Powerlife 3lu set

Protein Bar Nedir

Reklam Alanı
Protein barları diyetiniz sırasında protein ve diğer nutrienleri almanızı sağlar. Tek başına iyi ya da kotu olarak değerlendirilmeleri mümkün olmasa da yeme alışkanlıklarınızda nasıl yer edindiklerine bağlı olarak yararlı ya da zararlı olabilirler. Bunları yiyip yememe kararınız yeme alışkanlıklarınıza, fitness hedeflerinize ve mali durumunuza bağlıdır.

Bilmeniz gerekenler

Protein barları bir ya da daha fazla kaynaktan (ör. Sut, soya, yumurta) izole edilmiş proteinden oluşur. Ayrıca  tüketiminizi arttırmak için karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineraller gibi diğer nutrienleri  de içerebilir ve farklı tat seçenekleri bulunur. Kullanılan protein ve diğer katkıların kalitesi bu barların beslenme ve sağlığınız üstündeki iyi ve kotu etkisini belirler.

Avantajlar

Protein barları soya ya da hayvansal kaynaklar gibi kaliteli protein kaynaklarından yapıldığında diyetinizde aldığınız gerekli amino asitleri arttırarak kas dokusu inşası ve korumasına, bağışıklık ve kan hücresi yapımına, yara ve hasarlı dokuların tamirine, hormon ve enzimlerin yapımına katkı sağlar. Ayrıca içerdikleri karbonhidrat ve yağlar ile enerji kaynağı olarak kullanılabilirler, vitamin ve mineraller ile de genel sağlığınızı olumlu etkilerler. Buz dolabında saklamaya ve bir ön hazırlığa ihtiyaç duymadıklarından yemek aralarında ve ayak ustu yemek için birebirdirler. Fitness hedeflerinize bağlı olarak az kalorili yüksek protein kaynağı olmalarıyla kilo vermeniz ya da ek besin maddeleriyle  kas yaparken normal diyetinize destek olması için kullanmanıza uygundur.

Olumsuz Yanları

Diğer besinlerle takviye edilen protein barlarından bile normal besinlerden elde ettiğiniz her şeyi alamazsınız. Protein barlarını ana besin kaynağı olarak kullanmanız vücudunuzun vitamin, mineral, yararlı yağlar, bitkisel kimyasallar ve lifler acısından eksiklik çekmesine yol açabilir. Ayrıca protein barlarının kolaylığı biraz pahalıya mal olabilir. Spor beslenme uzmanı Nancy Clark'a göre protein barları ayni besin değerini içeren normal yiyeceklerin 3 katı daha pahalı. Normal diyetiniz protein ve enerji ihtiyacınızın hepsini karşılamaya yetiyorsa üstüne bir de protein çubuğu tüketmek günlük kalori alımınızı istenmeyen bir şekilde arttırabilir.

Değerlendirme

Sağlıklı olduğunuz ve ihtiyaçlarınızı karşılayan bir diyeti takip ettiğiniz sürece protein çubuğu tüketmeniz gerekli değildir. Protein çubuğu tüketildiği duruma ve  zamana bağlı olarak buyuk kolaylık sağlayabilir fakat ana protein kaynağınız olmaları ya da diyetinizin buyuk bolumunu kapsamaları sağlıklı bir durum değildir. Eğer protein çubuğu tüketecekseniz iyi bir marka tarafından ve kaliteli protein kaynaklarından üretildiğinden emin olmalısınız.

Kaynak: healthyeating.sfgate.com

23
0
admin
admin - 8 yıl önce
5359 0 23
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları