Powerlife 3lu set

Testosteron Seviyenizi Uyku İle Arttırın

Reklam Alanı
Eğer insanlara “Doğal yollardan testosteronu arttırmanın en iyi yolu nedir?” sorarsanız 99%’u “yoğun antrenman” diyecektir. Bu doğru fakat egzersiz denklemin sadece bir tarafı. Görünüşe göre uyku testosteron üretimi için araştırmacıların düşündüğünden daha önemli.

Yakın zamanda yapılan iki çalışma testosteron seviyesini alınan uykuyla bağdaştırmış. Araştırmacılar gece geç saatlere kadar internette dolaşmanın ve televizyon izlemenin genç erkeklerin uykularından taviz vermelerine neden olduğunu tahmin ediyorlardı. Amerikalılar tavsiye edilen uyuma süresi olan 8 saatten az uyuyorlar. Uyku süresi yaş ilerledikçe de azalıyor. Bu yüzden araştırmacılar şu soruyu sordu: İlerleyen yaşlarda uyku eksikliğine bağlı olarak testosteron seviyeleri etkileniyor mu?

Çin’deki araştırmacılar 29 ila 70 yaşları arasındaki 531 Asyalı erkekten kan örnekleri topladılar. Erkekler aynı zamanda uyku alışkanlıklarıyla ilgili anket de doldurdu. Araştırmacılar 50 yaşın üzerindeki erkeklerin çoğunun 6 saatten az uyuduğunu gördü.

Araştırmacılar erkeklerin ne kadar az uyurlarsa testosteron seviyelerinin bir o kadar düşük olduğunu gördü. Testosteron seviyeleriyle uyku arasında doğrudan bir bağlantı vardı, bu bulgular yaş, vücut yağ oran ve antrenman yoğunluğu gözetmeksizin aynıydı.

Daha önceki araştırmalarda da 4 ila 6 saat arasında uyuyan erkeklerin testosteron seviyelerinin 8 saat uyuyanlara göre daha düşük olduğu rapor edilmişti. Bu durum 6 saatten az uyuyan erkeklerin testosteron seviyelerinin az olması tezini destekler nitelikte.

Daha sonraki bir araştırmada toplam testosteron seviyesinin ve biyolojik olarak kullanılabilir testosteron seviyesinin 6 ila 8 saat veya daha fazla uyuyan erkeklerde daha yüksek olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlar daha önceki çalışmaların bulgularıyla örtüşüyor.

 

 

Kaynak: fitnessrxformen.com

25
0
admin
admin - 8 yıl önce
5374 0 25
YORUMLAR
Sizin Yorumunuz
Rumuz :
E-Posta :
Lütfen mesaj kutusunu boş bırakmayınız.
Yenile

Güvenlik kodunu aşağıdaki kutuya giriniz:

Yorum yaz

ÇEŞİTLİ İÇERİKLER
EN İYİ SPORCU GIDALARI
GÜNÜN MOTİVASYONU
Lazar Angelov Motivasyon Lazar Angelov Motivasyon
EDİTÖRÜN TAVSİYELERİ
GÜNÜN EN İYİ GALERİSİ

Facebook'dan Bizi Takip Edin

GALERİLER
 • 1
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
  Çiftlerin Birlikte Spor Yapması İçin 9 İyi Sebep
 • 2
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
  Dünyanın Gördüğü En Güçlü 10 Adam
 • 3
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
  Vücut Geliştirici Olmayan Fakat Yarışmaya Katılmaya Değer Vücutları Olan 10 Atlet
 • 4
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
  Ruhumuzu Havalandırmak İçin Kollara İhtiyaç Duymayan Vücut Geliştirmeci
 • 5
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları
  İnternette Meşhurlaşmış Synthol Fotoğrafları