Powerlife 3lu set

Profesyonel Anlamda Vücut Geliştirmenin Size Uygun Olmadığını Gösteren Nedenler

Reklam Alanı
Rekabetçi Vücut Geliştirmenin Size Göre Olmamasının Nedenleri

Vücut geliştirme sahnesi ışıkları altında olmak eşsiz bir tecrübedir ve o anın önemini sadece yaşayanlar tam olarak kavrayabilir. O an tüm sıkı çalışmanızı, adanmışlığınızı ve fedakarlıklarınızı göstermenin zamanıdır. Bazıları için bir gösteriş belirtisi, akranlarına hava atma zamanı ve mümkün olan en çok övgüyü toplamak için bir şanstan ibarettir. Diğerleri içinse uzun yıllar süren çabaların toplamı, üst seviyede bir fiziğin kutlanması, benzer mentalitede insanlarla kapışma şansı ve o sahneye çıkıp diğer insanlardan ayrılmak için bir şanstır. Vücut geliştirmeyi rekabetçi bir şekilde yapmak herkese göre değildir. Ciddi olmak gerekirse bu spor zor bir iştir ve muhtemelen size göre değil ve işte nedenleri.

DİSİPLİNSİZSİNİZ

Dünyada vücut geliştirmeyle aynı seviyede disiplin gerektiren başka bir spor yoktur. Ciddi bir vücut geliştirmeci olmak hazırlık modundayken tüm düşüncelerinizi, tüm davranışlarınızı ve tüm gelecek planlarını etkiler. Mümkün olan en iyi forma ulaşmaya karar verdiğiniz üç dört ay sizi öylesine sıkı ve disiplinli bir noktaya götürür ki çevrenizdeki insanların çoğu sizin deli olduğunuzu düşünür. Diyetinize ve antreman programınıza bağlı kalmak, sabahları kardiyo yapmak için erken kalkmak, sosyalleşmenin cezbediciliğine kapılmamak, sizin o sahneye ulaşmanızı engelleyebilecek durumlardan uzak durmak ve kendinize ayırmanız gereken vakit ve disiplin daha önce yaşadığınız tecrübelerden çok farklı olacak. Azimli olan bu yolculuğu sonuna kadar götürebilecekken diğerleri başlayıp sonunu getiremeyecek. Şu an sadece bir şova hazırlanma sürecini anlattım ve şampiyonu asıl şampiyon yapan kısım olan geri kalan zamanlardaki çabaya değinmedim; hala başarabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Diyete Bağlı Kalamamak

Bence bir şova hazırlanmanın şüphesiz en zor kısmı diyet. Her gün aynı şeyleri yemeyi deneyin, tek değişenin istediğiniz görüntüyü elde etmek için hangi dönem hangi yiyeceklerin porsiyonlarının azalacağı olduğunu düşünün. Hatta belki normalde hiç sevmediğiniz yiyecekleri sırf kalori ihtiyacını karşılamak için günde birden fazla yemek zorunda kaldığınızı hayal edin. Belki de normalde hiç iştahı olmayan birisiniz ve hazırlık aşamasında yiyecekleri zorla boğazınızdan aşağı itmek zorunda kalıyorsunuz. Ya da çok iştahlısınız ve metabolizmanız hızlı çalışıp yemek yediğiniz an hepsini yaktığı için geri kalan bütün gün aç geziyorsunuz. Ara öğün mü yemek istiyorsunuz? Maalesef yemek vücudunuz için iyi bir fikir değil. Yemeğinizin tadı güzel olsun diye alternatifler mi arıyorsunuz? Belki acı sos, belki şekersiz tatlandırıcı, tabi istersen kullan ama sadece kendini kandırırsın. Hiç kestirme yoktur ve ekstra bir tatlandırıcının keyfi yemek bitene kadar sürer ve diyete yardımcı olacak başka şeyler aramaya devam edersiniz. Diyet bu işi başarıp başaramayacağınızın temel belirleyicisidir ve çoğu kişi bunun için yeterince azimli değildir.

Fazla pahalı

Vücut geliştirme siz farketmeden sporu cüzdanınızı ve banka hesabınızı boşaltır. Şovu kazanmak için gereken her şeyi yapmayı kafaya bir kez koydunuz mu tahmin ettiğinizden daha fazla para harcamaya gönüllü olursunuz. Yemeğiniz için harcadığınız para aşırı olacak ve en kaliteli yemekleri yemek isteyeceğinizden kırda beslenen etler, serbest gezen tavuk yumurtaları, organik olan her şeyi de katarsak harcama miktarı daha da artacak. Eğer besin firmasına sahip olan azınlıktan değilseniz bu masrafların yanında besin takviyeleri de eklenecek. Vücudunuz eksiklik çekeceğinden sağlığınız için almayı düşüneceğiniz ve o önemli günde en iyi formunuzu yakalamak için alacağınız onca vitaminler, mineraller, protein tozları ve antremanlarınıza ya da gününüze sizi hazırlayacak olan önceden hazırlanmış menüler ve bütün diğer besin katkıları üst üste eklenecek. Bunların yanında yolculuk, otel, kayıt, sahnede bronz görünmeniz için gereken sol    aryum ve profesyonellerce yapılırsaoldukça tuzlu olan makyaj masraflarını yine de ödersiniz çünkü sahnede göründüğünüz ten rengi her şey demektir. Bir de şortunuzu almak zorunda kalacaksınız (muhtemelen bir değil iki tane, biri ön eleme biri asıl şov için). Şovda görevli olan profesyonel fotoğrafçıya da siz sahnedeyken güzel fotoğraflarınızı çekmesi için biraz para vereceksiniz ve sahnedeykenki halinizi izleyebilmek için şovun DVD’sini satın alacaksınız. Bunların da üstüne beklemediğiniz bir sürü ekstra çıkacak ve elinizde avucunuzda ne varsa bitirecek; ama buna değer değil mi?

Konuşmaktan başka bir şey yapmıyorsunuz

“Eğer forma girseydim baya iyi görünürdüm ve kesin birkaç şov kazanabilirdim.” diyen kaç kişi duydunuz. Ya da izleyiciler arasındaki katılımcıların çok kötü olduğunu söyleyip o anki haliyle bile katılsa şovu kazanacağını iddia eden adama ne dersiniz? Ya spor 

salonundaki kondisyonu süper olup herkesin sonraki şovun ne zaman diye sormasını bekleyen adam? Bir de gayet kaslı olmasına rağmen bir şova katılmadan önce daha da fazla kas yapmazsa kendini rezil edeceğini ve sezon dışında tartıda belli bir sayıyı tutturabilirse şov vakti kesin kazanacağını düşünen adam var. Hazırlıklara başlayıp daha sonra plana neden bağlı kalamadıkları hakkında bahaneler üreten, aslında hiç yarışma şansları olmayan adamlar var. Bahsettiğimiz kategorilerden birine giriyorsanız size bir tavsiyemiz var. İnsanların yarışma konusunda sizi ciddiye almasını ve kendinize gaz vermek istiyorsanız, herkese şova katılacağınızı söylemden önce gidin ve şova kayıt olun! Kayıt olmadan şova katılmanız mümkün değil, ve kayıt yaptırdıktan sonra durum gözünüzde gerçeklik kazanır. İşte o zaman gerçekten çabalamaya başlarsınız. O zamana kadar konuşmadan ibaretsiniz.

Onların adı POSING TRUNK

Bu insanların yarışmaya katılmama nedenleri arasından en saçma olanı ve aşağı yukarı şu şekilde “O bikini/tanga gibi şeyi giyemem.”Zaten diğerleri de giymez! Bir vücut geliştirme yarışmasında bu işin nasıl yapıldığını bilen (böyle diyorum çünkü daha önce slip mayoyla katılan yarışmacılar gördüm) kimse tanga giymez. Bunu söyleyen insanların demek istediği kendilerini öylesine açık bir şekilde sergileyemeyecekleri. Evet biraz fazla açık bir giysi ama zaten küçük olmasının amacı sahneye tamamen çıplak çıkmadan mümkün olacak en çok kası gösterip kondisyonunu belli etmek. Bu yarışmanın gerekli bir parçası ve açıkçası umursayan tek kişi sensin. Vücut geliştirme kendine güveni bu kadar az olan biri için uygun bir spor değil. İnsanlar oraya bir kondisyon karşılaşması izlemeye geliyorlar, seni değil. Yani sıkı çalışmalarının sonucunu göstermek için posing trunk giyen insanlarla dalga geçmeyi bırak ve başka bir spora geç; mesela ekstrimde giyilen giysilerin pek açık olmadığını duydum.

Eğer bu makaleyi okuduktan sonra bile hala vücut geliştirmenin size göre olduğunu düşünüyorsanız ne güzel. Sizi gereken çabayı sarf ettikten sonra sahnede görmeyi çok isterim. Eğer size size göre değilse de sorun değil, yarışacağınız hakkında kendinizi kandırmayın yeter. Bu iş herkese göre değil ve bunda utanılacak bir şey yok.

 

 

12
74
admin
admin - 5 yıl önce
13250 0 12
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları