Powerlife 3lu set

Kilo Vermenin Asla Düzeltemeyeceği 5 Şey

 

Hayatınızı en iyi biçimde yaşamak için tartıların onayına ihtiyacınız yok.

Düşünün, kil vermek sizi daha mutlu, daha güvenli ve işte daha başarılı yapar mı? Yani pek bu şekilde işlemiyor...

Nasıl Diyeti Bıraktım ve Bir Hayatım Oldu kitabının yazarı Kelsey Miller’in zor yoldan öğrendiği bir şey. ‘ Eskiden kendime şunu söylerdim ‘x kilo verirsen şunu yapabilirsin’ bu his beni hem kariyerimde hem de arkadaş ilişkilerimde engelliyordu- hatta evden çıkmama bile engel oluyordu’ diyor.

“Kilo vermenin problemlerimizi çözeceği düşüncesi etrafımızı sarmış! Diyor ‘Mantıklı Yiyin: İyiliği Hızlandırmak İçin Diyetten Kurtulunu’ adlı e-kitabın yazarı olan Dr. Terese Weinstein Katz. ‘Zayıf insanlar daha mutludur düşüncsi tamamen bir fantazi.’

Kilo verirken başlarda durdurulmaz hissedebilirsiniz(ve muhtemelen sağlığınızın iyileştiğini de), ama kilo vermenin çözemeyeceği bazı sorunlar vardır. Bu yüzden kilo hedeflerinizi belirlemeden önce, şimdi bu dolambaçlar üzerinde çalışmayı görev edinin- kilo verme başarısı sonrası değil.

1. Aşk Hayatınız


Gerçek konuşma: Mevcut kilonuzdayken ilişkileriniz yürümüyorsa, kilo verdikten sonra daha iyi olmayacaktır. Katz, aslında daha da kötü olabileceğini söylüyor.

Katz “Sevdiğiniz kişi yediği şeyleri değiştirdiği ve kendisi ile ilgilendiği zaman insanların kıskanç ve alıngan olması oldukça sık görülen bir durumdur,” diyor. Bir kere kilo verince ve görünümleri iyi yönde değiştiğinde insanlar daha iyi görünen birileri ile birlikte olmak isteyeceklerini de düşünürler.

Bu tepkiyi minimize etmenin en iyi yolu kilo vermeye başlamadan önce sağlıkla ilgili hedefleriniz knusunda tamamen şeffaf olmaktır. Neden yaşam biçiminizi değiştirdiğiniz konusunu tamamen açıklayıcı olun. “Partnerinizin endişelerini gidermeye çalışın," diyor. Ama kıskançlığı ve güzensizliği zaten bir problemse, yaşam biçiminizi değiştirmeden önce elemandan kurtulmak isteyebilirsiniz diye de ekliyor.

2. İşiniz


Hayallerinizdeki işe şimdi başvurun, 10 kilo verdikten sonra değil. ‘Bazı insanlar nasıl göründükleri konusunda iyi hissetmezlerse kendilerini bir aday olarak da iyi temsil edemeyeceklerini düşünürler,’ diyor Katz. Bunun yerine şirket değiştirme veya promosyon isteme konusunu bir an önce halledin. Hayatınızı beklemeye almak sadece fırsatların uçup gitmesine sebep olacaktır diyor Katz.

Söylemesi yapmasından daha kolay değil mi? Düşünce yapınızı değiştirmek, ne kadar azimli olduğunuzu kabullenmek knusunda beyninizi yeniden şekillendirecektir. Pozitif doğrulamaları ve düşünceleri kullanmayı deneyin( biz bunları severiz) ve kendinizle ilgili süpheler gün yüzüne çıktığında bunları sürekli tekrar edin.

3. Depresyon ve Anksiyete Sorunları


Birçok insan depresyonun ve aşırı kilolarla beraber geldiğini düşünebilir, diyor Katz. Kilo verdikleri zaman otomatik olarak daha iyi hissedeceklerini varsayarlar. O kadar da değil.

“çoğu zaman depresyon fazla kilo ile ilgili olmayan farklı bir meseledir," diyor. Eğer şu anda depresyon ile mücadele ediyorsanız, kilo vermek hiçbir şeyi değiştirmez- ve bunu farketmek oldukça yıkıcı olabilir diyor Katz. Eğer duygusal sorunlar ile uğraştığınızı düşünüyorsanız o zaman size bir plan önerebilecek bir psikolog ile görüşün.

Kilo vermek vücudunuzun doğal açlık işaretlerine göre nasıl beslenmeniz gerektiğini öğrenmek için sadece bir başlangıçtır.

4. Kendinize Güveniniz


Tabi ki, şekile girmek egonuzu okşayabilir ama kendinize olan davranışlarınızı değiştirmeyecektir. Bu yüzden de öğünlerinizi hazırlamadan ve kalori hesabı yapmaya başlamadan önce kendinize olan yaklaşımınıza bir göz atın.

“Kilo verme projesinin tamamı için önce doğru davranış biçimini benimsemelisiniz,” diyor Katz. “bunu kendiniz için daha iyi olmak adına bir değişim olarak düşünün- kilo verdikten sonra daha iyi görüneceğiniz için değil, kendinizle daha çok ilgilenmek istediğiniz için olsun,” diyor.

Kariyer ve yaşam hedeflerinizde ilerlemek, buna isteksiz hissetseniz bile bu kendinize olan güveninizi iyileştirmede yardımcı olacaktır, diyor Katz. Ayrıca küçük değişiklikler yapmanın yaşamınızın diğer alanlarında da iyileştirmeler sağlayacağını da düşünüyor. Bu belki dairenizi istediğiniz biçimde dekore etmek olabilir veya kafanızda planladığınız seyahati gerçekleştirmek de olabilir. Kendinize odaklanmak ve hatta belki biraz meditasyon sizi ‘ Kilo verince yaparım’ düşüncesinden kurtarmaya yardımcı olup ‘Şimdi yapıyorum’ düşüncesine geçirir.

5. Yiyeceklerle Olan İlişkiniz


Gerçek: Kilo vermek bedeninizin açlık işaretlerine göre yemeyi öğrenmenin başlangıcıdır diyor Katz. Bir diyet listesi takip ediyor olsanız da çılgınca spor yapıyor olsanız bile eğer nasıl üstesinden geleceğinizi bilemiyorsanız uzun vadede kilo verme başarısı söz konusu olduğunda duygusal yemekler, diyet ürünler bunların hepsi birbirine girecektir.

"Bu alışkanlıkları değiştirmeye odaklanmak diyet yapmaktan çok daha faydalıdır.’’ Diyor Katz. Bu alışkanlıkları kırmak zaman, çaba ve zorluklarla olacaktır. kolay olmayacaktır. Eğer fazla mücadele ediyorsanız çaanıza yardımcı olacak bir terapist bulabilirsiniz.

Miller için, sonsuza dek diyet yapmayı bırakmak yemeklerle olan ilişkisini düzenlemek ve dengelemek için oldukça aydalı olmuş ancak yine de mantıklı bir biçimde yemek yediğinden emin olma gayretinde. ‘Diyetlerde izlemeniz gereken kurallar var o kadar basit. Şimdi yediğimde hesap yapmadan yiyorum ama yine de kendime sormak zorundayım: Doydum mu? Şimdi yemek yemeyi bırakmalı mıyım? Bu patatesi yersem pişman olur muyum?’ yemekle konusunda asla duygularınızı ve hislerinizi görmezden gelemezsiniz.

Son olarak: Yaşamınızla ilgili hedeflere ulaşmak ve kendinizle ilgilenmek kilo verdikten sonra olmak zorunda değil. Tüm bu pozitif değişimler tartıya çıkmadan da olabilir hatta olmalı.

 

12
100
admin
admin - 6 yıl önce
20653 0 12
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları