Powerlife 3lu set

Phil Heat - Omuzlar ve Ötesi

Kafa, Omuzlar ve Ötesi

Reklam Alanı
Diyelim ki Mr. Olimpiasınız. Bir dakikalığına hayal edin. Hayatınız röportajdan röportaja koşmakla, yabancı yerlerdeki salonlarda çalışmakla geçiyor. Aynı zamanda da parmakla gösterilen bir adamsınız. Herkesin istediği unvan elinizde, dünyadaki diğer iyi vücut geliştiriciler sizi topa tutuyor. Ne yaparsınız? Nasıl zirvede kalırsınız? İki yolu var. Elinizden geldiğince zayıflıklarınızı elimine edin ve güçlü yönlerinizi ortaya çıkarın.

Bu bizi Phil Heath’ın omuzlarına getiriyor. Bir zamanlar eksik olan şimdi fazla. Aynı zamanda o omuzlar üzerindeki kafadan da bahsetmemiz gerekiyor, çünkü değişimler titiz planlama ve düzenli uygulamayla meydana geldi ve devam ediyor.

The Gift dar yapıların üstesinden gelmek ve 3 boyutlu kütleyi arttırmak için omuz ve sırt kaslarında aşağıdaki 10 tekniği uyguluyor.

1 Yeniden Yapılandırma

Phil Heath  Prolig’deki ilk iki yılında, 2006’daki yenilmez olduğu çaylaklık ve bir sonraki bahar sezonundaki hayal kırıklığına uğratan Arnold Klasik’deki performansı, genel düşünce şuydu; kayda değer birisiydi ama Olympia sahnesinde dar köprücük kemikleri Ronnie COleman ve Jay Cutler’ın favorileri arasına girmesine engel olacaktı. Sonra 2009 geldi, The Gift 2.0 önceki versiyonundan 7 kilo daha ağırdı, ve bu kiloların büyük bir çoğunluğu köprücük kemiği çevresinde toplanmıştı. Aniden, eski görüş yenisiyle değişti: Heath nihai unvan için yarışacak. Şimdi 5 yıl sonra 4 adet Sandow heykeli var.

Ne kadar çalışırsanız çalışın köprücük kemikleriniz uzamayacaktır fakat Heath yine de deltoidlerini genişleterek, omuzlarını genişletmeyi başardı. Genişlikte orta deltler en önemli etkendir, fakat üç delt başından (ön, orta, arka) en az biri karın ve kalça pozları dışında zorunlu pozların hepsinde önemli bir role sahiptir. The Gift ana rakibi Kai Greene’in deltlerinin ve traplarının güçlü noktası olmadığını iyi biliyor. Mr. Olympia “Bu konua avantajımı korumak istiyorum, hatta daha da arttırmak istiyorum. Deltler ve traplar benim için her zaman odak noktası olacak” diyor. Kemiklerinizi uzatamazsınız ama Heath gibi stratejik çalışırsanız omuzlarınızı genişletebilirsiniz.

2 Yavaş ve Dikkatli Hareket Edin

Ne kadar yükseğe çıkarsanız düşüşünüz bir o kadar kötü olur. Eski basketbol oyuncusu olarak, The Gift bu kuralın bütün sporlarda geçerli olduğunu biliyor. Derrick Rose’a bakın. 2010-11 sezonundan sonra Chicago Bulls’un hücum oyuncusu, 22 yaşında, en değerli oyuncu (MVP) ödülünü kazanan en genç NBA oyuncusu olmuştur. Fakat sol dizindeki bir sakatlık 2012-13 sezonunda onu sahalardan uzak tuttu, aynı şekilde bu sezon boyunca da sağ dizi yüzünden oynayamadı. İncinmeler Rose’un kariyerinin gidişatını, hiçbir rakibinin başaramayacağı şekilde yavaşlattı. Aynı şekilde Heath’ın önündeki engel de Kai Greene ya da Dennis Wolf değil. Asıl engel yırtık bir tendon. Hızlanması gerekirken, yavaşlamasına neden olacak en küçük bir incinme bile birinciliğine maal olabilir ve efsanesini sonsuza kadar bitirebilir.

İşte bu yüzden eğer Mr Olympia’nın omuz çalışmasının ilk 10 dakikasında Wheat Ridge’deki Armbrust Salonunda bulunursanız, onun küçük ağırlıklarla çeşitli tekrarlar yaptığını görürsünüz. O incinmeyi önlemede ısınmanın önemini biliyor, özellikle de kolayca incinebilen deltoid kası ve altındaki eklem için. Bu kompleks yapıdaki bir incinme haftalarca hatta aylarca omuz, göğüs ve sırt egzersizlerinizi sekteye uğratabilir. Gift’in protokolünü uygulayın ve omuz gününüzde ilk setinize başlamadan önce iyice ısındığınızdan emin olun.

3. Menzilde Durun

10 sihirli numaradır. Heath hedefinin 10 Sandow olduğunu söyledi ki bu sadece Lee Haney’in ve Ronnie Coleman’ın rekoru olan 8’i kırmayacak aynı zamanda üzerine iki tane de ekstra ekleyecek. 10 aynı zamanda onun tipik tekrar sayısı. Delt egzersizlerinde side lateral hareketi için hedefi 12 ama o 10 düzgün tekrar yapabileceği bir ağırlık seçiyor. Bu onu bilimsel olarak en iyi kas yapan 8-12 tekrar aralığının tam ortasında tutuyor.

4. Özgür Olun

Otururken omuz pressi hareketi için dambıl veya alet kullanıyor. Eğer alette çalışıyorsa genellikle bu alet kollarını tek taraflı olarak hareket ettirmesine olanak sağlayan bir alet oluyor, böylelikle dambıllarda olduğu gibi hareket özgürlüğü oluyor. Aynı şekilde, yan ve geri laterallar ve ön kaldırışlar için de dambıl veya kolları özgür bırakan aletler kullanıor.

Üç başlı kaslardan ve küresel mafsal ekleminden oluşan omuzlarınızın geniş bir hareket kabiliyeti vardır. Bu yüzden her iki tarafa da olabildiğince çok özgürlük tanımak mantıklı. Bu özgürlüğü tanıyan aletleri seçerek her kol kendi ritmini yakalayabilir. Aynı zamanda, omuz pressinde sağ ve sol arasındaki dengeyi sağlamak için daha fazla kas hücresi harekete geçirilebilir. Heath biraz kafa üstü bilateral press ve yukarı doğru rowing yapıyor ama çoğu antrenmanında delt ve trap egzersizlerini ya dambıllarla ya da kollarını birbirinden bağımsız şekilde hareket ettirebileceği aletlerde yapıyor.

15
0
admin
admin - 6 yıl önce
21230 2 15
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları