Powerlife 3lu set

Kas Seksidir Hem de Çok Seksidir

Yağ yakmak için ne yapıyorsunuz?

Peki kas yapmak ya da büyütmek için?

Genel olarak bu iki soruyu sorduğumda …

“Yağ yakmak için daha fazla kardiyo, kaslarımı geliştirmek için de ağırlık antrenmanı yapıyorum” şeklinde cevaplar alıyorum.

Gayet mantıklı gibi değil mi?

Kardiyo bildiğimiz gibi kalori yakar ve bunun yanısıra ağırlık antrenmanı da kas yapar, kilo artırır.

Peki sadece ağırlık çalışarak yağ yakabilir miyiz?

 Elbette!

Ağırlık çalışarak yağ yakabilmemizin nedenlerinden biri de, antrenman bittikten sonra yakılan kalorilerden dolayıdır.

Yapılan araştırmalara göre bir ağırlık antrenmanının ardından 36 saat kadar bir zaman süresince metabolizmada bir artış söz konusu. Mesela oturup televizyon seyrederken 60 kalori yakmak yerine 70 kalori yakıyorsunuz.

“Topu topu ekstradan 10 kalori. Ne faydası olabilir ki” diye düşünüyor olabilirsiniz.

Ama bunu 36 ile çarptığımız da, o bir buçuk gün boyunca yaktığınız toplam kaloriye ne kadar büyük bir etkisi olduğunu anlayabiliyoruz sanırım.

Bu etkiyi 1 aylık bir süre için düşünürsek, düzenli bir ağırlık antrenmanının kalori ve yağ yakma çabalarımıza büyük ölçüde faydası olduğu gayet net ortada.

Orta seviye bir kardiyo antrenmanından sonra 40 ile 80 kalori arasında ekstra bir kalori yakma şansınız olabilir. Bu da yapılan antrenmanın süresine ve seviyesine bağlı.

Aerobik antrenmanı sonrası kalori yakmaya devam etmek istiyorsak, yaptığımız egzersizi çok uzun bir süre yapmamız gerekli. Bunu bu şekilde yapabilen kişiler zaten genel olarak yağ yakma sorunu olmayan kişilerdir desem yanlış olmaz diye düşünüyorum.

Yalnız ayrıca belirtmek istediğim önemli bir konu var. “Sprinting” farklı bir konu. Sprinting ile mesela ağırlık antrenmanından elde ettiğiniz metabolik hızına/oranına yakın bir hız/oran elde edilebilirsiniz. Bunu da göz önünde bulunduralım. Aynı etkiyi elde edebilmek için yalnız sprint atarken hızınızın gayet yüksek seviyede olması gerekli ve bunu yapabilmek ise bazı kişiler için zor olabilir.

Ağırlık Antrenmanının Bazı Faydaları

Metabolik Hızını Arttırır

Bu kadınlar içinde özellikle en önemli faydalarından biridir. Biraz önce bahsettiğim gibi antrenmandan 36 saat sonra da kalori yakmaya devam etmiş olmamız kulağa hoş gelebilir ama 2 hafta sonra bu 36 saatin bir etkisi kalmayacağını da unutmamak gerekir. Demek istediğim antrenmanınızı devamlı ve düzenli yapmanız şart eğer faydasını görmek istiyorsanız.

Hani devamlı kilo vermenin sırlarını keşfetmeye çalışıyoruz ya işte size bir sır. Ağırlık antrenmanları düzenli ve yeterli yapıldığında kas liflerinin hacim ve kütlesini arttırırlar. Bu da metabolizma hızımızı arttırarak günlük yaktığımız kalori miktarını arttırır. Yaktığımız her fazla kalori de vücut yağlarımızdan daha fazla yakmamızı sağlayacaktır. Unutmayın dinlenirken bile vücudunuz kalori yakmaya devam edecektir. Özellikle orta yaşlara gelen kadınların metabolizması yavaşlamaya başlar. İşte bu dönemde yediklerinizi azaltmak yerine ağırlık çalışmak kurtarıcı olacaktır.

Yağsız kas kütlesini arttırır

Daha önce ki yazılarımda da bahsettiğim gibi kadınların vücudunda yeterince testosteron yoktur. Sadece basit ağırlık kaldırmak kadınların aşırı gelişmesine asla neden olmaz. Tabi ki yıllar boyunca saatlerce kendinizi adayarak çalışırsanız haliyle iyi bir vücut geliştirmecisi olabilirsiniz. Bu arada burada beslenmenin de katkısını unutmayalım. Kısaca, yağsız kas kütleniz ne kadar fazlaysa bir o kadar kalori yakarsınız. Kas kütlenizi arttırmaktan korkmayın.

 Vücudunuzu şekillendirerek biçimli görünmenizi sağlar

 Sadece kardiyo yaparak kilo kaybedebilirsiniz tabi ki ama genelde bu kilo kaybı hem yağ hem de kastan kaybedilen kilolar olabildiği için sonuç olarak şu anki halinizin biraz daha ufalmış hali olursunuz.

Ağırlık antrenmanı ve kalori kontrollü bir diyet eşliğinde vücudunuzu tamamen şekillendirebilirsiniz. Kaslar yağlardan daha az yer kaplar. Mesela aynı kiloda olduğunuz başka bir bayandan bir kaç beden daha küçük giyebilirsiniz desem hoşunuza gider mi?

Yalnız burada kardiyonun önemini ve sağlığımıza olan faydalarını da asla unutmayalım. Ağırlık antrenmanı ve kardiyo arasında ki dengeyi bulmak çok önemli. Kas geliştirmek ve yağ yakmak arasındaki ince çizgiyi keşfetmek şart.

Kas seksidir hem de çok seksidir

 Hem mükemmel bir simetriye sahip olmanızı hem de seksi görünmenizi, gereken yerlerde kıvrımlarınız olmasını, daha sert ve sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlar.

Ağırlık çalıştıkça, yağlar yanıp vücudunuzdan akıp gittikçe kalıcı ve mükemmel bir forma sahip olacaksınız.

 

 Ozge McAree

20
100
admin
admin - 6 yıl önce
6304 1 20
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları