Powerlife 3lu set

Ölümcül Kazanç: İri Olmak İçin Hayatınızı Riske Atmaya Değer mi?

Ölümcül Kazanç: İri olmak için hayatınızı riske atmaya değer mi?

Geçtiğimiz haftalarda Baito Abbaspour’ın vefatı ile birlikte yine çok genç yaşta ölen ve bildiği ve sevdiği şeyler ile spora verecek çok şeyi olan bir adamın ölümü ile karşı karşıyayız. Huzur içinde uyusun.

O zamandan beri gündeme gelen birçok farklı habere göre vaskülit ile bağlantılı bazı komplikasyonlar sonucu öldüğü söyleniyor. Vaskülit kan damarlarında oluşan bir iltihaplanma ve problemin şiddeti etkilenen damarlara, organlara ve sisteme bağlı.

Ne zaman bir yarışmacı vefat etse sebebe bakılmaksızın, bu sporla ilişkili olan bedeller bana sık sık hatırlatılıyor.

Kesinlikle her sporun bir bedeli vardır. Sıklıkla profesyonel futbolda ve hatta daha çok güreşte de görmekteyiz. Son yıllarda Ultimate Warrior, Rowdy Roddy Piper, Eddie Guerrero ve Macho Man Randy Savage gibilerini kaybettik. Bunlar uzun bir listeden sadece bazıları.

Ölüm, Vücut Geliştirme ve AAS kullanımı

Düşünelim ki Baito’nun durumu performans arttırıcı ilaç kullanımına dayalı değil,  bu yine de yıllar boyunca şaşırtıcı sayıda yarışmacının sağlık problemlerinin performans artırıcı ilaç kullanımı ile daha kötü hale gelip ölümle sonuçlandığı gerçeğini değiştirmiyor. Hiçkimse AAS kullanımının yan etkileri olduğunu inkar edemez ama ilaç kullanımının yıllarca sürmesi, sürekli birikimi ve döngülerin birleşimi kesinlikle vücuda bir sinyal veriyor. Ama kimin umurunda ki?

Bugünkü vücut geliştirmecilerin zihniyeti IFBB Profesyoneli Markus Ruhl tarafından özet bir biçimde mükemmel bir şekilde açıklanmıştır:

“Ben bunu sağlıklı olmak için yapmıyorum. Bunu daha iri kaslara sahip olmak için yapıyorum.”

Bir yarışmacı öldüğünde sıklıkla duydugum bir yorum da şöyle ki bu kişinin ‘ önceden var olan durumu’ ve bu durumda aynı problemi vücut geliştirmeci yada herhangi başka bir meslek sahibi olsaydı da yine yaşayacağı. Sonra da her zamanki gibi işe söz konusu oluyor. Ama ben yine de önceden var olan durumun da aşırı ilaç kullanımı ile daha kötüye gidecek şekilde etkisi olduğuna inanmaktayım.

Önceden var olan bir hastalık olsa bile o kişinin performans artırıcı ilaç kullanmadan daha uzun yaşayabileceği ihtimaller dahilinde.  Ancak bu tarz steroid kullanmadan vücut geliştirme sahnelerinde yarışmacı olmanız mümkün değil. O zaman bile sadece Aas kullanarak insülin, büyüme hormonu ve diüretik kullanan birinin yanında bir yerlere gelmeniz mümkün değil.

Esasında söz konusu spor ve ilaç kullanımı olduğunda ‘bilinenden şaşmayın’.

Steroid kullanımı ve Suistimal edilmesi

Burası işlerin bazıları için biraz karıştığı nokta. Söz konusu vücut geliştirme ilaçları olduğunda kullanmak ve kötüye kullanmak arasında bir fark vardır.

Yarışı sürdürmek için inanılmaz miktarlarda ilaç kullanan birçok kişi var, hatta amatör seviyede olanlarda bile. Vücut geliştirmedeki başarının sıkı çalışmak ve fedakarlık gibi etik durumlarla ilgisi olduğu kadar iyi genlere sahip olmak ile de büyük bir bağlantısı vardır.

Günün sonunda birçok kişi ‘o’ etkiyi yapmıyor  ve muhteşem seviyede AAS kullanmmayı düşünerek kısa yoldan yukarı çıkmaya niyetleniyor. Eninde sonunda steroid kullanımının suistimal edilmesi sonucu bu durum sağlık problemlerine yol açıyor. Bu durum da spor ve vücut geliştirmeye kötü bir ün sağlıyor.

AAS kullanımı ile ilgili olarak sıklıkla veya daha az oluyor. Diyetininzde ve antrenmanınızda eksik olan şeyleri tamamlamak için inanılmaz derecede fazla miktarda ilaç almak çok sık ortaya çıkan bir durum. Diyetiniz ve antrenmanlarınız yerindeyken bile aşırı derecede ilaç almanız gerekiyorsa belki de spor seçiminizi yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

Bazı Elemanlar gereken şeye sahip değiller

Bir şeyi sevebilirsiniz ve yine de bilirsiniz ki sizi sakız gibi çiğneyip tükürecektir.

Ama profesyonel kart istiyorsunz değil mi? Tamam bu mümkün ama bunun gerçek anlamı ne demek?  Bir ‘IFBB Profesyoneli’ ünvanı sizi oyunun sonuna götürecek mi? Bedeninizi içine attığınız tüm acı ve fedakarlığın karşılığı olan bir onay mı bu? Sizin için bunu yıkmaktan nefret ediyorum ama profesyonellik kartı sizin için bunları yapamaz.

Kendinizi vücut geliştirmenin içine atmadan önce kndinizi iyi hissetmiyorduysanız ( ki birçokları vücut geliştirmeye ilk başta böyle başlar), ne kadar başarıya ulaşırsanız ulaşın kendinizi iyi hissetmeyeceksiniz. Şunu bilin ki başlamak ve bitirmek %100 size bağlıdır. Diğerlerinin övgüsü ve ganizasyonlar sadece dekorasyondur ve en iyisi bile kısa sürer.

Diğerlerinin beğenisini kazanmak için kendi sağlığınızla oynuyorsunuz. Onlar sizin yolculuğunuzun seyircileridir. Bedeniniz sonunda tükendiğinde bir başkasına geçiş yapacaklardır.  Profesyonel olan bir çok kişi Olympia sahnesinde asla öne çıkamazlar. Tekrardan,  kısaca buna sahip değiller. Dirty Harry’de Clint Eastwood’un söylediği gibi:

“Bir adam sınırlarını bilmek zorundadır.”

Sonuçlar hakkında bilgi sahibi olan ve yine de devam edenler için saygı duymaktan başka bir şey yapamıyorum ama bir noktada azalan geri dönüşler ile oynadığınız oyunların gerçeklere etkisini görmek zorundasınız.

23
80
admin
admin - 8 yıl önce
10523 0 23
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları