Powerlife 3lu set

Profesyonel Vücut Geliştirme Yolunu Kaybediyor

Olympia sadece kendisinin popüler hale getirdiği spor olan Arnold Schwarzenegger’den gelen eleştirileri güçlendiriyor. Bugünün fizikleri ile ilgili üzücü durumu kapsayan yargıları ile birlikte, yakından bir göz atıldığında ortada suçlanması gereken birçok şey olduğu görülüyor.

8 Mart 2015’de Columbus, Ohio’daki Arnold Classic’in şampiyonunu neşeli bir biçimde kutlamasının üzerinden henüz 24 saat geçmeden Arnold Schwarzenegger yıllık Pazar seminerine katılan gazeteci ve hayranlarının üzerine adeta bir bomba fırlattı. Seçkin vücut geliştirmecilerin durumuna, baş jüri olarak Jim Manion’u seçen IFBB’ye, ‘en kalın boyunlu ve en büyük kaslı adamları seçen’ diğer yetkililere, efsanevi Steve Reeves gibi bir biçimde örnek olabilecek daha estetik ve daha hoş fizikler yerine ortaya çıkan biberon şekilli vücutlara ateş püskürdü. Bu açıklamalar haflalarca sonra bile chat odalarında, internet sayfalarında ve spor salonunda yankılanan iğneleyici bir sitem oldu.

Schwarzenegger küçük bir toplumdan gelip uluslararası bir üne ulaşan nadir bir halk figürü ancak yinede de dar görüşlü ilkel köklerinin çok uzağında kalamıyor. Bu adam bir zamanlar dünyanın sekizinci en büyük ekonomisine sahip olan California’yı yönetmişti, global bir gişe rekortmeniydi ve işte şimdi, çok nadiren bu şekilde adlandırılan ve katılımcılarının atlet olarak tanımlandığı bir sporda estetik üzerine derin düşünceler geliştiriyor, ama kendisi artık spor sayfalarından daha çok kültür sayfalarında boy gösteriyor. Hiçbir şekilde iletişimde olmadan, oturduğu yerden ‘bugünün çocukları’ hakkında şikayetlerde bulunuyor.

VÜCUT GELİŞTİRMENİN EMEKTAR GÖZLEMCİLERİ SCHWARZENEGGER’İN NEDEN BAHSETTİĞİNİ BİLİYORLAR: şişmiş karınlar, synthol şişkinlikleri, akne yaraları, hipodermik apseler ve mıchelın lastik adamı gibi orantısız vücut bölümleri.

Birçoğu onunla aynı fikirde. Vücut geliştirmenin emektar gözlemcileri onun neden bahsettiğini biliyorlar: şişmiş karınlar, synthol şişkinlikleri, akne yaraları, hipodermik apseler ve michelin lastik adamı gibi orantısız vücut bölümleri. Bazen vücut geliştirme şovlarının durumu tıpkı kafası olan bir grup  ev eşyasından ibaret gibi oluyor. Bu vücut geliştirmecilerde eksik olan şey vücut geliştirmenin altın çağı olan 70’lerde Arnold’un yarışların zirvesinde olduğu zamanki fiziğinde bulunabilir.

Eski vücut geliştirme çevrelerinden Frank Zane temelin yukarı çıkarılmadığı ve ideal maskülen estetiği ortaya koymadığını söylemesi üzerinden bir yıl geçmeden, tüm vücut gelitirmecilere doğru çalışmaları gerektiği talimatı verildi. Dergilerin kapaklarında bulunan 70’li yılardaki Schwarzenegger fotoğrafları hala günümüzdeki starlardan daha fazla satıyor. Bu sporu ortaya çıkaran ve sıfırdan bir endüstriyi yaratan görüntüydü.

ALTIN ÇAĞ, KİRLENDİ

Sık sık Altın Çağ’ın estetiğine geri dönmemiz gerektiği konusunda uzlaşılırken, bu sporun bugün olduğu noktaya nasıl vardığı ile ilgili değerlendirilmeye değer anlaşmazlıklar da var. Bazen sözde bilgelere suç atılır, bunların birçoğu ilaç danışmanı/ aracısından başka hiçbir şey değildir, medikal bir diploma olmaksızın kara borsa reçeteleri sağlarlar( bazen de yanlış etiketleyerek).

Ama meselenin bu durumu bu bilgelerden önce geliyor. 90’ların ortasında Flex dergiinden bir editör bir kerseinde çok ünlü bir vücut geliştirmeciden egzersiz programının bir kopyasını istemişti. Bu bilinen kişi eğitimli zekası ile tanınmaktadır ve şaka olarak editöre ilaç programını verdi. Seçkin bir içimde vücut geliştirmede başarıyo ulaşmak için ilaç kullanımının desteğinin gerekliliği hakkında trajikomik bir açıklamaydı. Akla şu söyleyiş geliyor ‘ komik çünkü gerçek’. Fakat artık o kadar omik gözükmüyor.

Eski vücut geliştirme çevrelerinden Frank Zane temelin yukarı çıkarılmadığı ve ideal maskülen estetiği ortaya koymadığını söylemesi üzerinden bir yıl geçmeden, tüm vücut gelitirmecilere doğru çalışmaları gerektiği talimatı verildi. (Solda: STEVE REEVES; sağda: FRANK ZANE)

Yirmi yıl sonra en bilindik profesyonel ve amatör vücut geliştirmecilerin vücut ölçüleri günden güne arttı. Ben şahsen aramızdan ayrılan bu isimlerden bazılarını şahsen tanıyordum —Don Youngblood, Art Atwood, Mat DuVal, Greg Kovacs, Luke Wood— ama beni en çok etkileyen ve en zor olanı Boston doğumlu mutlu bir cengaver olan Mike Matarazzo’nun kalp nakli beklerken ölmesi olmuştu. Aramızdan ayrılmadan önce diğerlerini onun yolundan gitmek konusunda uyarmıştı.

Matarazzo’nun ölümü beni bu ölümün hazin listesinde sorumlu olan bir diğre tarafı düşünmeme sebep oldu: kendim ve medyadaki diğer arkadaşlarım.

Bunun geleceğini görmüştük. Diyalize giden ünlü profesyonelleri izledik, birkaç merdiven çıkarken bile nefes nefese kalan hantal tiplerle yürüdük. Bir keresinde bir yarışta sahne arkasında insülün komasına giren bir yarışmacı görmüştüm ardından sağlık ekiğleri durumu kntrol altına aldı ve onu ambulansla alıp götürdüler.

MUHAKEME GÜNLERİ

Arnold gibi siz de sınırlı etkileri olmasına rağmen jüriyi suçlayabilirsiniz. Bir şovda şekilsiz bir ilaç canavarına işaret koyan bir juri görmüştüm, bunun sebebi de sadece seyircilerden gelen feryatları karşılamaktı.  Puanlamada sabir kriterlerden yoksun olan subjektif bir sporda, kalabalığın tepkisi resmi puanlamayı yapanların üzerinde karşı konulamaz bir etki yaratabilir. Bu erkeklerde olduğu kadar kadınlarda da geçerli. 1992 yılında İngiltereden Paula Bircumshaw !992 Ms. International yarışmasına iri ( o zaman için) kategoride katıldı ama o zamanki rakiplerine iyilik olacak şekilde seçilmedi. Son altının yer aldığı sıralamaya girmeyi başaramadı.

Sahne arkasında üstünü değişirken kalabalığın onun adını söylediğini duydu. Onların sesine kulak verdi ve sahneye geri döndü, terini sildi ve kendi yerinde tutan daha küçük bir kadına alaycı bir biçimde işaret etti. Seyirciler onaylamak için adeta haykırdılar.

kadınlarda profesyonel seviyedeki vucut geliştirme yok oluyor, kadınların fiziğindeki bölümler daha az  kaslı standartlara yöneliyor. (yukarıdaki: JULIANA MALACARNE, 2015 Vücut  OLYMPIA şampiyonu)

Bircumshaw altı ay boyunca yarışlardan uzaklaştırılma cezası aldı ama dibine kadar bir halk kahramanı oldu. Jüri mesajı almıştı. Ve tabi ki vücut geliştirme basını da. 90’larda internetten önce, Flex, Muscle&Fitness, MuscleMag ve Muscular Development gibi dergiler gündemi belirlerdi. Paula iyi bir örnekti ve görünümün üstünlüğünün kanıtıydı. Sonuç olarak, kadınların sporu daha büyük bölümlere daha hoş görülü hale geldi, sonunda ise aşırı androjen yüklenmiş maskülen kadınlardan şikayet edilmesine sebep oldu, bu sporun içinde olanlar için hoş değil ve dışında kalanlar için de ayaklı bir PR felaketi.

Kademeli olarak  kadaınlar profesyonel seviyede vücut geliştirme yok oluyor, kadınların fiziksel bölünmelerinin daha az kaslı olmalarına yol açıyor. Ms International, Bircumshaw’ın bedeniyle yaptığı şov çok fazla karışıklığa sebep oldu, artık yok, Vücut International olarak değiştirildi. ( Bircumshaw’ın çok hoş bir bayan olduğu ve asla bir ilaç canavarı olmadığını hatırlatmak gerekir. Bugünün standartlarında neredeyse vücut bölünmesine tam olarak oturuyor.)

TEK KULLANIMLIK  EŞYALAR

Bu IFBB’nin çalışma biçimi olacak gibi görünüyor: yeni bir bölüm yaratma, tercih edilen standartlar geliştirme ve daha sonrada eskisini devre dışı bırakmak. Benzer bir bölünme belki erkekler içinde geliştirilip ortaya çıkabilir ki daha elverişli olarak ortaya çıksın, kaslı vücut için daha ulaşılabilir olsun. Ardından bu yaz, Schwarzenegger’e doğrudan bir karşılık gibi görünen şey şu ki Manion klasik fizik bölümünün oluşumunu duyurdu.

Hayranlar ve spor basını oyunu talep eder ardından cesetler karaya vurduğu zaman rezalet ortaya çıkar. Dünya Güreş Organizasyonu genç yaşta öle güreşçi listesi ile ünlüdür, sıklıkla da kazara aşırı doz, intihar ve kalp krizinden ölüyorlar. Ulusal Fulbol Ligi, ülkenin en çok seyircisi olan sporu da erken ölümlerle sonuşlanan benzer problemlere sahip. Fans and sports media demand the spectacle, then express outrage when the corpses pile up. World Wrestling Entertainment is famous for its roster of wrestlers who died young, most often from accidental overdoses, suicides, and heart attacks. The National Football League, the nation's top spectator sport, has similar issues with concussion-related early deaths. Bu sportif eğelecenin popularitesine bu felaketlerin çok az bir etkisi var.

Tüm bu sporlarda performans artırıcı ilaçlardan daha çok ortak olan şey  profesyonel sporculara tek kullanımlık bir eşyadan daha az insancıl biçimde davranan sitemdir. Bazıları bunun ödenmesi gerekn bir bedel olduğunu düşünebilir: büyük nayı ve yıldırlarız alırsan, riski de alırsın.

Belki bu doğrudur. Ama Mike Matarazzo’yu düşünmeden edemiyorum, bir eş, bir baba, bir arkadaş ve hepimizle birlikte hala gülüp şakalaşması gereken yaşam dolu bir insandı.

Bu arada Flex dergisinin yazarına ilaç programını veren kimdi? Nasser El Sonbaty idi. Kalp ve böbrek yetmezliğinden 47 yaşında hayatını kaybetti.

Kaynak: bodybuilding.com

14
40
admin
admin - 6 yıl önce
7166 1 14
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları