Powerlife 3lu set

Sırtınız İçin Size Zihin/Kas İletişimi Sağlayacak İpuçları

Haftalık egzersiz rutininde bacak çalışılan günden sonra muhtemelen en zorlayıcı gün sırt egzersizleri yaptığınız gündür. Böylesin karışık bir kas grubu birçok farlı açıdan nokta atışı yapmanızı gerektirir, yüksek kütleli ağırlıklar ve çeşitli tekrar dizileri ile birlikte bu bölgeyi her türlü hipertropi ile uyarmak gerekir. Sırt egzersizlerinin en önemli zorlu etkileriden birisi de işin aslında göremeyecek olmanızdır.

Kulağa ne kadar saçma geliyor olsa da üzerinde çalıştığınız kas grubunu gördüğünüz zaman o kas ile daha iyi bir iletişim geliştirirsiniz ve çalışırken olması gerektiği şekilde egzersizi hissedersiniz. Birçok insan sırt egzersizleri yaparken arka hareketlerini hissetmede zorluk yaşarlar ve sonunda vakit harcadıkları ile kalıp bu gün boyunca yapılan hareketleri yapıp geçerler ya da herhangi bir hareket yapıyormuş gibi hissederler ya da kollar ve omuzlar için hareketler yaparlar. Eğer siz de bu kategorilerden birine giriyorsanız işte size sırt bölgenizle daha iyi bir iletişim geliştirecek 5 basit ipucu böylece istediğiniz şekilde kendinizi geliştirebilirsiniz.

Tip #1: Ters kavrama yapın

Bisepslerinize asılmaya karşılık sırtınızda da çekme yapacak basit bir yöntem; bar üzerinde ters kavrama (thumbless)  yapmak.  Bunu yaparak temel olarak baş parağınızı elimine eder ve ellerinizi kanca gibi düşünebilirsiniz ve bara yalnızca parmaklarınınz ile tutunursunuz. Her ne sebeple olursa olsun ( eminim ki bununla ilgili bilimsel bir açıklama da vardır.) baş parmağınızı kavramada devre dışı bıraktığınızda bicepsleri es geçiyormuşsunuz gibi görünüyor ve tüm odak sırt bölgesine dönüyor.

Tip #2:  Dirsekler ile çekme ve tutma

Insanlara her zaman  barı kavrarken diseklerine bağlı bir halat varmış gibi kavramalarını söylerim. Ve ağırlık kaldırma zamanı geldiğinde sanki arkalarında biri varmış ve dirseklerine bağlı bu halatı çekiyorlarmış gibi düşünmelerini söylerim ve böylece nasıl görünmesi ve nasıl hissettirmesi gerektiğini  anlayabilirsiniz.  Bir kere zihinlerinde bu sahnenin nasıl canlanması gerektiğini anladıklarında doğrudan barı tutmadan harekete yönlendiririm ve böylece nasıl olması gerektiklerini anladıkları zaman da biraz ağırlık kullanarak denemek için uygun zamandır..

Tip #3: Ayna ayarlama ( böylece arkanızı görebilirsiniz)

Bu belki her zaman uygulanabilir bir yöntem olmayabilir ama sahibi ile iyi ilişkilerinizin olduğu bir tesiste spor yapıyorsanız belirli cihazlar yerleştirmenize izin verebilirler böylelikle kendinizi aynada görebilirsiniz  ya da sırt egzersizlerinizi yaparken uygun bir açı yakalayabileceğiniz ama spor salonunda ortak kullanım için olmayan bölgeleri kullanmanıza izin verebilirler. Eğer kendi bodrumunuzda veya garajınızda spor yapıyorsanız istediğiniz herhangi bir yere bir ayna yerleştirebilirsiniz ve böylece çalışırken sırtınızı da rahatça görebilirsiniz. Spor salonlarında bulunan aynaların orada olmasının belirli bir amacı var; vücudunuzun her bölgesini çalıştırırken onları kullanmalısınız.

Tip #4: Bir partner dokunuşu

Örnek olarak şöyle diyelim, sırt bölgenizin üst orta kısmını çalıştırmayı hedefliyorsunuz. Veya diyelim ki kanat bölgesini genişletmek istiyorsunuz ya da temel olarak o bölgede ağırlığı hissetmek istiyorsunuz. Sırtınızın tam olarak o noktasına dokunarak birisinin o bölgeyi belirleyerek nerede hissetmenizi göstermesi size çok iyi bir biçimde yardımcı olacaktır. Çalıştırdığınız o sırt bölgesinde bir el veya parmak ile baskı yapmak egzersizi yapan kişinin baskı hissedilen bölgeyi tutturması için kendini geliştirmesine olanak sağlayacaktır.

 Tip #5: Hafiflemek

Çokça kez insanlar ne kadar ağırlık kullandıklarına odaklanıyorlar. Daha büyük ve daha güçlü olmak için harcanan çabada ağırlık a noktasından b noktasına giderken sırt kaslarının nasıl hissettirmesi gerektiği ile ilgili hedefi şaşırır ve hipertropi şansı kaybolur. Bunun yerine daha hafif yüklemeler kullanarak doğru ve belirli forma odaklanarak ağırlığın hareketini hissetmek sadece ağırlığı hareket ettirmiş olmaktan daha iyidir ve her bir tekrar için gereken zamanı verimli kullanmış olursunuz.

Kolaylıkla kaldırabildiğiniz bir ağırlık kullanmaktan çekinmeyin ama  setin uzunluğunu artırın böylece halteri veya dumbbellı sıtınızdaki kasları çalıştırırken daha öncekinden farklı olduğunu hissetmenize izin verecek şekilde yönlendirebilirsiniz. Bu durum duruşunuz, tekrar temponuz, gerilmeyi vurgulamak ve kasların kasılması ile ilgili bir deney yapmak için iyi bir fırsat olacaktır. Böylece size en fazla fayda sağlayacak egzersizi yapmak için tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu bulabilirsiniz.

Sık sık vucüt geliştirme yapanların sırt bölgesi ile kazandığını duyarsınız ve tüm zamanların en iyi şampiyonlarının hepsi bu bölgede olağanüstü gelişim yapmışlardır. Sizi motive etmek için en çok işe yarayan şeyi bulun ve daha sıkı çalışın. Umarım bu bilgiler yardımcı olur ve eğer olmaz ise de neyin işe yarayacağını bulmak için sırt egzersizlerine yaklaşımınızı geliştirmek için çaba göstermeye devam edin.

17
0
admin
admin - 7 yıl önce
6092 0 17
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları