Powerlife 3lu set

Recovery İçin En İyi 7 Yiyecek

Kramları önlemek, bitkinliği en aza indirmek ve enerji kaynaklarınızı doldurmak için egzersiz sonrası dinlenme zamanlarında doğru besinleri tüketin.

 

İyileşmeye Giden Yol

 

Yoğun bir egzersizden sonra kaslarınız sadece proteine acıkmaz aynı zamanda acı da çekersiniz- yapmış olduğunuz fazladan set ile ilgili bir yorumu mutlaka vardır. Ve önünüzdeki haftaya bakınca bazı ağır ve yoğun ağırlık kaldırma egzersizleri planladığınızı görürsünüz. Bu acıyı hafifletmek ve toparlanmak için geçen süreyi azaltmak için midenizi doğru ve  iyileştirici besinlerle doldurmalısınız. Fitness hedeflerinize doğru tam gaz ilerlerken kaldırma çabalarınızda herhangi bir aksama yaşamak istemezsiniz.

 

Yaban Mersini

Egzersiz sonrasında hemen bir protein içeceği kapmaya otomatik olarak kurulmuşsunuzdur. Ancak protein tozu tek başına her zaman doğru besin içeriğini sağlayamaz özellikle de ağrıyan kaslar için. Çözüm: biraz yaban mersini eklemek. Yaban mersini bol miktarda antioksidan içerir bunlar da egzersizlerden kaynaklanan radikal kas hasarlarını önlemeye yardımcı olacaktır. Uluslar arası Spor Beslenme Birliği Dergisi egzersiz öncesi ve sonrasında yaban mersinli shake tüketimi ile kas toparlanmasının hızlandığı yönünde bir yayın yapmışlardı.  

 

Su

Suyun neden önemli olduğu konusunda birkaç sebep var ancak bizin değerlendirmelerimize göre vücudun susuz kalmasını önlüyor ve zorlu egzersizler boyunca da bu durumun devam edebilmesini sağlıyor. Eğer egzersiz öncesinde bedenin su ihtiyacı yeterince sağlanamaz ise krampla, sakatlıklar ve bitkinlik kaçınılmaz olur üstelik iyileşme süresi de uzar. Her gün 10-20 dakikada bir 200-300mL su içilmesi tavsiye ediliyor ve eğer ciddi anlamda ter dökerek egzersiz yapıyorsanız daha fazlasını tüketmeniz gerekmektedir.  

 

 

Potasyum bakımından zengin yiyecekler

 

Kas krampları birden fazla kası hedef alabilen beklenmedik ve istemsiz kasılmalardır ve çoğunlukla potasyum gibi bazı mikro besinlerin eksikliğinden kaynaklanırlar. Potasyum aşırı terleme ve su kaybı ile kolaylıkla vücutten atılabilmektedir. Potasyumun günlük olarak alınması gereken miktarı 4,7 gramdır. Potasyum proteince zengin besinlerde ve lifli yeşilliklerde bulunur; bu tür gıdaların tüketilmesi kas kramplarını önlemek için uygun adım olarak değerlendirilebilir.

 

Vişne

Ağır şeyleri kaldırıp indiriyorsunuz böylece bedeninizde oldukça fazla stres ortaya çıkıyor- bu da iltihap oluşumuna neden olabilmektedir. Bir daha ciddi yükler kullanarak ağırlık çalışmayı planladığınız zaman egzersizden önce ve sonra bir bardak vişne suyu için.  Uluslar arası Spor Beslenme Birliği Dergisi vişne suyunun kas bitkinliğini ve iltihaplanmayı azalttığını belirtiyor.

 

Protein

 

Su ve mikro besinlerin iyileşme sürecinde rolü vardır ancak baş rolü protein almaktadır. Şimdiye kadar egzersiz sonrasında protein tozu olarak ya da yemek olarak protein tüketmeniz gerektiğini biliyorsunuzdur. Protein kas liflerinde egzersizden kaynaklı hasarların onarılmasına yardımcı oluyor, kas liflerinin adaptasyonuna yardımcı oluyor ve enerji depolarını dolduruyor. Günülk olarak hedeflenen vücut ağırlığının her kg’ı için 1,25-1,5 gram protein tüketilmesi tavsiye ediliyor.  

 

Somon

Somon balık yağı ya da bilinen diğer adı ile omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-3’ler eykosapentanoik asit(EPA) ve docosahekzanoik asit(DHA) bileşenlerinden oluşur bu asitler birçok anti-inflamotuvar prosesde yer alırlar. Bu proseslerde EPA ve DHA oksidize yağ asitlerinden meydana gelen sinyalizasyon moleküllerinin anti-inflamatuvar etkisinin yükselmesine neden olur. İltihaplanmanın azalması ve inflamatuvar sitokinlerin üretiminin artmasında büyük bir rol oynarlar.

 

Sindirimi hızlı onan karbonhidratlar

 

Egzersiz sonrası glikojen depolarınız boşalır ve hızlı sindirilen karbonhidratlara ihtiyaç duyarsınız. Beyaz nişastalı besinler veya meyveler gibi çabuk sindirilen karbonhidratlar tüketmek insülin seviyesinde zıplama yapacak ve glikojen depolarınızı dolduracaktır. Bu hızlı sindirilen karbonhidratları tüketme aralığı egzersizden sonraki 10-15 dakikalık süre olmalıdır.

16
0
admin
admin - 6 yıl önce
9208 0 16
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları