Powerlife 3lu set

Lee Priest: Phil Heath’in Kim Olduğunu Kimse Bilmiyor

Çok fazla bir zaman geçmedi, Arnold geçenlerde bugünün gözde atletlerinin büyüme hormonundan gelen karınları hakkında tartışmalı sözleri ile vücut geliştirme camiasından büyük bir olayı ateşlemiş olmuştu. Bir kısım insanlar modern yarışmacıların fiziklerinin daha kötü bir yöne gittiği konusunda ona katılırken diğerleri de bugünün atletlerini savunuyorlar. Ancak eşit bir tartışmalı yorum için bazıları bir karşılık verme ihtiyacı duydular.

Mevcut ve hüküm sürdüren Mr Olimpia olan Phil Heath gibi. Bu sporun bir şampiyonuolarak Phil kendini ve yarışmacı arkadaşlarını savunmak için her türlü hakka sahiptir. Tabi eğer neden modern Olympia atletlerinin daha şikin karınları olduğu ve dened onları bu şekilde sergilemenin kabul edilebilir olduğu ile ilgili  sağlam bir savunma tezi var ise.

Ama uzun yolu seçmek yerine Phil, Arnold’ a karşı isimsiz bir laf atmayı seçiyor:

Charles Xavier: Phil, seni severim adamım ama açıkçası vücut geliştirme sporunun pozitif bir yönde yol aldığına inanmıyorum. Şişmiş karınlar ve ‘Palumboism’ etkisindeki eski yarışmacılar bu sporun canına okuyorlar. Arnold Schwarzenegger kas ucubeleri tarafından getirilen şekilde olmaya zorlanmaları ve birbirine benzeyen estetik görünüm hakkında % 100 haklı. IFBB bunu talep ediyor, sponsorlar bunu talep ediyor ama atletler ne zaman artık yeter diyecekler? Anlıyorum sen de finansal değerlerini falan korumak zorundasın ama lütfen vücut geliştirmenin bu şekilde ilerlemesine izin verme. Bazı şeylerin değişmesi gerekiyor.

Phillip Heath: Charles ben senin yanıldığını düşünüyorum, bizi zamanımızdaki sporumuz dünyanın her yerinde daha fazla şov yapılarak her zamankinden daha fazla hayrana sahip bugün. Her zamankinden daha fazla bir fittness sektörü var ve bu firmalara vücut geliştirmenin de fazlaca bir etkisi var.  Örenğin ben de BloombergTV’ye kabul edilerek ‘Street Smart’’ın bir bölüümünde faydalı olmuşumdur bu yüzden paylaşımının benim gerçeğimi çürütmeye yeterli olacak geçerlilikte olduğunu sanmıyorum. Ayrıca zamanın atletlerinin nefeslerini eğitme konusunda başarısızlığının da senin düşündüğün üzere bizden öncekilerden daha iri olmamızdan dolayı daha yeterli olduğumuzu da düşünmekteyim. Ayrıca Arnold’da bacaksız biri lütfen bunu kendimize hatırlatalım.

Lee Priest’ten Adımlar

Asla aklındakini söylemekten korkmaz, Lee Priest her zaman tepelerde olacaktır hepsinde olmasa da spordaki tartışmacı adam olarak öyle olacaktır.

Elit bir yarışmacı olmanın yanısıra vücut geliştirme tarihinde bir çok altın çağ yaşaması ve en rekabet dolu on yılı yaşatmasından dolayı Lee modern vücutgeliştirme ile ilgili tam olarak ne hissettiğini söyleme hakkını kazanmıştır ve kendi dönemindeki fiziklerle ilgili de pek inelikli olmayan görüşünü de pek çok kez dile getirmiştir.

Bu yüzden elimizdeki mesele ile ilgili Lee’nin söyledikleri neler olmalıdır?

Evet, bu hızlıca iri yükselmeydi. Klasik Lee için başlıca bir örnek; asla hiçbir şeyi saklama ve gerçek neyse onu söyle. Kişisel olarak ben kendim adına daha iyi ifade edemezdim. Eğer Arnold bugün ve o yaşta bir yarışmacı olabilseydi şüphesiz bir biçimde Mr Olympia olurdu, bunun en basit sebebi de düşünce yapısı ve şampiyonvari zekası. Ve eğer PumpingIron’ı gördüyseniz söz konusu rekabet olduğunda Arnold’un düşünce yapısının nasıl olduğu konusunda bir fikriniz olabilir.

Phil Heat için, bu kadar çok insanın onu sevmesi ve takip etmesinin bir sebebi de ( vücudunda yaptıkları dışında) gerçekçi karakteri ve arkadaş canlısı kişiliğiydi. Açıkça görülüyor ki bu iki özellik  azalıyor. Daha fazla ödül kazandıkça daha da kibirli birine dönüşüyor.

İşin aslında herhangi bir sporda dünya şampiyonu oluyorsan biraz havalı olmak hakkındır ama bu sana eski bir şampiyona saygısızlık etme yetkisi vermeyecektir.

Vücut Geliştirmenin Gelişimi

60’ların sonu ve 70’lerde hedef ya da ideal fizik için önemli olan duruş ve simetri idi. Hatırlayın o günlerde vücut geliştirme insanlar için yeni bir şeydi. Ve hatta vücut geliştirme yapanlar o zamanlarda bugün olduğu kadar iri değillerdi,sadece ayakta durur ve her gittikleri yerde yine de dikkat çekerlerdi.

Şimdi düşünün ki o dönemde Arnold, Mr Olympia Ronnie kadar iri olsaydı. Asla ve asla vücut geliştirme yapanlar ve halk arasındaki o sosyal bariyeri aşamazdı. Yani bu sporu tüm dünyaya tanıtamazdı ve sevdiremezdi. Bu yüzden modern toplumdaki hem spor hem de vücut geliştirme adına Mr Olympia olduğunda Arnold ve ‘olmayan bacakları’ kendilerine düşen rolü mükemmel bir biçimde oynadılar.

90’lar boyunca vücut geliştirme boyut, proporsiyon ve simetri arasında bir denge arayışındaydı. Pek çokları buna ulaşamadı, ya çok fazla irileşip proporsiyonda istenilene ulaşamadılar ya da diğer şekillerde hepsi bir arada olamadı.

Lee bu üç özelliği de taşıyan az sayıda insandan biriydi.

Ve işte mevcut Mr Olympia Phil Heath ve Kral Arnol'un bacakları:

Farklı geçen son 60 yıldır vücut geliştirme kendi yıllarında tam da olması gereken fiziklerle birlikte mükemmel bir şekilde gelişti – tabi Tom Platz ve Victor Richards gibi birkaç istisna dışında.

Yani sonuç olarak  Phil’in söyledikleri adil miydi? Başarılı bir sporcu olabilir hatta kibirli de olabilir. Ama sizce vücut geliştirmenin efsanesi olarak adlandırılan birine bunları söylemesi sizce doğru mu?

20
60
admin
admin - 6 yıl önce
9015 0 20
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları