Powerlife 3lu set

Spor Yapanlar Şekeri Kesin, Kalbinize Yardım Edin

 

Ne kadar az şeker tüketirseniz kalbiniz o kadar sağlıklı olur.

 

Çörekler, kekler ve dondurma tercih ettiğiniz ikram listenizde mevcut mu? Tatlılar nadiren dengeli beslenmenizin bir parçası olurken ( ve kaçamak günü ya da kaçamak öğünlerinizin bir parçası), şeker tüketimini ölçülü miktarda tutmak sağlığınız için daha iyi olacaktır- normal kiloda olsanız bile bu önemlidir. Şeker alışkanlığınız bel bölgenizde gözle görülür bir şekilde fark edilmese bile doğrudan kalbinize ulaşabilir.

Amerikan Beslenme Dergisi durum ile ilgili olarak şeker yüklü beslenme alışkanlığı olanların kiloya bakılmaksızın kardiyovasküler kalp rahatsızlıkları kaynaklı ölüm riskine daha yatkın olduğunu söylüyor. Kalp krizi risk grubunda olmak için artık aşırı kilolu veya obez olmanız gerekmiyor. Yüksek şeker içerikli bir beslenme aynı zamanda trigliseritinizi (vücut yağının esas bileşeni) de yükseltir ve LDL(düşük yoğunluklu lipoprotein) ya da kötü kolesterol seviyesini de arttırır. Ardından karaciğeriniz damarlara zararlı yağları bırakarak kan dolaşımına dahil eder bu da yüksek tansiyona ve kalpte istenmeyen bir strese sebep olur. Zamanla ateroskleroz (arterlerin sertleşmesi) ortaya çıkar ve sert plaka parçaları kan akışını engelleyerek veya kapatarak kalpte ve beyinde felçe sebep olabilir.  

Kandaki yüksek şeker seviyesi HDL’nizin (iyi kolesterol) yapısını bozarak kan damarlarınızdaki istenmeyen kolesterolün uzaklaştırılmasını önler, diyor Fonksiyonel Tıp Uzmanı Robert Zembroski. Bu istenmeyen kolesterol kan damarlarınızda kaldığında zamanlar, iltihaplanma, ateroskleroz ve tıkanıklıklar oluşur bu durumda kalba giden kan akışını etkiler.

Amerikan Medikal Birliği Dergisi katılımcıların günlük kalorilerinin %25 veya daha fazlasını şekerden karşıladığı 15 yıllık bir çalışma gerçekleştirdi. Katılımcıların, günlük olarak aldıkları kalorilerin %10’undan daha azı şeker olanlara göre kalp krizi geçirerek ölüm riskinin iki katı daha fazla olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya göre beslenme programında yüksek şeker olan kişilerin BMI (vücut kütle indeksi), ağırlığı, cinsiyeti ve aktivite seviyesi gözetilmeksizin kardiyovasküler hastalıklara ve/veya yüksek tansiyona daha elverişli olduğu görülmektedir.

Çoğu insanın neden aşırı şeker tüketim kurbanı olduğu büyük bir gizem değil. Birçok içecek, latte, smothie (çoğu şekerle harmanlanıyor), gazoz, spor içecekleri ve adını sayamadığımız bir sürü meyve suyu varken şekerden kaçmak mümkün değil. Sonra dondurma, dondurulmuş yoğurt, kurabiye, kek ve kraker (evet kraker yüksek miktarda fruktozlu mısır şurubu içerir) ve unutmadan şeker katkılı gevrekler ve aromalı yulaf ezmeleri gibi faktörler de var. Bunların birçoğu daha günün yarısını tamamlamadan günlük ihtiyacınız olan miktarın çok üzerine ulaşmaya sebebiyet verebilir! Bu döngü günlerce devam eder ardından yıllarca… Zaman içinde ortaya çıkan problemi görüyor musunuz? Şeker neredeyse tükettiğimiz her şeyde var. İşte bu  etiketleri okumanız ve bedeninize ne aldığınızı bilmeyi öğrenmeniz  gerektiğini gösteren temel sebeplerden biri.

 

Güvenli Miktar Ne Kadardır?

 

Günlük tüm beslenmenizde %15’den daha fazla şeker katkısı olmamalıdır. Bir kadın için bu miktar 6 çay kaşığı şekere (100 kalori) eşdeğerdir. Bir çay kaşığı şekerde yaklaşık olarak 16 kalori vardır. Bir erkek için de limit 150 kaloriye eşit olan 9 çay kaşığıdır. 330 ml’lik bir gazozda 9 çay kaşığı şeker bulunur. Eğer bir kadınsanız ve günde bir şişe gazozdan fazlasını tüketiyorsanız gün içinde tükettiğiniz kurabiye, kraker veya sabah yediğiniz mısır gevreğini saymaya gerek bile kalmadan günlük limitinizin çok üstüne çıkmış olursunuz.  Diğer bir ürkütücü gerçek ise birçoğumuz günde 20 çay kaşığına kadar şeker tüketiyoruz, hem de hergün!

Bir sonraki kardiyolojik istatistiklerde yer almamak ve beslenmenizden şekeri nasıl çıkaracağınızı öğrenmek için ipuçlarına bir göz atın. 

günlük şeker alımınızı nasıl kısıtlarsınız

 

Şekerli içecekleri kısıtlayın veya tamamen hayatınızdan çıkarın.

 

Gazozdan uzak durmanıza yardımcı olması için maden suyuna biraz kızılcık suyu eklemeyi deneyin. Suyunuzu tatlandırmak için de limon dilimleri, salatalık veya taze nane kullanabilirsiniz.

 

Tatlandırmadan çay ve kahve için.

 

Bitki özlü çaylar ister sıcak ister soğuk olsun şeker katılmadan da tatlıdırlar. Eğer sabah içeceklerinizde biraz talıya ihtiyaç duyuyorsanzı yavaş yavaş azaltmayı deneyin ya da stevia bitkisi ekleyerek için.

 

Ivır zıvır yerine meyve yiyin.

 

Tatlı ihtiyacını karşılamak için çeşitli meyveler tüketerek aynı zamanda lif, vitamin ve mineral de almış olursunuz. Meyveler şeker (fruktoz) içermekle birlikte lif de içermektedir.  “Meyvedeki lif fruktozun midede emilimini yavaşlatır,” diyor Dr. Zembroski. Eğer suyunu tercih ediyorsanız meyve yerine daha çok sebzeleri kullanın diye tavsiye ediyor. Yemekten sonra tatlı olarak Hindistan cevizi sütüne ekleyerek taze meyveler tüketebilirsiniz.

 

Kurabiye kavanozundan uzak durun.

 

Kek, kurabiye ve işlenmiş şekerlemelerini kısıtlayın. Alışkanlığı bir kere kırmayı başarırsanız daha iyi hissedersiz ve zamanla da kilonuzun azaldığını da fark edebilirsiniz. Tüketimlerini engellemek için bu işlenmiş besinleri evinize sokmayın.

 

 

Akıllı seçimlerden zevk alın.

 

Bitter çikolatanın tadına varın ve biraz sağlıklı alışkanlıklar edinin. % 70-85 kakao içeren bitter çikolatanın 40 gramı yaklaşık 170 kalori ve 7 gram şeker içermektedir.

 

Etiketleri dikkatli okuyun.

 

Bu kesinlikle çok önemli. Çok fazla gizlenmiş şeker mevcut birçok kraker, bisküvi, dondurma ve kek içinde bulunan mısır şurubundan bahsetmiyoruz bile. Bilgili bir tüketici sağlıklı tüketicidir.

 

Yönetmek en büyük anahtardır

 

Keyif aldığınız şeylerden vazgeçmek ve yoksunluk çekmek zorunda değilsiniz. Bu sizi çaresiz kalmaya ve daha fazla arzulamaya yönlendirir. Eğer tatlı yiyecekleri haftada bir veya iki kez ölçülü biçimde tüketir ve iyi bir egzersizle birleştirirseniz ve sağlıklı şeyler yerseniz her şey yoluna girecektir. Beslenme zevkleri tamamen dengeyi kurmaktadır. Eğer bunları uygularsanız kalbinizi sağlıklı tutarken pastanızı da yiyebilirsiniz.

 

22
0
admin
admin - 6 yıl önce
15457 0 22
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları