilmenize karşı koyar- bedeninizi sola hareket ettirmenize sebep olur. Bu kandırmaca ardındaki gerçeğe rağmen kontrolünüz altında değildir. Bu aynı zamanda upright row, lateral raise, front raise ve dumbbell hareketleri gibi ayakta yapılan egzersizlerin de tek elle yapılması ile  oluşan bir durumdur.

19
0
admin
admin - 6 yıl önce
9375 0 19
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları