Powerlife 3lu set

Six Pack Hakkında Bilmedikleriniz

Reklam Alanı
6 pack’in ardındaki gerçek

Legraises antrenmanına harcadığınız vakit çok fazlaysa ve buna rağmen hala görünürde karın kasınız yoksa, muhtemelen cevapları arıyorsunuz. Karın kası antrenmanı bir gizemdir.

Belki de bunun nedeni, karın kaslarının çok fazla fonksiyonu olması ve birçok egzersiz çeşidine cevap vermesi ya da belki de televizyonda dönen reklamlar da dahil, birçok antrenman alternatifine sahip olmasıdır.

Bu gizemine rağmen, karın kası egzersizlerinin cevabı vardır. Ancak uyarıyorum: Okudukça, belki de şu ana kadar vaktinizi boşa harcadığınızı düşünebilirsiniz.

6 pack tam olarak nedir?

Karın bölgesi birçok farklı kastan oluşur ancak 6 packrektusabdominis üzerinden görünür. Sörf tahtasına benzeyen uzun ve düz bir kastır, kalçanızdan göğüs kafesinize doğru uzanır. 6 pack, kas dokusunun üzerine kaplayan lifli tendonlardan oluşur. Buz küpü kabına benzeyen bu kaslara sahip olabilirsiniz ancak karın etrafındaki yağ oranını düşüremezseniz gözükmezler.

Rektusabdominisin birçok fonksiyonu vardır. Öncelikli rolü, omurganın bir “anti-uzantısı” olmasıdır, ikinci rolü ise kalçayı göğse doğru ve göğsü de kalçaya doğru çekmektir. Şöyle düşünün: Eğer omurganız bir yay olsaydı, karın kaslarınız, yayın teli olacaktı. Bu kas, çoğunlukla yavaş kasılan liflerden oluşur. Dayanıklılık için dizayn edilmiştir fakat temelde diğer bütün kaslarla aynı prensipte çalışır ve yapılan egzersiz uygulamalarına aynı şekilde cevap verir.

Karın kası antrenmanımda nasıl bir hata yapıyorum?

Nasıl karın kası yapacağınız konusunda 10 tane fitness uzmanına danışın, hepsinden farklı cevap alacaksınız. Bazıları ise size bunun için, squad, deadlift ve standingoverhead lift gibi yapısal antrenmanlar tavsiye edeceklerdir.

Bütün bu egzersizler, genel kuvvet sağlamaya yarayan ve her kas grubu için geçerli olan çalışmalar olsalar da, maksimum gelişme için her kasa ayrı ayrı çalışmaya ihtiyacınız vardır.

Diğer bir uzman ise, plank, deadbugs ya da supermans egzersizleri yaptırabilir. Bunların hepsi çabaya değer, çünkü core istikrarını ve omurgayı korumak adına yarayışlıdır. Peki ya statichold ile farklı herhangi bir kas grubunu çalıştırmak mümkün müdür?

Uzmanlardan ve makalelerden gördüğüm kadarıyla, düşük yoğunluklu karın egzersizleri de uzayıp giden bir listeye sahip. Yüzlerce tekrar içeriyor. Buradaki amaç sanırım kursiyerleri sonsuz tekrarlar yaparak karındaki yağları eritebileceklerine inandırmak. Umarım hala “spot reduction” efsanesine inanan birileri yoktur. Maalesef yağ için genel kural;

Sık sık uzmanların çeşitli bacak ve diz hareketlerini önerdiklerini görüyorum. Şimdi şunu bir öğrenelim: Bacakların karın kaslarıyla hiçbir ilgisi yoktur! Bu kaslarla ilgili olan kısım kalça fleksörleridir!

Şu testi bir deneyin: Ayağa kalkın ve karın kaslarını serbest bırakın. Parmaklarınızı karın kaslarına bastırın ve herhangi bir aktivite olup olmadığını kontrol edin. Şimdi bir bacağınızı öne doğru kaldırın. Karnınızda herhangi bir esneme hissettiniz mi? Hayır!

27
100
admin
admin - 8 yıl önce
53841 0 27
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları