Powerlife 3lu set

Multivitamin Nedir?

Reklam Alanı
Multivitamin Nedir?

Multivitaminiçerisinde normal yemeklerin ve diğer doğal kaynakların içerisinde bulunan vitaminlerin kombinasyonu şeklinde olan bir vitamin çeşididir.

Multivitaminler diyet yoluyla alınmayan vitaminleri sağlar. Multivitaminler ayrıca vitamin eksikliğini tedavi etmek için de kullanılır (Vitamin Eksikliği) kullanma nedenleri; hastalık,gebelik,kötü beslenme,sindirim bozuklukları ve benzeri koşullar.

Multivitaminler, sağlık amaçları içinde kullanılabilir.

Multivitaminler hakkında bilmem gereken en önemli bilgi nedir?

Asla tavsiye edilenden fazla miktar multivitaminalmayınz.Doktorunuz size söylemedikçe aynı anda  bir taneden fazla multivitamin almaktan kaçının. Birlikte benzer vitamin ürünlerini alınması durumunda aşırı doz etkisine veya ciddi derecede yan etkilere sebep olabilir.

Eğer bu ilacı çok fazla kullandığınızı düşünüyorsanız tıbbi müdahale için acili arayın. Aşırı A,D,E, ya da K vitaminleri alımında ciddi sorunlara ya da hayatı tehdit edecek yan etkilere sebep olabilir. Aşırı doz multivitamin alımları halinde minarelerde ciddi sorunlar ortaya çıkmasında neden olur.

 Günlük ilaçları,kalsiyum içeren mide ilaçları,kalsiyum ilaçları dahil ilaçları süt ile birlikte almayınız. Aksi takdirde kalsiyumunun bazı multıvitamin maddelerini vücudunuzun zor emmesine neden olabilir.

Multivitaminleri nasıl kullanmalıyım?

Etikette yazılı olan veya doktorunuzun tavsiye ettiği kullanım şeklini ve miktarı uygulayınız. Tavsiye edilenden fazlasını veya daha azını almayınız.

Asla bir taneden fazla vitamin ilacı alamayınız. Doktorunuz size tavsiyede bulunmadıkça aynı anda birden fazla ilaç almayınız. Aynı vitamine sahip ilaçları birlikte almanız durumunda aşırı doz etkilerine ya da ciddi yan etkilere sebep olabilir.

Birçok multivitaminlerin içerisinde mineral,kalsiyum,demir,magnezyum,potasyum,ve çinko bulunmaktadır. Minerallerin aşırı doz alımları sonucu yan etkilerinden bazıları diş renklerinin değişmesine,artan idrar sorunları,mide kanaması,kalp atışlarında düzensizlik,kas bozulması ve güçsüzlüğü ya da duygu değişikliğine neden olabilir. Aldığınız multiviatminlerin etiketini okuyarak içerisinde nelerin olduğunun farkına varabilirisiniz.

İlaçlarınızı bir bardak su ile alınız.

Çiğnenebilir tabletleri yutmadan önce çiğnemelisiniz.

Sıvı olan ilaçların dozunu ayarlamak için ilaç kaşığı veya küçük ilaç bardağı vardır. Eğer doz ölçme kaşığı veya bardağınız yoksa bir tane almak için eczacınıza danışınız.

Düzenli olarak multivitaminlleri kullanıldığı takdirde en fazla yararı sağlamış olursunuz. İlacınız bitmeden reçetenizi hazırlayınız.

Oda sıcaklığında nemden ve  sıcaktan uzak tutunuz. Sıvı ilaçlarınızı soğuk yerde muhafaza ediniz.

Multivitaminleri kendi orijinal kaplarında saklayınız. Cam kapta saklanan multivitaminler bozulabilir.

Bir doz unutursam ne olur?

Hatırladığın zaman unuttuğun dozu alınız. Unuttuğun dozu aldıktan sonra bir diğer doz yakın zamanda ise o dozu geçiniz. Unuttuğun dozun ardından ekstra doz almayınız.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Tıbbi yardım almak için acili arayınız.(112) Aşırı A,D,E, ya da K vitaminleri alımında ciddi sorunlara ya da hayatı tehdit edecek yan etkilere sebep olabilir. Aşırı doz multivitamin alımları halinde minarelerde ciddi sorunlar ortaya çıkar.

Aşırı doz semptomların içerisinde mide ağrısı,kusma,ishal,kabızlık,iştah kaybı,saç dökülmesi,deri dökülmesi,çınlama hissi,ağız etrafında hissizlik,aybaşı adet gün değişmesi,kilo kaybı,ciddi boyutlarda baş ağrıları,eklem ve kas ağrıları,sırt ağrıları,idrarda kan gelmesi,soluk cilt,kolayca morarma ve kanama belirtilerine neden olur.

Multivitamin alırken nelerden kaçınmalıyım?

Doktorunuz size tavsiyede bulunmadıkça aynı anda birden fazla ilaç almayınız. Aynı vitamine sahip ilaçları birlikte almanız durumunda aşırı doz etkilerine ya da ciddi yan etkilere sebep olabilir.

Eğer düzenli olarak kullandığınız multivitamin ilacı potasyum içeriyorsa diyet tuz kullanmaktan kaçınınız. Eğer düşük tuz diyeti kullanıyorsanız vitamin veya mineral almadan önce doktorunuza danışınız.

Günlük ilaçları,kalsiyum içeren mide ilaçları,kalsiyum ilaçları dahil ilaçları süt ile birlikte almayınız. Aksi takdirde kalsiyumunun bazı maddelerinin sizin vücudundan zor emilmesine neden olabilir.

Multivitaminin yan etkileri

Eğer aşağıdaki alerji belirtilerini gördüğünüz takdirde yardım almak için acili arayınız; zorlukla nefes alma,dudakta,yüzde,boğazda,dilde şişme.

Multivitaminleri söylendiği takdirde alındığı zaman ciddi yan etkilileri bulunmamaktadır fakat az görülen ve ciddi olmayan yan etkileri şunlardır;

·         Mide bozulması;

·         Baş ağrısı; ya da

·         Ağız içerisinde normal olmayan veya lezzetsiz tatlar.

Meydana gelecek yan etkilerin listesi bu kadar değil. Doktorunuz arayarak yan etkileri hakkında daha detaylı bilgi alabilirisiniz.

Başka hangi ilaçlar multivitaminleri etkiler?

Multivitaminlerin vücudunuzda nasıl etki yaratığı ya da ilaçlar ile nasıl çalıştığı şekli değişebilir.Multivitaminleri kullanırken başka ilaçlar da kullanıyorsanız kendi sağlığınız korumak için doktorunuza ya da eczacınıza danışınız.Aşağıdaki ilaçlar bunlardan sadece bir kaçı;

·         sivilceilacları;

·         mide ekşimesine karşı ilaç;

·         antibiyotik;

·         su kaybına engellemek için kullanılan ilaçlar;

·         kalp ve yüksek tansiyon ilaçları;sülfonamit ; ya da

·         NSAIDsilacları—iltihap kurutucu ilaclar, ağrı kesici, görme bulanıklığı ilacları, romatizma ilacı, romatoidartrit, iltihap ilacı, ve diğerleri.

Tüm liste bu değilidr.Diğer multivitaminler ve vitaminlerin etkilerini öğrenmek için reçetenin içerisinde bulunan bitkisel ilaçlar,sayaç ilaçları birlikte bulunmaktadır. Bütün etkileri burada listelememiz mümkün değil.

Kaynak: drugs.com

 

24
0
admin
admin - 8 yıl önce
10845 0 24
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları