Powerlife 3lu set

Protein Kahvaltısı

Güne protein ile başlamak için et ve kuruyemiş kahvaltısı

Reklam Alanı
Günlük beslenme düzeniniz, ucuz karbonhidratlar, çocuk işi yemekler ya da daha kötüleri ile beslenemeyeceğiniz kadar önemlidir. Üst düzey sporcuların bağımlısı olduğu bu kahvaltı şeklini siz de deneyin: Bir porsiyon et ve bir avuç kuruyemiş!

Hepimiz kahvaltının, günün en önemli öğünü olduğunu biliyoruz. Ancak tabağınızdaki kahvaltının sizin için ne kadar uygun olduğuna dikkat etmeniz de önemli ­hususlardan biridir.. Elbette “uygun kahvaltı” spordaki hedeflerinize göre değişir fakat ben size, antrenman yaparken iyi hissetmeyi ve iyi görünmeyi sağlayacak beslenme tavsiyelerinde bulunacağım.

“Et ve kuruyemiş kahvaltısı” enerjiyi yükselten, verimliliği artıran ve zihinsel odaklanmaya yardımcı olan bir diyettir.

Peki et ve kuruyemiş kahvaltısı niçin bu kadar etkili? Bu soruya adım adım cevap vereceğiz;

Sürekli Güç için Et

Sabahları kahvaltıda et yiyen herkes, işine daha iyi odaklanır ve gün içinde kendini daha enerjik ve güçlü hisseder.

Peki etteki sır nedir? Et, içerdiği yüksek protein sayesinde gün içerisinde, enerji seviyenizi yükseltir. Şeker ya da basit karbonhidratlar da size aynı etkiyi yapar ama protein eksikliği, yüksek enerji hissinin kısa sürmesine neden olacaktır. 2011 yılında gazetelerde yayınlanan, obezite ile ilgili bir makalede; yüksek proteinli ve normal proteinli diyetler uygulayan iki ayrı grup incelenmiştir. Yüksek protein alan grubun diğer gruba göre daha az açlık çektiği, gece daha az atıştırdığı ve yemeğe olan düşkünlüklerinin azaldığı anlaşılmıştır.

Çocukların kahvaltı alışkanlıklarını inceleyen bir araştırmaya göre, yüksek proteinli­ kahvaltının sadece sabah değil, öğleden sonraya kadar uzanan bir zaman diliminde yüksek oranda enerji verdiği kanıtlanmıştır.

Kan Değerlerini Dengede Tutmak İçin Kuruyemiş

Kuruyemişler, uzun vadede kandaki şeker seviyesini dengede tutmaya yarayan sağlıklı yağların en önemli kaynağıdır. 2011 yılı ortalarında, DiabetesCare dergisinde yayınlanan bir çalışmaya göre; 50-100 gram arasında kuruyemişin, büyük bir dilim çörek ile eşit miktarda kaloriye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. David Jenkins, diyabet hastalarını üç gruba bölerek bir çalışma gerçekleştirmiştir.

Birinci grup, günlük diyetlerine 75 gram fıstık eklemiş, ikinci grup protein açısından zenginleştirilmiş kepekli çörek ilave etmiş ve üçüncü grup ise bunların her ikisini de günlük diyetlerine eklemiştir. Üç ay sonra, ilk grupta LDL (kötü kolesterol) seviyesi ve diğer sağlıklı tüm kolesterol seviyeleri, diğer iki gruba göre artış göstermiştir. Aynı grup, kandaki glikoz kontrolünü gösteren HbA1c testinde de hatırı sayılır gelişmeler göstermiştir.

Bu çalışma, fıstığın yalnızca kalp sağlığı için değil, kan şekerinin düzenlenmesinde de etkili olduğunu ortaya koyulmuştur. Gerçek hayatta dengeli kan şekeri, karbonhidrat onarımı yapmak yerine tutarlı bir zindelik ve enerji üretimi sağlar.

­

­

Reklam Alanı
Mükemmel Kombinasyon

Bugünlerde gıda alerjileri hakkında çeşitli konuşmalar yapılıyor fakat unutulan bir şey var ki; o da tekrarlanan diyetlerin yarattığı risktir. Vücut geliştirme ile uğraşan sporcuların uyguladıkları biftek, peyniraltı suyu tozu, yumurta, ton balığı ve kazein (sütte bulunan bir protein) gibi içeriklere sahip tekrarlanan diyetlerin, alerjik reaksiyonlara neden olma riski fazladır.

Alerji testi, hangi yiyeceklerin sizi olumsuz etkilediğini öğrenmek için iyi bir yoldur ama bu testi yaptıramıyorsanız, en azından protein kaynaklarınızı çeşitlendirmeniz, alerji riskinizi azaltacaktır. 2-6 hafta arasını geçmeyen alerji durumlarında protein alışkanlıklarınızı yeniden düzenlemekte fayda vardır. Protein kaynaklarını değiştirmek, sizin yeni ve daha etkili beslenme alışkanlıkları ile tanışmanızı sağlar. Örneğin, 100 gram sığır eti içeren bir hamburger size­ 7.8 gram protein sağlarken, kalori olarak eşit porsiyonda bir dana eti, 19.9 gram protein sağlar. Eğer bulabilirseniz yabani et, yerli ete nazaran daha sağlıklı ve dengeli Omega-3­ ile Omega-6 yağ asitleri içerir.

Diyetinizde çeşitli et varyasyonları da uygulayabilirsiniz. Eğer kümes hayvanlarına düşkünseniz; ördek, kaz ve bıldırcın deneyebilirsiniz.

­

Kaynak: Bodybuilding.com

36
100
admin
admin - 8 yıl önce
56004 1 36
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları