Powerlife 3lu set

Kas Gücünü Artıran Glutamin Açısından Zengin 7 Gıda

Glutamin açısından zengin besinlerin önemi, bu maddenin önemi ile direkt olarak bağlantılıdır. Glutamin, vücudumuzdaki en önemli aminoasit olup, proteinin temel yapı taşlarından birisidir. Genellikle akciğer ve iskelet kaslarında bulunduğunu söylemek yanlış olmaz. Hasarlı dokuların onarılmasından, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine kadar çok farklı yararları vardır. İşte bu kadar önemli bir maddenin hangi besinlerde bulunduğunun bilinmesi son derece önemlidir. Yazımızın devamında kas gücü arttıran glutamin açısından zengin 7 gıda hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Glutamin, vücuttaki birçok sistem tarafından kullanılır. Bu kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan çok sayıda işlev vardır. Glutaminin temel yararlarından öne çıkanlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Protein sentezinde rol alır.
 • Hücre hacmi ve hidrasyonunun korunmasını sağlar.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Bu sistemin temel enerji kaynağı olarak görev yapar.
 • Hasarlı dokuların onarımını sağlar.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Nutrich BCAA&Glutamine Complex İnceleme

 

Glutamin Bakımından Zengin 7 Gıda

Normal durumlarda vücut, ihtiyacı olan glutamini gıdalardan sağlar. Ancak stres, yoğun egzersiz ve benzer durumlarda, ekstra glutamin takviyesi gerekebilir. İşte böyle durumlara maruz kalanların, glutamin bakımından zengin gıdalara yönelmesi son derece önemlidir.

Glutamin, genellikle hayvansal gıdalarda bulunur. Ancak bazı bitkilerde de yer aldığı unutulmamalıdır. İşte en zengin 7 glutamin kaynağı:

 

1.Et

Protein kaynağı denildiği zaman akla gelen ilk seçenek ettir. Protein bakımından zengin olan gıdalar, aynı zamanda glutamin bakımından da zengindir. Sığır eti, koyun eti, kuzu eti, tavuk eti ve hindi eti mükemmel birer glutamin kaynağıdır.

 

2.Deniz Ürünleri

Günümüzde en zengin besin kaynaklarının denizden çıktığını söylemek yanlış olmaz. Glutamin söz konusu olduğunda da bu durum değişmez. Balıklar başta olmak üzere protein içeren bütün deniz ürünleri, glutamin bakımından oldukça zengindir. Tuzlu su balıkları, tatlı su balıklarına göre nispeten daha zengindir. Bundan dolayı imkanınız var ise tuzlu su balıklarını tercih edin.

 

3.Süt

Antioksidan özelliği bulunan süt, glutamin bakımından oldukça zengindir. Vücut için çok önemli olan glutatyon üretiminin desteklenmesine yardımcı olucu bir özelliği vardır. Günlük olarak tüketildiğinde, vücuttaki glutamin seviyesinin sabit ve yeterli seviyede kaldığı bilinmektedir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Çaylaklar İçin 5 Fitness Kuralı

 

4.Yumurta

Yumurtalar, sağlıklı beslenmeyi hedefleyen her insan tarafından günlük olarak tüketilmelidir. Yumurtalar; B vitamini, K vitamini, B12 vitamini, D Vitamini, tiamin ve biyotin kaynağıdır. Ancak bunlardan önce yumurta denildiğinde akla ilk olarak protein geldiği bilinir. Bu bağlamda yumurta çok özel bir glutamin kaynağıdır. Üstelik son derece ucuzdur.

 

5.Kuruyemişler (Fındık, Badem, Ceviz ve Yer Fıstığı)

Fındık, çok önemli bir glutamin kaynağıdır. Günde sadece bir avuç fındık tüketmek, glutamin seviyesinin sabit ve yeterli kalmasını sağlar. Bunun haricinde yer fıstığı, badem ve ceviz gibi kuruyemişler de tüketilebilir.

 

6.Lahana

Lahana, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile bilinen bir bitkidir. Kış sebzesi olan lahana, çiğ olarak tüketildiğinde çok daha faydalıdır. Çünkü pişirme esnasında lahanadaki glutamin seviyesinde bir azalma yaşanır. Bundan dolayı glutamin için lahana salatası ya da lahananın çiğ olarak tüketilebileceği seçenekler tercih edilmelidir.

 

7.Fasulye

Vejetaryenler için en önemli protein kaynaklarından birisi fasulyedir. Protein bakımından olduğu gibi glutamin bakımından da zengin olan fasulye, insan sağlığına başka olumlu katkılar da yapar.

Yukarıda yer alan besinler, glutamin bakımından oldukça zengindir. Ancak bu besinleri tüketmenize rağmen glutamin seviyenizde bir düşüş yaşanıyorsa, glutamin takviyesi alabilirsiniz. Böylece vücudunuzdaki bu eksikliği kapatmış olursunuz.

7
0
admin
admin - 2 yıl önce
1231 0 7
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları