Powerlife 3lu set

Spartacus Antrenmanı Teknikleri

Spartacus Antrenmanı Teknikleri

Metabolik dairesel çalışma, bir gladyatörün vücuduna sahip olmanıza yardımcı olabilir.

Şimdi Spartacus antrenmanında kullanılan üstün teknikleri öğrenelim!

Reklam Alanı
Yıllarca, bizlere kalori yakmak ve kilo vermek için en iyi yolun; aerobik egzersizler olduğu söylendi. Aslında bu fikrin,­Jim Fix‘in 1977 yılında yayınlanan The Complete Book of Running kitabında ele alındığını söyleyebiliriz. Çok satan haline gelen bu kitap, koşmanın sağlığa iyi geldiği ve kilo verdirdiği fikrini popüler bir hale getirdi ve bunun sonucunda jogging, 80′li yıllarda geniş çevrelerce ilgi gören bir spora dönüştü. O zamandan beri yapılan yüzlerce çalışma, aerobik egzersizlerin kalp hastalığı riskleri ve zihinsel stresin getirmiş olduğu yorgunluk ile başa çıkmada birçok fayda sağladığını ortaya koydu.

Evet,­aerobik faydalı. Ancak yapılan yeni araştırmalar; kilo vermek ve yağ yakmak için, egzersiz rutinlerinizi değiştirerek, alternatif egzersizlere başvurabileceğinizi ortaya koydu. Connecticut­ Üniversitesi doktora programında görevli bilim insanı Jeff Volek; “Bu bir tür kendi kendini gerçekleştiren kehanet gibi. Size koşmanın kilo vermek için ideal olduğu söylenmişse ve siz kilo vermeye başladıktan sonra, bir kere kilo almaya başlarsanız, buna inanmaktan vazgeçersiniz.

Volek’in araştırması, aerobik­ egzersizlerin kilo verme konusundaki üstünlüğüne olan inanıştan şüphe etmesine neden oldu. Yapılan bir çalışmada Volek ve ekibi, aşırı kilolu insanlara düşük kalorili bir diyet uyguladı ve onları 3 gruba ayırdı. Bir grup egzersiz yapmadı, diğer grup haftada 3 gün egzersiz yaptı ve sonuncu grup haftada 3 gün hem aerobik egzersiz, hem de ağırlık çalışması yaptı.

Sonuç: Her grup, 12 haftada aynı seviyede, yani kişi başı yaklaşık 10.5 kg verdi. Fakat ağırlık kaldıran grup, diğer gruplara oranla yaklaşık 2.5 kg daha fazla kilo verdi. Verdikleri kilo, yaklaşık 7.5 kilo kaybeden diğer gruba nazaran saf yağ kaybıydı, üstelik ek olarak yaklaşık 2.5 kg kas kazandılar. “Bunu bir düşünün.” diyen Volek, sözlerine; “Aynı diyeti uyguladılar ama ağırlık egzersizi yapan grup, % 40 daha fazla yağ yaktı.” şeklinde devam etti. İşte bu ilke, yüksek yoğunluklu ağırlık kaldırma egzersizleriyle yağ yakımını hızlandıran Spartacus Antrenmanı’nın temelini oluşturuyor.

Bu bir kereliğe mahsus bir bulgu değildir. Araştırmalar; ağırlık kaldırmadan, yalnızca düşük kalorili diyet uygulayanların, ortalama % 75 yağ ve % 25 kas kaybettiklerini ortaya koydu. Bu % 25′lik kayıp, size kilo kaybı olarak gözükse de, aynadaki yansımanız hiç hoş olmayacaktır. (Sıska bir şişman diyebilir misiniz?) Ancak diyet yaparken, ağırlık kaldırma egzersizleri de yapmanız, daha fazla yağ yakmanızı ve kas geliştirmenizi sağlar.

Bunu bir yağ aldırma operasyonu gibi düşünün. Bütün mesele çekici görünmek değil mi? Egzersizlerden beklentiniz, arzu ettiğiniz görünüme kavuşmaktır.­

Kalori Yakmak İçin Yeni Yöntemler

Aerobik egzersizlerin, kalori yakma konusunda kaya gibi sağlam olduğu konusunda bilinen bir argüman vardır. Araştırmalar, makul ölçülerde yapılan jogging egzersizinin, yüksek derecede anaerobik olan ağırlık kaldırma antrenmanına göre daha fazla kalori yakmayı sağladığını göstermiştir. Böyle düşünecek olursak; golf bile hafif dairesel antrenman sayılabilir. Fakat yapılan yeni araştırmalar, bizlere yeni bir perspektif sunuyor.

Southern Maine üniversitesinde doktora programında görevli egzersiz fizyoloğu Christopher Scott, egzersiz sırasında tüketilen enerjiyi hesaplamak için bir yöntem geliştirdi. Elde edilen veriler, ağırlık kaldırma egzersizlerinin, beklenenden %71 daha fazla kalori yaktırdığını gösterdi. Bu bulguların ışığında, yaklaşık 8 dakikalık bir dairesel antrenmanın,159-231 kalori arası yaktırdığı gözlemlenmiştir ki bu aynı sürede saatte yaklaşık 10 km koştuğunuz antrenmana eşittir.

“Egzersiz fizyologları, enerji tüketimini, yürüyüş, jogging ve ağırlık kaldırma çalışmalarıyla hesaplıyorlar.” diyor Scott ve sözlerine ” Ama açıkça, aerobik ve anaerobik egzersizler birbirinden farklıdırlar ve enerji tüketim miktarını, bu farklılığı gözeterek tahmin etmeliyiz.” şeklinde devam ediyor. Bu çalışmalar, Spartacus Antrenmanı gibi yoğun egzersizlerin, kalori yakmada ne kadar etkili oldukları konusunda, spor yapan insanlara ilham verebilir.

28
100
admin
admin - 8 yıl önce
136312 1 28
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları