Powerlife 3lu set

Protein Tozu

Bir spor salonuna gidiyorsanız, muhtemelen sporcuların antrenman sonrası içtikleri protein karışımlarından ve bunların çeşitlerinden söz ettiklerini duymuşsunuzdur. Eritilip içecek haline getirilerek ya da tercihe göre farklı şekillerde de tüketilebilen­protein tozları, sporcular arasında giderek daha da popüler hale gelmektedir.

Protein tozları, herhangi bir eczaneden ya da internet üzerinden satın alınabiliyor. Hazır içecek haline getirilmiş­protein tozlarını­dahi, mağazalardan kolaylıkla temin edebilirsiniz. Peki­protein tozları­yalnızca vücut geliştirme sporuna mı hitap eder yoksa herhangi bir sporcu da bunlardan yararlanabilir mi?

Reklam Alanı
Protein Tozu Nedir?

Protein tozları çeşitli formlarda sunulmaktadır. En yaygın üç formu, whey, soya ve kazein proteinleridir. Uzmanlara göre whey, suda çözünebilen bir süt proteini olduğu için, en çok tercih edilen protein tozudur. Başka bir uzmana göre whey, tam proteinler içerdiği için de oldukça faydalı. (Tam proteinler, insanın beslenme yoluyla alması gereken dokuz amino-asiti de içerir.) Et ve süt ürünü tüketmeyenler, soya proteinini de tercih edebilirler ancak soya proteini suda çok iyi çözünmez ve tadı çok da hoş olmayabilir.

Protein tozları piyasada çok farklı fiyat aralıklarında bulunabilmektedir. Olağan şartlarda gündelik antrenmanlarını yapan bir sporcu için, kullandığı protein tozunun ne kadar pahalı olduğunun pek önemi yoktur. Eğer bu ürünleri kullanacaksanız, daha yaygın bulunan ucuz protein tozlarından da aynı faydayı sağlayabilirsiniz.­Bu ürünler, kullanımı kolay, yüksek kalitede tam protein kaynaklarıdır. Yine de şunu unutmamalısınız: Sporcular dahil olmak üzere çoğu insan, protein tozu almadan da kırmızı et, balık, beyaz et ve süt ürünlerini tüketerek, ihtiyaç duyduğu yağsız proteini alabilir.

Öyleyse protein tozları ne zaman kullanılmalı? Ironman yarışmacıları ve NBA basketbolcuları gibi üst düzey atletlerle çalışmış sporcu beslenmesi uzmanı ve diyetisyen Barbara Lewin’e göre, bir amatör sporcu şu sebeplerle protein takviyesine ihtiyaç duyabilir:

Büyüme Çağındaysanız.­Halen gelişmekte olan beden, genel olarak daha fazla protein harcar. Bu yüzden genç bir sporcu, antrenmanlarını desteklemek için protein takviyesine ihtiyaç duyabilir.
Bir Programa Başlıyorsanız.­Vücut geliştirmede yeniyseniz ve kas yapmaya çalışıyorsanız normalden daha fazla proteine ihtiyaç duyarsınız.
Antrenmanlarınızı Artırıyorsanız.­Eğer haftada birkaç gün yarımşar saatlik çalışmalar yapmaktayken bir yarışmaya hazırlanmaya karar verdiyseniz, vücudunuz daha fazla proteine ihtiyaç duyacaktır.

Kaynak:webmd.com

28
100
admin
admin - 8 yıl önce
45699 0 28
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları