Powerlife 3lu set

Plaj Vücudu İçin 9 Kolay Adımda Diyet

Reklam Alanı
Yaz, yüzünü gösterdi. Artık kış boyunca aldığınız birkaç kilodan kurtulup plaj vücudunuza kavuşma zamanı geldi. Aşağıdaki 9 beslenme tavsiyesine uyun; yaza kadar vücudunuzu şekle sokun!

1. Günlük Protein Alımınızı Artırın:

İlk beslenme tavsiyemiz, çok basit. Beslenme alışkanlığınız, düşük kalorili ve düşük karbonhidratlı bir diete dayanıyorsa kas kütlenizi korumak ve bedenen yıkıma uğramamak adına protein alımınızı artırmak zorundasınız.

Vücut yağını azaltmak isteyen bir vücut geliştirici için günde yaklaşık her yarım kilo vücut ağırlığı için 1.5-2 gram protein alımı öneririm. Tüketilen protein kaynakları; yumurta akı, tavuk göğüs eti, hindi göğüs eti, ton balığı, az miktarlarda kırmızı et ve düşük karbonhidratlı protein shake'leri gibi çok saf kaynaklar olmalıdır.

2. Genel Karbonhidrat Alımınızı Düşürün:

İkinci beslenme tavsiyemiz, çok önemli. Zira vücut yağı kaybetmek için karbonhidrat alımınız, vücudunuzun yakıt olarak karbonhidrat yerine yağ yakmasını mümkün kılmak adına kışın aldığınız miktarın altına düşürülmelidir.

'Karbonhidrat alımınızı azaltmalısınız.' derken günlük olarak almakta olduğunuz­ 400 gram karbonhidratı birkaç gün içinde 50 grama düşürmenizden bahsetmiyorum.

Öyle yapmanız, vücudunuzun ciddi bir yıkım sürecine girmesine neden olur. Antrenmanlarınız bozulur, gün boyunca halsiz kalırsınız.

Yemeyi azaltırken dietinizi aşamalar hâlinde planlayın. Kışın 90 kilo geliyorsanız ve vücut ağırlığınızın her bir kilosu için 4 gram karbonhidrat alıyorsanız tam­ bir ayarlama yapmadan önce 3-4 hafta boyunca vücut kilonuz başına aldığınız bu karbonhidrat miktarını, 2-2,5 grama getirmeyi deneyin.

3. Genel Yağ Alımınızı Düşürün:

Makrobesin kalorilerini birbiriyle kıyasladığımızda protein, karbonhidrat ve yağ üçlüsü arasında gram başına en fazla enerjiyi (kaloriyi), protein ve karbonhidratın sağladığından iki kat daha fazla kalori sağlayan yağlardan alırsınız. Bu durumda o değerli kalori alma hakkınızı, neden beslenmenize gereksiz yağ kaynaklarını dahil ederek kullanasınız ki?

Burada yağların tümden kötü olduğunu söylemiyorum. Sadece zaten tükettiğiniz karbonhidrat ve protein kaynaklarından gerekli olandan fazla miktarda yağ alırken dietinize bir de fındık, fıstık ezmesi ve sıvı yağlar gibi yiyecekler eklemeniz gerekmediğini düşünüyorum.

Çoğu vücut geliştirici, vücut yağ oranlarını tek haneli sayılara düşürmeye uğraşırken dietlerine yağ eklemenin sıkı diet yapmalarından kaynaklı yorgunluklarını alacağına inanır.

Ben, şahsen yağ miktarını düşük tutmanın ve kalorilerinizi yağ yerine protein ve karbonhidratlardan almanızın daha iyi olduğunu düşünüyorum. Şöyle bir düşündüğünüzde 2 çorba kaşığı fıstık ezmesinin 200 kalori etmesine rağmen midenizi hiç de doldurmadığını farkedebilirsiniz.

Diğer taraftan büyük bir kâse esmer pirinç ya da yulaf ezmesinin aynı kaloriye sahip olmasına rağmen sizi nasıl da saatlerce tok tutacağını düşünün.

Bununla birlikte balık yağı ve keten tohumu yağı gibi sağlıklı yağlardan küçük miktarların yağ yakmanıza olumlu etkisi olacağından dietinize eklenebileceğine inanıyorum. Bu noktada, dietinize ilave ettiğiniz yağ alımınız nedeniyle hedeflediğiniz günlük kalori miktarını aşmadığınızdan emin olun.

33
100
admin
admin - 8 yıl önce
34355 0 33
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları