Powerlife 3lu set

Mide Kazıntılarınızı Yenmek İçin 3 Kolay Zihinsel Oyun

İrade gücünü unutun. Bunun yerine nasıl dikkatinizi dağıtacağınızı öğrenin.

 

Bu duyguyu bilirsiniz: en sevdiğiniz televizyon programının tam ortasında canınız birdenbire kek yemek ister- üstelik daha yeni yemek yemişsinizdir.

Çoğu zaman midenizin kazınması gerçek bir açlık hissinden değildir. Bunların kaynağı çoğunlukla duygusaldır( anksiyete gibi) ve sadece ireade gücü ile başa çıkması zordur özellikle de kendinizi yorgun hissediyorsanız.

Ama iyi haber şu ki bu mide kazıntıları sonsuza dek sürmezler. CNN’in Maryland Medikal Merkez Üniversitesinden  beslenme uzmanı Mary Beth Sodus ile yakın zamanda yapmış olduğu bir araştırma ‘eğer yeteri kadar beklerseniz bu mide kazınmaları kendiliğinden gidecektir’ diyor.

Bu sağlıksız içgüdüye karşı koymaya yardımcı olmak için- ve bilinçsiz yemek yemeyi engellemek için- CNN bu üç numaranın üzerinde duruyor, her biri de bu duygu geçene kadar size zaman kazandırıyor.

 

‘Güvenli besinler’ yemek

 

Havuç, salata veya fırınlanmış küçük kırmızı bir patates düşünün. Bu güvenli besin olarak adlandırılan yiyecekler kalori değeri bakımından düşük fakat fiber bakımından yüksek(yani sizi tok tutar) değerlere sahiptirler ve aynı zamanda yemesi zaman alır( böylece siz bunları yedikten sonra  yalancı açlık duygunuz da gitmiş olacaktır). Sodus CNN’e kendi favorisinin greyfurt olduğunu söylüyor. Greyfurt yağ yakma özelliği dolayısı ile bir süper besin ve aynı zamanda dilimlere ayırması konsantrasyon gerektiriyor böylece aklınızı başka şeylerden uzaklaştırır.

 

Hayal gücünüzü kontrol edin

Bir teoriye göre de bu mide kazınmalarının sebebi onları hayal etmemizden kaynaklanıyor ve biz mide kazıntısını başka bir şey düşünerek uzaklaştırmanız mümkün. Bu açıklama Londra Queen Mary Üniversitesi davranış bilimi uzmanı Anne Hsu tarafından CNN’e yapılmıştır. "Eğer beyninizin kaçamak yapmasına izin verirseniz (yemek hayal etmek ) o zaman açlık duygunuzun önüne geçemezsiniz," diyor.

Hsu ve ekibi insanlara bu konuda yardımcı olmak için geliştirilen bir uygulama test etmiş. Deneme olarak, 48 kişiden bu açlık duygusu her bastırdığında bir tuşa basmaları istenmiş. Bu durumda uygulama beyni yemek yemekten uzaklaştırmak için bir hayal görevi veriyor ( bir orman hayal etmek gibi). Testlerin sonucu de gereksiz atıştırmaların azaldığını gösteriyor. 

Fakat hayal gücünüzü canlandırmak için bir uygulamaya ihtiyacınız yok diye de belirtiyor Hsu. Kendi görevinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Örneğin; canınız çikolata istediği zaman zihninizi tatlı şeylerden uzaklaştırmak için beyaz bir atın bir tarlada dört nala koştuğunu gözünüzün önüne getirmeye çalışın.

 

Telefonunuzda oyun oynayın

Diyelim ki bu yalancı açlıklardan biri bastırdı ve etrafınızda hiç güvenli besin yok ve beyaz at da işe yaramıyor. Belki bir oyun gerekeni yapabilir. Bağımlılık yaratan davranışlar’da 2015 yılında yazınlanan bir çalışma 3 dakika boyunca tetris oynamanın  yeme ve içme isteklerini %14 oranında azalttığını göstermektedir.

"Tetris gibi görsel olarak ilginç bir oyun oynamak açlıkla ilgli hayal gücünü destekleyen zihinsel prosesi oyalıyor; aynı anda tetris oynamak ve bir şeyi zihinde canlandırmak oldukça zor oluyor," diye açıklıyor bir başka yazar Jackie Andrade yayınlanan araştırmada.

Tetris ve Candy Crush ve Angry Birds gibi görsel oyunlar tüm bunları unutmanıza yetecek kadar dikkatinizi dağıtabilir... neydi sahi o açlık duygusu?

 

11
0
admin
admin - 7 yıl önce
2793 0 11
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları