Powerlife 3lu set

Protein Tozu Vücuda Zararlımıdır?

Reklam Alanı
Protein tozlarının herhangi bir yan etkisi var mı?

Birçok insan ­kas yapmak­için protein tozları alır .Ancak, bunun gerçekten etkili olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Yüksek dozajda­ protein­ tüketmenin gerçekte sağlığınıza olumsuz yan etkileri olabilir mi ?

Protein tozu kas yapmaya yardımcı olur mu?

Proteinin kas yapmak için gerekli olduğu kesinlikle doğrudur, vücuttaki çok sayıda diğer önemli işlevlerde olduğu gibi. Ancak,­ne kadar protein tükettiğiniz çok da önemli değil­aslında. Sorulması gereken soru şu:

Ne ölçüde­ kas gelişimi ­oluşabilir? Bir limiti var mı?

Hatırlanacak ilk şey, tek başına protein yemenin kas büyütmeyeceğidir.Kas yapmak için bunu kullanmak zorundasınız. Ağırlık kaldırma ve diğer direniş faaliyetleri esnasında kasa yapılan hafif hasar ve sonrasındaki iyileşme kas gelişimin ne kadar büyüdüğüdür. Bu yüzden kas yapmak için sadece protein tozları tüketiyorsanız ama hala evde oturuyorsanız bu olmayacaktır. Kas gelişimi­yeterli­protein­malzemeleri gerektirir ancak çoğu insana göre protein, gıda kaynaklarından kolayca elde edilir ve tozlarla birlikte takviyesine gerek yoktur.Tozla ekstra ilave yapmak, herhangi bir gerçek etki olması pek mümkün olmayan pahalı bir süreçtir. Maksimum protein sentezini ve kas gelişimini desteklemek için diyette ve yeni doku sentezleri için proteinleri serbest bırakarak yakıt kaslarını yakabilen kompleks karbonhidratlarda, yeterli derecede protein olmalıdır.

­

Yan Etkiler Nelerdir?

­

Protein tozlarından ya da tek başına gıdadan bile yüksek dozajda protein tüketmek sağlığımız için zararlı olabilir. Yağ Artışı Diyete protein tozu şeklinde ekstra protein eklemek­ ekstra kalori ekler. Aşırı protein, vücudun kendi orijinal şeklinde saklanamadığından, daha fazla kas yapmak için, bu kalorileri yeterli miktarda fiziksel aktivite ya da yeterli ağırlık taşıma aktiviteleri yaparak yakamıyorsanız bu ekstra kaloriler muhtemelen yağa dönüşebilir. Fiziksel aktivite­seviyelerinde "bir artış olmadan" kalorilerin yanı sıra protein alımında bir artışın,­protein tozu takviyesi­yaptığınızda aradığınız tam olarak gerçekleşmeyebilir. Hem yağ hem de kasta eşit bir ilerleme ile sonuçlanması muhtemeldir. Kemik Kaybı Yüksek dozajda protein alımı, içeri giren­sülfatlar­ve­fosfatlardan dolayı vücutta büyük ölçüde­asit­üretir.­Sonrasında böbrekler fazla asiti boşaltarak asit dengesini yenilemeye çalışır. Aynı esnada iskelet, bir tampon olarak ayrıca idrar kesesinde kaybolan kalsiyumu salgılar. Bu, özellikle kadınlar gibi yüksek risk gruplarında uzun bir zaman diliminde meydana gelirse,­osteoporoz­riskini arttırabilen kalsiyum kaybıyla sonuçlanabilir. Ancak bu etkiyi, proteine ilave olarak alkali içeren meyve ve sebzeli bir diyet­ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Böbrek Hasarı Yüksek proteinli­diyetler,­koton­denilen ürünlerin aşırı salgılanma ihtiyacından dolayı böbrekler üzerinde artan bir baskı meydana getirebilir.Eğer uzun bir süreyi takip ettiyse, azalmış böbrek işlevi olan insanlar için bu­stres­durumu kötüleştirebilir ve hatta sağlıklı böbreği olan insanlarda bile işlevin azalmasına katkıda bulunabilir.

 

Vücuda Yüksek protein alımı, özellikle yeterli karbonhidrat yemiyorsanız vücutta­toksik ketonların yapılandığı bir yerde­ketozis­içerisinde vücuda baskı yapabilir.Böbrekleriniz daha sonra bu maddeleri ortadan kaldırmaya çalışarak aşırı bir hız içine girer ve bu süreç içinde çok fazla su, idrar olarak kaybolur.Bu, özellikle egzersiz sırasında da çok fazla sıvı kaybediyorsanız kuruma riskini arttırır. Bu kuruma sadece böbrekler üzerindeki stresi atmaz ama aynı zamanda aşırı durumlarda kalbin işlevini de etkileyebilir.Baş dönmesi, halsizlik ve kötü nefes kokusu gibi istenmeyen yan etkileri de olabilir. Ne Kadar Proteine İhtiyacımız Var? Protein, günlük kalorinizin %30’undan daha fazla olmamalıdır fakat gerçekte bundan daha az yani yaklaşık %15 gibi bir oran birçok insana yeterli proteini sağlayacaktır. Protein için tavsiye edilen günlük azami dozaj, vücut ağırlığının kilo başına 0,36 gramıdır. Bu yüzden eğer 85 kiloysanız günde yaklaşık 68 gram proteine ihtiyacınız var. Ortalama bir bifteğin yaklaşık 42 gram­protein­içerdiğini biliyorsanız bunu başarmak zor değil.

Kaynak; https://www.zararlari.org/protein-tozunun-zararlari/

35
80
admin
admin - 4 yıl önce
241047 0 35
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları