Powerlife 3lu set

Ronnie Coleman Günümüz Gençlerinin Ağırlık Kaldırmadığını Söylüyor

“Herkes vücut geliştirme yapmak ister ama hiç kimse gerçek anlamda sağlam ağırlık kaldırmak istemiyor.”

Tüm bunları daha önce de duymuştuk. Kahve kupalarından t-shirt’lere her yerde yazıyor. Kısacası bu durum spor salonuna gitmeyi ciddiye alan herkes için bir felsefe gibi ve ciddi miktarda ağırlık kaldırmayı düşünmek yerine ayna karşısında birkaç selfie çekmek için etrafta dolanan ve  taklitçileri görmekten sıkıldık artık.

Ronnie’ye göre bugünlerde birçok erkek…

“Oraya giriyorlar ve biraz ağırlık kaldırıyorlar. Bunu bu şekilde basit yapmak, asıl mesele bu değil. Çalışmanız gerek. Gerçekten sıkı çalışmalısınız. Tüm gün ne yapıyorsanız ondan daha zorlayıc bir biçimde çalışmanız gerek. Ben bu bir saatlik süre boyunca bütün gün sekiz ya da on saat boyunca polis deparmanındaki mesaimde çalıştığımdan daha fazla çalışıyorum.”

Sıradışı bir fizik ortaya çıkarmak, bütün ciddi ağırlık kaldıranların size söyleyeceği gibi fiziksel olduğu kadar da zihinseldir. Eğer kendinizi zihinsel olarak bu duruma sokmazsanız ve olimpik seviyede kas yapmak için acıya dayanmaz ve fedakarlık yapmazsanız o zaman denemenize bile gerek yok. Ya da en azından popnuzun yarısı ile ağırlık kaldırmaya çalışacaksanız kendinizi bir vücut geliştirmeci olarak adlandırmayın.

Gerçek bir ağırlık kaldıran değilsiniz. Sadece bir fittness hayranısınız. Tıpkı bu adam gibi. Bu nasıl hissettiriyor?

‘Cetin ceviz’ değilsiniz. ‘Hayvan gibi’ olmayacaksınız. Giymiş olduğunuz giysilerin üzerinde yazan o etkileyici şeylerden biri değilsiniz. Hava atıyorsunuz ve gerçek ağırlık çalışsanlar bu tarz saçmalaıkların kokusunu kilometrelerce uzaktan alabilirler. İnstagramdaki takipçilerinizi bir sürü ağırlık doldurulmuş barlarla kandırabilirsiniz belki ama zihinsel ve fiziksel olarak zayıf olduğunuz sürece ağırlık kaldıramayacaksınız. Ya da gerçekten çalıştığınız gün geldiğinde sakatlanmanız kaçınılmaz olacaktır: bacak günü.

Söz konusu Coleman ya da Yates gibi bir üste seviyede egzersiz yapmak oluğunda fitness sektöründeki insanlardan sıklıkla duyduğumuz inkar cümlesi:

“Ben powerlifter olmak için çalışmıyorum.”

Olay şu ki: Vucüt geliştirme yapanlar eskiden güçlüydü. Powerlifterlar ve vücut geliştirmeciler eskiden aynı grupta takılırlardı ve powerlifterlar güçlü olan vücut geliştirmecilere saydı duyardı. Şimdi ise vücut geliştirmeciler squat ve death lift yapmayı elinin tersi ile itiyorlar. Tek hedefleri daha iri olmak, güç ve diğer şeyleri unutuyorlar. Milos Sarcev’in neden vücut geliştirme yapanlara ‘atletik mankenler’ dediğine şaşırmamak lazım. Yates, Coleman, Columbo ve Platz gibi adamlar iriler ve aynı zamanda aşırı derecede güçlüler de. Neden? Çünkü sıkı çalışıyorlar.

Tüm hayatınız fiziksel iyileşme etrafında dönüyorsa o zaman neden bunula ilgili tek bir faktörü bile es geçesiniz ki? Neden günden güne harekete geçmeyi es geçmeye boyun eğitp kendini en iyisi olmak için vasat bir gelişimi kabullenesiniz ki? Sıfırdan bir ev inşa edip ona yatırım yapmayı unutacak haliniz yok öyle değil mi?

“Yüzde 85 veya yüzde 90’ın nerede olduğunu bilme konusunda iyi değilimdir. Ben sadece sıfır ve yüzde yüzün de olduğunu bilirim. -Dorian Yates

Hepimizi kötü gösteren bir çok pısırık ve bahane bulma ustası var etrafta…

Güç de dahil olmak üzere vücudunuzun bütün yönlerini geliştirmeniz gerekmektedir ve sadece kasların kendisini değil aski takdirde yaptığınız sadece gösteri olur ve hiç ilerleyemezsiniz. Bu durumda prno yıldızlarının sahte memeleri kadar gerçekçi olabilirsiniz.

“Oh, ama bu günlerde hepsi ilaçlar yüzünden. Bu kadar iri olmasının sebebi onlar.”  Hiçkimse performans artırıcı ilaçların vücut geliştirmede oynadığı kritik rolü inkar edemez. Ama sadece ilaçların barları ağırlık ile yükleyip sonrada kaldırma zahmetine girmediğini söyleyerek sadece onları sorumlu tutmak. İşte bu en iyi inkar yöntemidir ve en önemlisi de güvenli bölgesinden bir adım uzaklaşmaya korkan ve başarı garantisi olmadan kendini bir barın altına atmaya fazlası ile korkanlar için bir sadece bir bahane.

Güçlü  olmamanın bahanesi olamaz, korkaklığını bir kenara bırak. Eğer akıllıca ağırlık kaldırırsan güçlü de olabilirsin iri de olabilirsin. Günün sonunda mesele isteyip istemediğin ile ilgilidir: ya öylesindir ya da değil ve bugünlerde birçok vücut geliştirmeciye bakacak olursak pek çoğğu öyle değil.

“Her şeyin azı bakış açısının fazlası olayı benimsenmesi gereken harika bir felsefe” demiyor kimse ama bir manastır dolusu rahibe diyor.  Günün sonunda tamamını telafi edecek parçaları görmezden gelen ve kapıdan girdiği andan itibaren sıkı çalışmaya başlamayan ve yine de kendlerini ‘vücut geliştirmeci’ olarak adlandırmaya cüret eden kişiler için söyleyecek pek bir şey yok. 

Bu terimin gerçekten bir şeyler ifade ettiği bir zaman dilimi vardı fakat şimdi ‘vücut geliştirme yapan’ standart bir adamın üzerinde fiziğe saip olan ve onu sergileyen demek. Ronnie Coleman gerçekten haklı.

Bu yüzden bir dahaki sefere kendinizi vücut geliştirme yapan biri olduğunuza ikna ettiğinizda ve sadece %50 hakkını vereceğiniz zaman herkese bir iyilik yapın ve kendinize ev hanımı annelerin yanındaki kardiyo bölümünden bir yer edinin. Ağırlık bölümünü işgal etmeyin çünkü gerçek erkekler o ağırlığı kaldırmak için bekliyor ve belliki bu kişi siz değilsiniz. 

15
100
admin
admin - 5 yıl önce
6903 0 15
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları