Powerlife 3lu set

Protein Tozu Gerçekten Gerekli Mi?

Protein, insan vücudunun temel yapı birimi olarak kabul edilir. Vücut sistemleri tarafından gerçekleştirilen birçok olayda etkin olarak kullanılır. Bağışıklık sisteminden hormon üretimine varıncaya kadar çok sayıdaki önemli fonksiyonda rol alır. Ayrıca kas üretimi ve dokuların onarımında etkilidir. Bundan dolayı insanların proteine olan ilgisi çok fazladır. Son dönemlerde ise diyetlerin önemli bir parçası haline gelmiştir. Bütün bunlar insanların dışarıdan protein takviyesi almasına neden olmaktadır. İşte tam bu noktada protein tozu kullanımı sorgulanır. Protein tozu gerçekten gerekli mi? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

Spor Yapmayanların Ne Kadar Proteine İhtiyacı Var?

Özellikle vücut geliştirme sporları ile ilgilenenler, vücutlarının daha fazla proteine ihtiyacı olduğunu düşünür. Bu düşünce genel anlamda yanlış değildir. Ancak ilk olarak normal bir insanın ne kadar proteine ihtiyacı olduğunun bilinmesi gerekir.

Protein ihtiyacına ilişkin çok sayıda araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonucunda bir insanın alması gereken protein miktarının yaş, cinsiyet, sağlık ve aktivite durumu gibi değişkenlere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.

Bu değişkenler bir kenara bırakılıp, 70 kg ağırlığında olan birisi dikkate alındığında; ortalama 54-72 gr proteine ihtiyacı olduğu anlaşılmaktadır. Söz konusu rakamların kişiden kişiye göre değişebileceği unutulmamalıdır. Burada önemli olan nokta, ortalama ihtiyacın gün içinde tüketilen gıdalarla karşılanabileceğidir. Sağlıklı bir diyete sahipseniz, günlük 60-70 gr protein alıyorsunuz demektir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Fit ve Sağlıklı Olmak İçin Bu 10 Yiyeceği Tüketin

 

Vücut Geliştirme Sporları Yapanların Ne Kadar Proteine İhtiyacı Vardır?

Normal bir yaşam tarzına sahip olan insanların ihtiyacı olan protein miktarı bilinmektedir. Ancak normalin dışında sayılabilecek kişiler (vücut geliştirme sporcuları) için bu miktar geçerli değildir. Çünkü kas gelişimine odaklanan kişiler için protein ihtiyacı çok daha fazladır.

Vücut geliştirme sporcularının temel hedefinin kas kütlesinin arttırılması olduğu bilinir. Bunun için de fazladan proteine ihtiyaç duyarlar. Aktif sporcuların günlük almaları gereken protein miktarı, ağırlıkları ve yaptıkları egzersizlere göre farklılık gösterir.

Ortalama olarak aktif sporcuların kilogram başına 1,2 gr ila 2 gr arasında protein alması gerekir. Örneğin; 80 kg olan aktif bir sporcunun günlün 96 gr ile 160 gr arasında protein alması gerekecektir.

Direkt olarak kas kütlesine odaklanan sporcuların ise kilogram başına günlük 1,4 gr ila 2 gr arasında protein alması gerektiği ifade edilmektedir. 90 kg olan bir sporcu için gerekli olan protein miktarı bu durumda 126 gr ile 180 gr arasında değişir.

Yukarıda yer alan protein miktarlarının son derece yüksek olduğu açıktır. Normal bir insanın bunu günlük besin tüketimi ile alması mümkün değildir. İşte bu noktada protein takviyeleri ve dolayısıyla da protein tozu gündeme gelir.

Bu Yazı da İlginizi Çekebilir: Yüksek Protein İçeren 10 Gıda

 

Protein İhtiyacının Yiyeceklerden veya Protein Tozundan Alınmasının Farkı Var Mı?

Çoğu insan, protein ihtiyacını günlük yiyeceklerinden karşılayabilir. Bunun için dengeli ve sağlıklı bir beslenme programına sahip olması gerektiği asla unutulmamalıdır. Ancak spor ya da ekstra aktivite gerektiren bir duruma sahipseniz, işte bu noktada protein takviyesi gündeme gelmelidir. Peki, protein tozu ile gıdalardan alınan protein arasında fark var mıdır?

Öncelikle normal gıdaların içerisinde sadece protein yoktur. Gıdaların içinde vitamin, mineral ve lifler vardır. Kısacası vücut için gerekli olan diğer besinleri, tükettiğiniz gıdalardan rahatlıkla alabilirsiniz. Bir diğer fark ise gıdalardan alınan proteinin maliyetinin çok daha düşük olmasıdır. Gıda fiyatları ile protein tozu karşılaştırıldığında, maliyetin ne kadar düşük olduğu çok daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Gelelim protein tozuna. Protein tozunu, günlük protein ihtiyacını karşılayamayanlar ve bazı özel durumu olanlar kullanmalıdır. Bu özel takviye, vücuda ihtiyacı olan proteini en kolay yoldan verir. İhtiyaç duyduğunuz miktara bağlı olarak farklı türden protein tozlarını tercih edebilirsiniz. En basit şekliyle sulandırarak tükettiğiniz bu besin takviyeleri, size ihtiyacınız olanı kısa sürede verecektir.

Genel bir değerlendirme yapılacak olursa proteinin besinlerden alınması öncelikli olmalıdır. Akabinde eksik kalan miktar için protein tozu besin takviyeleri kullanılabilir.

 

 

Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Vücut geliştirme sporcuları, protein tozunu genellikle egzersiz sonunda alır. Bu sayede kasların ihtiyacı olan protein sağlanmış olur. Bu yöntem, sorunu etkili olarak çözer. Ancak tam anlamıyla doğru bir yöntem olduğunu söylemek mümkün değildir.

Bu konuyla ilgili çalışmalar yapan araştırmacılar, proteinin bir defada alınmaması gerektiğini belirtir. Söz konusu araştırmacılar, proteinin gün boyunca alınmasının vücut için çok daha yararlı olacağını ifade eder. Güne yayılan protein tozu kullanımı, kas sentezinin çok daha etkili bir şekilde yapılmasını sağlar. Uzmanlar sabah, öğle ve akşam olmak üzere günde en az üç kerede bu tozların tüketilmesi gerektiğini söyler.

Yapılan egzersizden sonra kaslar 24 saat boyunca proteine ihtiyaç duyar. Bir defada tüketilen protein tozunun tamamını vücut bir kerede kullanamaz. Fazla alınan protein parçalanır ve yağa çevrilerek depolanır. Böylece hem diğer saatlerdeki protein ihtiyacına cevap vermemiş hem de yağ depolamış olursunuz. İşte bu tür nedenlerden dolayı protein tozunun zamana yayılarak kullanılması gerekir.

 

SONUÇ

İnsanların önemli bir kısmı protein tozuna gereksinim duymaz. İhtiyacı olan proteini tüketmiş olduğu gıdalardan alır. Ancak sporcular ve özel durumu olanlar için günlük protein alımı yeterli gelmez. Bunun için söz konusu kişilerin ekstra protein alması gerekir. Bu noktada protein tozu iyi bir seçenektir. Sizin de böyle bir durumunuz var ise protein tozu kullanabilirsiniz. Ancak protein tozu seçiminde dikkatli olmanız gerektiğini asla unutmayın.

Fiyat ve Performans Açısından En İyi 5 Protein Tozunu Buradan İnceleyebilirsiniz.

7
0
admin
admin - 2 yıl önce
1182 0 7
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları