Powerlife 3lu set

Motivasyonunuzu Canlı Tutmanın Etkili Yolları

Motivasyon, insanların bir amaç için güdülenmesini ve bu amaca ulaşmak için gerekli olan gücü veren bir iç dinamiktir. Motivasyonunuz olmadan bu yaşamda herhangi bir amaca ulaşmanız mümkün değildir. Buradaki gücü sağlayan sabit unsurlardan bahsedileceği gibi, kişilere göre değişkenlik gösteren unsurlardan da bahsedilebilir. Bu bakımdan motivasyon sağlamanız ve onu canlı bir şekilde tutmak için dikkat etmeniz gereken noktalar olduğu söylenebilir. Yazımızın devamında motivasyonunuzu canlı tutmanın etkili yolları nelerdir sorusuna cevap vereceğiz.

Motivasyonun canlı tutulması demek, sürekli motive halde olmanız anlamına gelir. Bahse konu durumun sağlanması için izlemeniz gerek yol ve yöntemler ile bunlara ilişkin açıklamalar aşağıda yer almaktadır.

 

1. Amacınızı Canlı Tutun

Motivasyon, insanın kendisinde olan bir özellik ya da duygu değildir. Yukarıda da ifade edildiği gibi burada esas olan, bir amacın gerçekleştirilme isteğidir. Bundan dolayı amaç yoksa motivasyonun sağlanması gibi bir durum da yoktur. İlk olarak bir amacınız olacak ve buna ilişkin kendinizi motive edeceksiniz. İşte sürekli motive olmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken temel husus amacınızın olmasıdır. Bu amaçların bir kısmı uzun vadeli, bir kısmı da kısa vadeli olabilir. Amaçlar sayesinde motivasyonunuzu çok zorlanmadan canlı tutabilirsiniz. Ama unutmayın, amaçlarınızı gerçekten gerçekleştirmek isteyin. Yani laf olsun diye kendinize amaçlar belirlemeyin.

 

2. Enerjinizi Kontrol Edin

Gün içinde motive olmuş bir şekilde hareket etmek için enerjiye ihtiyacınız vardır. Bir amaca ulaşmak için insanlar genellikle zamana dikkat eder ve bir şeyleri zamanında yapmaya çalışır. Fakat zaman kontrol edilemez ve su gibi akar gider. Bu kontrolsüzlük ise sizin motivasyonunuzu düşürebilir. Bunun yerine enerjinize odaklanın ve amacınıza ulaşmak için kendinizi dar zamanlarla sıkıştırmayın.

Gün içinde enerjinizi nasıl kullandığınız ve neler yaptığınız çok önemlidir. Eğer amacınıza ulaşmak için bir mesafe katetmişseniz, bu durumun motivasyonunuz üzerine olumlu etki yapacağını söylemek kesinlikle yanlış olmaz.

>>>Bu Yazı da ilginizi Çekebilir: En İyi Motivasyon Filmleri

 

3. İyi Olduğunuz Zamanları Değerlendirin

Motivasyon, amaca yaklaştıkça ya da amaca yönelik bir iş yapıldığında kendiliğinden canlanacaktır. İnsan psikolojisi ve fizyolojisi her zaman aynı durumda değildir. Özellikle bazı zamanlarda insanların psikolojik ve fizyolojik olarak çok daha iyi olduğu bilinir. İşte bu tür zamanlarda amaca ilişkin yapılacak eylemler, motivasyonun canlı tutulmamasını sağlanacaktır. Çünkü motivasyon ile amaç, birbirinden beslenen iki farklı unsurdur. Amaca yönelik olarak yapılan her olumlu iş, motivasyonu olumlu etkiler.

Nasıl motive olunur

 

4. Önemsiz Şeyleri Kafaya Takmayın

Duyu organları tarafından algılanan bütün unsurların insan psikolojisine farklı etkileri vardır. Fakat bu etkilerin nasıl olacağını, yine insanların algıladıklarına verdiği önem belirler. Eğer bir olaya ya da duruma fazlaca önem veriliyorsa, bunun insanı tamamen etkilemesi söz konusudur. Motivasyonu canlı tutmanın önemli adımlarından birisi de burada bahsedilen durumlardır. Normalde önemsiz olan hususları kafanıza takarak hem kendinizi, hem de motivasyonunuzu olumsuz etkilemeyin. Önemsiz ve değersiz hususlara zaman ayırmayın ve kendinizi bunlarla meşgul etmeyin. Motivasyon kazanmak için bu tür şeylerden kurtulun.

>>>Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Arnold Schwarzenegger ile Harika Bir Motivasyon

 

5. Can Sıkıntısından Hemen Kurtulun

İnsan, psikolojik ve fizyolojik unsurları olan bir varlıktır. Özellikle psikolojik unsurların motivasyona etkisi son derece fazladır. Dışarıdan belli olmayan bu unsurların, olumsuz etki yapması motivasyonun düşmesine neden olur. Böyle bir durum yaşamamak için insanların sürekli olarak pozitif olması ve bu şekilde yaşamlarına devam etmesi gerekir.

Can sıkıntısının geçirilmesi çok kolay değildir, fakat bundan bir an önce kurtulmanız gerekir. Kafa dağıtmak için kullandığınız yöntemleri uygulamalı ve dikkatinizi gerçekten farklı bir alana vermeniz gerekir. Eğer can sıkıntınızın nedenini tam olarak biliyorsanız, bunu ortadan kaldırarak da söz konusu durumu değiştirebilirsiniz.

motivasyon

 

6. Egzersiz Yapın

Psikoloji gibi fizyolojik yapı da motivasyonu etkiler. Bundan dolayı bedeninizi zinde tutmanız gerekir. Bunun için gerekirse küçük egzersizler yapabilir ve kan dolaşımınızın hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde ise temiz hava almak size iyi gelecektir.

>>>Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Greg Plitt’ten Efsane Bir Motivasyon Konuşması

 

7. Gelişiminizi Takip Edin

Yukarıda birkaç defa tekrarlanan amaç ile motivasyon ilişkinin daha etkili kullanılması için gelişiminizi takip etmeniz gerekir. Amaca yönelik ilerlemenizi sürekli olarak not alın ve zaman zaman bu notları inceleyin. Böylece ne kadar ilerlediğinizi çok daha net bir şekilde göreceksiniz. Bu ise size ekstra mutluluk verecektir. Mutluluk ise motivasyonun canlı tutulması adına çok önemlidir.

4
0
admin
admin - 2 yıl önce
1364 0 4
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları