Powerlife 3lu set

İstikrarlı İlerleme İçin 7 Adım

Reklam Alanı
Adım 4: Periyotlama

Yaptığınız egzersizleri değiştirmenin yanı sıra, kaldırdığınız ağırlıkları ve tekrarları da farklılaştırmalısınız. Bu farklılaştırma gelişigüzel olmamalıdır. Dikkatli bir şekilde planlanmış periyotlama stratejisi yaparak, kaslarınızın büyümeye alışmasına izin vermeden düşük tekrarlı antrenmanın faydalarından yararlanabilirsiniz. Özetlemek gerekirse, 1-2 haftalık transfer periyodlarla yaptığınız yoğun/hafif antrenmanın alternatifi olarak 4-6 haftalık uzun periyodu kullanabilirsiniz. Bu kas lifi türleri arasındaki ilgiyi azaltarak yoğunluğu harekete geçirir ve başka avantajlar sunar. Bir önceki makalede periyotlamadan derinlemesine bahsettim

Adım 5: Antrenmanlarınız arasında dinlenin.

Aşırı antrenman yapmak özellikle daha kendini adamış vücut geliştiricilerde bir derecede yaygındır. Bunu evde kanepede tembellik yapmak yerine spor salonunda faydalı bir şeyler yapmak için zaman harcamaktan anlamak kolaydır. Bu bir hatadır.

Eğer kardioyu yağ yakmak için kullanmıyorsanız, spor salonuna gitmenin tek amacı büyümeyi tetiklemektir. Bunu yaptıktan sonra, eve gitmeli ve kaslarınız tamamen iyileşene kadar da geri dönmemelisiniz.

Bu da demektir ki kısa ama yoğun antrenmanlar (bir saatten daha az) ve yeterince dinlenme kendinizi kısa süreliğine değiştirmediğinizden emin olmak içindir. Şu şekilde düşünün: antrenman yapmak kaslara zarar verir. Antrenmandaki ilk 3 günün hasar verdiğiniz kasları onarmak için kullanıldığını ve son 2 günün de aşırı büyüme için kullanıldığını varsayın.

Bu da demektir ki 6. günde tekrar ağırlık kaldırmak için hazır olabileceksiniz. Daha da güçlenecek, büyüyecek ve ağır ağırlıkları kaldırmada daha iyi olabileceksiniz. Ancak eğer çok fazla istekliyseniz ve 4. günde kaslarınızı çalıştırmaya başlarsanız, kaslarınızın büyümesine zar zor zaman kalacaktır. Vücudunuz büyümenin yerine sadece sürekli olarak hasar verdiğiniz kasları iyileştirmeye çalışacaktır.

Tekrar söylüyorum, cevap çok basit: vücudunuzdaki acı gidene kadar dinlenin, her gün en az 8 saat uyuyun ve vücudunuzu dinleyin. Daha hızlı büyümenin yanında, vücudunuz daha az yaraya maruz kalacağı için size şükredecektir.

Adım 6: Kardiyovasküler sisteminizi bir şekle oturtun.

Koşu bandında koşmak ya da sabit bir bisiklette pedal çevirmek, yetişkin bir erkeği ağlatacak kadar sıkıcıdır. Ancak bu hem sağlıklı kalmak hem de tutarlı bir ilerleme sağlamak için gerekli bir kötülüktür.

İlk olarak kardiyo kalp ve ciğerlerinizin verimli kalmasını sağlar. Bu, son birkaç set sırasında enerjinizi tamamen tutmak için ihtiyacınız olan tamamen işlevsel bir kardiyovasküler sistemin gerekli olduğu yer olan deadlift ve squat gibi ağır ompound liftler için iyidir.

İkinci olarak kardiyo yağ yakar. Plajdayken vücudun yağlı olması pek de hoş bir görüntü değildir. Dahası ekstra ağırlık yürürken, koşarken ya da herhangi bir şey yaparken eklemlerinizdeki etkiyi artırır. Ayrıca fit insanlar daha uzun yaşama ve yaşlandıkça daha az sağlık sorunlarına sahip olma eğilimindedirler. Her iddiasına varım bunu daha önce duymadınız, öyle değil mi?

Kardiyo için birkaç farklı yaklaşım vardır. Son zamanlarda yağ yakımının ve artan kalp/ciğer kapasitesinin ikili faydaları sayesinde düşük yoğunluklu yürüyüşü tam hızlı olan ile değiştirdiğiniz yer olan aralık tekniğine doğru yöneldim.

Adım 7: Olumlu düşünün.

Eğer bir diyete bağlı kalmaya devam etme gibi bir şüpheniz varsa, kaldırabileceğinizden daha olan ağırlık kaldırmada korku duyabilirsiniz, aksi takdirde bu sorunu çözerseniz, beklentilerinizin kendi kendine gerçekleşmesi hiç de sürpriz olmaz. Aklınız sizi hayvanlardan ayıran tek şeydir. Aklınızı tamamen kullanın ve bunu avantajınıza çevirin.

Zor ama gerçekçi hedefler belirleyin ve onlara ulaşmak için kendinizi zorlayın. İstikrarlı olun. “Öncesi” fotoğrafınızı çekin ve bu fotoğrafı buzdolabınıza yapıştırın.

Kahvaltıdan önce günde on kez özel hedeflerinizi yazın. Bu özel hedeflerinizin arasında bir sonraki yıl 10 kilo almaya ya da 10 kilo vermek olsun. Kaslarınızı çalıştırırken aynı zamanda zihninizle de onları “içeriden” çalıştırın. Aynaya bakın ve hedefinizin gerçekleştiğini gözünüzde canlandırın.

Aklınıza koyduğunuzu uygulamanızın başka bir yönü gözlerinizin sizin yararınıza olacak her bir yeni bilgiye her daim açık olmasını sağlayacaktır. Size verilen tüm tavsiyeleri dinleyin ve kaslarınız tamamen çalışırken karın kaslarınızı ayırın. Eğer değişiklik ve periyotlamaya rağmen hedefinize ulaşamazsanız, bu kaslarınızdan biri belki de yeniden canlanmanızın anahtarı olabilir.

Sonuç

En başında da söylediğim gibi, bunların hiç biri devrim niteliğinde değildir. Benim tahminime göre bu iyi bir hayatın “doğru şeyleri yapmak ve yanlışlardan kaçınmak” deyiminin anahtarı olan Zen yaklaşımının bir benzeridir. İyi haber de şudur ki bu yukarıda bahsettiğimiz 7 adım bir kere alışkanlık haline getirdiğinizde kolaylıkla bağlı kalabileceğiniz adımlardır.

Diyelim ki, bu sağduyuyu kullanmanıza rağmen yine de yaralandınız. Ve şundan emin olun ki periyotlama vücudunuzun düzleşmesinin kesin garantisi değildir. Ancak her şey başarı oranları önemli ölçüde artacaktır ve eğer programa sadık kalırsanız, zamanla yavaş ama istikrarlı adımlarla ilerleme kaydedeceğiniz garantidir.

Kaynak: Bodybuilding.com

­

22
0
admin
admin - 6 yıl önce
5550 0 22
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları